Ledecká si počtvrté za sebou podmanila osmistovku na Hrách, opět kralovala i McIntoshová

Nezastavitelná Katie Ledecká z USA rozšířila v Paříži svou fenomenální sbírku o deváté zlato z olympijských her. Kraulařskou osmistovku vyhrála počtvrté za sebou. Formu potvrdila i sedmnáctiletá Kanaďanka Summer McIntoshová, která ve francouzské metropoli získala třetí zlatou medaili. Polohový závod na 200 metrů rozhodla v samotném závěru. Ve smíšené polohové štafetě na 4x100 metrů zvítězili ve světovém rekordu Američané, domácí sestava s Léonem Marchandem byla čtvrtá.

Katie Ledecká získala v Paříži další olympijské zlato
zdroj: REUTERS autor: Ueslei Marcelino

V Paříži přidala Ledecká čtvrtou medaili, celkově jich má ve sbírce už čtrnáct a je nejúspěšnější olympijskou plavkyní všech dob. Devět zlatých jako ona mají pod pěti kruhy i gymnastka Larisa Latyninová, atleti Paavo Nurmi, Carl Lewis a plavci Mark Spitz s Caelebem Dresselem. V čele tohoto pořadí je s třiadvaceti vítězstvími nedostižný Phelps.

Ve středu Ledecká v La Défense Areně jednoznačně ovládla nejdelší kraulařskou trať 1500 metrů a na osmistovce potvrdila vytrvaleckou dominanci. Od startu nasadila tempo, jemuž dokázala čelit pouze vítězka poloviční trati Ariarne Titmusová z Austrálie. V závěru už ale o triumfu sedmadvacetileté Američanky nebylo pochyb.

Ledecká na Hrách opět dominovala, Američané překonali světový rekord
Dostupnost videa skončí: 07.08.2024 00:01

Titmusová před třemi lety v Tokiu s Ledeckou prohrála o sekundu a 26 setin, v Paříži byl rozdíl o jedinou setinu menší. Ledecká rozhodla zrychlením na posledních 250 metrech, Titmusová nakonec musela dávat spíš pozor na přibližující se Paige Maddenovou.

Osmistovku Ledecká poprvé vyhrála už v Londýně 2012, to jí bylo teprve patnáct let. Phelps dominoval v letech 2004–2016 na krátké polohovce. Nyní má plavecká královna Ledecká pod pěti kruhy bilanci devíti zlatých, čtyř stříbrných a jedné bronzové medaile.

"Věděla jsem, že to bude těsný závod. Musela jsem věřit sobě a svému tréninku. A také jsem věděla, že když jsem první zlato vyhrála 3. srpna 2012, tak nechci zrovna 3. srpna prohrát," řekla s úsměvem. Uvažuje i o Los Angeles za čtyři roky. "Ale vydržet nebude snadné. Uvidím, jestli budu schopná dávat plavání i dál všechno jako dosud," doplnila Ledecká.

Američané zastínili Marchanda a spol.

Ve smíšené polohové štafetě padl světový rekord, americká sestava Ryan Murphy, Nic Fink, Gretchen Walshová a Torri Huskeová ho časem 3:37,43 sebrala Britům o patnáct setin. Druzí Číňané přitom prohráli těsný boj o zlato jen o dvanáct setin. Francie nasadila na prsařský úsek čtyřnásobného olympijského vítěze Marchanda, ale medaili jí to nakonec nevyneslo.

Summer McIntoshová se raduje z vítězství
zdroj: REUTERS autor: Clodagh Kilcoyne

Sedmnáctiletá McIntoshová rozhodla polohový závod na 200 metrů kraulařským finišem, dohmátla jen čtyřiačtyřicet setin sekundy za světovým rekordem a je na letošních Hrách nejúspěšnější ženou.

Šampionka dlouhé polohovky a motýlkářské dvoustovky Kanaďanka McIntoshová ztrácela po prsařském úseku půl sekundy na Alex Walshovou. Kraulem se přes ni přehnala, její soupeřka byla navíc posléze diskvalifikována a přišla o třetí místo.

Druhá Kate Douglassová ztratila na šampionku šestatřicet setin, bronz získala vítězka obou znakařských závodů Kaylee McKeownová z Austrálie.

Milák si spravil chuť

Maďar Kristóf Milák opanoval závod na 100 metrů motýlek. Ve finále dohmátl o devět setin sekundy dříve než kanadský vicemistr světa Joshua Liendo a stejně jako v Tokiu získal zlato a stříbro.

Milák na dvoustovce jakožto obhájce zlata z Tokia neodolal drtivému závěru domácího hrdiny Marchanda, na stovce naopak stříbro z minulých Her v japonské metropoli vylepšil.

Usnadnilo mu to nečekané semifinálové vyřazení světového rekordmana a obhájce prvenství Caeleba Dressela, ale Liendo ho ve vedlejší dráze proháněl do posledních metrů. Oba plavali pod 50 sekund, bronz získal Liendův krajan Ilya Kharun.