Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Francie - Mali

Biatlonoví rozhodčí měli z neznámého areálu obavy. Zatím to ale funguje bezvadně, říká Jakeš

V Čang-ťia-kchou možná čeští biatlonisté zatím nezískali žádné medaile, ale i tak je česká stopa v každém závodu výrazná. Na tratích i na střelnici totiž v olympijských závodech velí čeští rozhodčí. 

Na biatlonové střelnici je často třeba vyřešit problémy,co jakými jsou křižná palba nebo nepovolená manipulace s malorážkou. S tím se musí vypořádat rozhodčí, kterým na Hrách velí Vlastimil Jakeš.

Nejen závodníci, ale i právě rozhodčí měli z úplně neznámého areálu v Čang-ťia-kchou obavy. Generálku na olympijské hry totiž v předcházející sezoně překazil covid.

"Všichni měli strach z toho, že tady nebyl žádný závod, ani okresní přebor," říká Jakeš. "Ve finále ale musím zaklepat, že jsme někde v půlce, a zatím to funguje bezvadně," dodává.

Je potřeba, aby tratě byly připravené na mezinárodní úrovni, což se také podařilo a zásluhu na tom mají i rozhodčí na trati, Martin Holec a Slovák Rado Šimočko.

"Když přijdete třeba do Oberhofu, lidi jsou tam zkušenější, protože už se dřív podíleli na Světových pohárech," naznačuje Šimočko.

Překážkou s čínskými rozhodčími je i jazyková bariéra, někteří z nich skoro vůbec nemluví anglicky. "Jsou velmi ochotní, ale musí se jim všechno vysvětlit a říct, co a jak mají udělat. Pak funguje všechno," říká Holec.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články