Speedway GP 2024

Marchand získal v Paříži čtvrté zlato a napodobil Phelpse

Léon Marchand vyhrál polohový závod na 200 metrů a získal na Hrách v Paříži čtvrté individuální vítězství, což se před ním povedlo pouze třem plavcům. Domácí reprezentant dohmátl ve finále jen šest setin za světovým rekordem a překonal Phelpsův olympijský. Radost domácím fanouškům udělal i Florent Manaudou, který získal na čtvrtých Hrách za sebou medaili na 50 metrů volný způsob.

Léon Marchand
zdroj: ČTK/AP autor: Ashley Landis

Dvaadvacetiletý Marchand už v Paříži vyhrál delší polohový závod na 400 metrů a za jediný večer i motýlkářskou a prsařskou dvoustovku. Ziskem čtvrté medaile na jedněch Hrách napodobil Michaela Phelpse, Marka Spitze a Kristin Ottovou.

Ve finále krátké polohovky, z níž má dva tituly mistra světa, za sebou o více než sekundu nechal medailisty z Tokia Brita Duncana Scotta a tehdejšího čínského vítěze Wang Šuna.

Zaplněnou La Défense Arenu opět uvedl do extáze a jásajícím fanouškům, mezi nimiž byl i prezident Emmanuel Macron, triumfálně ukázal čtyři vztyčené prsty.

"Je to neuvěřitelné, byl to další naprosto kouzelný závod. Nějaká energie mi ještě vydržela, asi s ní přece jenom umím trochu hospodařit," radoval se Marchand.

Marchand získal čtvrté zlato, McKeownová ovládla i druhou znakařskou trať
Dostupnost videa skončí: 06.08.2024 01:30

Diváci byli ve varu už po prvním finále, neboť domácí Florent Manaudou získal na čtvrtých Hrách za sebou medaili na 50 metrů volný způsob. Vítěz z Londýna 2012 a stříbrný z obou dalších olympiád byl tentokrát třetí, zvítězil loňský mistr světa Cameron McEvoy z Austrálie.

Druhý se ztrátou pěti setin dohmátl na nejkratší olympijské trati Brit Benjamin Proud, v 29 letech nejmladší z medailistů. Vítěznému McEvoyovi je třicet, Manaudou je ještě o tři roky starší. Americký obhájce Caeleb Dressel byl až šestý a deváté olympijské zlato nepřidal.

Australanka Kaylee McKeownová stejně jako v Tokiu ovládla obě znakařské tratě. Světová rekordmanka vyhrála i dvoustovku, Američanka Regan Smithová má v Paříži třetí stříbro a celkově z olympijských her už páté.