Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Svět motorů

Českými vlajkonoši na slavnostním zakončení Her budou zlatý Fuksa a bronzová Ogrodníková

Martin Fuksa ponese s Nikolou Ogrodníkovou českou vlajku na slavnostním zakončení olympijských her, informoval o tom Český olympijský výbor. Stejně jako na slavnostním zahájení tak na Hrách v Paříži budou i na závěrečném ceremoniálu vlajkonoši dva, což se nikdy dříve nestalo. Ceremoniál se uskuteční na Stade de France v neděli od 21:00 a na rozdíl od toho zahajovacího se ho budou moci zúčastnit také neutrální sportovci z Ruska a Běloruska. Přímý přenos odvysílá ČT sport a ČT sport Plus.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK/Profimedia autor: Ondřej Deml

Jednatřicetiletý Fuksa v pátek jasně ovládl závod na 1000 metrů a získal první olympijskou medaili v kariéře. Na závěrečném ceremoniálu převezmou s Ogrodníkovou roli vlajkonošů po judistovi Lukáši Krpálkovi a lukostřelkyni Marii Horáčkové, kteří nesli vlajku na zahájení, jež se konalo převážně na řece Seině a v jejím okolí.

Roli vlajkonoše Fuksovi po jeho životním úspěchu nabídl šéf české výpravy Martin Doktor. "Mám radost. Moc rád jsem to přijal. Teď přijmu asi všechno, protože si to chci fakt maximálně užít. Jenom na to budu muset nabrat trošku sil. Slyšel jsem, že tam strávíme pár hodin, takže bude potřeba se na to aspoň trošku vyspat. Dneska jsem z toho úplně hotovej," řekl Fuksa v Parku šampionů. S některými dalšími medailisty z různých sportů zde nastoupil na pódiu, aby se pozdravil s fanoušky na Trocadéru.

Už v pátek ho překvapilo, kolik povinností a dalších aktivit zlatá olympijská medaile přináší. "Netušil jsem, že je to tak strašně dlouhé," poznamenal. Po závodě, který vyhrál krátce před 14. hodinou, se do pronajatého domu poblíž areálu dostal až kolem šesté. Strávil tam hodinu a jel na oslavy a setkání s českými fanoušky do Českého domu.

"Nezastavil jsem se až do nějaké páté ráno. Zpátky na barák jsem se dostal v pět ráno, pak jsem zkoušel asi hodinku odpovídat na nějaké zprávy. Pak jsem si asi hodinku a čtvrt zdřímnul. Jsem zvyklý vstávat po sedmé a ten biorytmus mě probudil," uvedl Fuksa.

Rád by si našel čas, aby se na roli vlajkonoše trochu připravil. "Budu mnohem nervóznější, než když jedu závod," svěřil se. Má obavy, aby se mu vlajka nezamotala, ale pořádně vlála a byla všem na očích. "Asi si to budu muset dneska nebo zítra ráno někde natrénovat," plánoval.

Ogrodníkové možnost nést českou vlajku navrhl také Doktor. "Když mi to volal, tak jsem byla fakt dojatá a brečela jsem. Teď už jsem to nějak vstřebala a strašně se na to těším. Tím, že mám ještě medaili, tak to pro mě bude hrozně moc znamenat," svěřila se třiatřicetiletá oštěpařka.

Zahajovací ceremoniál přímo na místě nestihla, protože vzhledem k atletickému programu ještě byla doma, ale na zakončení se těší. "Když jsem šla na kvalifikaci, tak jsem věděla, že když nepostoupím, tak budu muset do dvou dnů odletět. A já jsem strašně chtěla vidět to zakončení. A to, že ponesu tu vlajku, je pro mě hrozná čest," dodala.

Na minulých olympijských hrách v Tokiu byl vlajkonošem při zakončení tehdejší stříbrný medailista v hodu oštěpem Jakub Vadlejch. V roce 2016 v Riu de Janeiro měl tuto poctu kajakář Josef Dostál, jenž se postaral o třetí zlato pro českou výpravu v Paříži. Vedle toho čeští sportovci na pařížských Hrách zatím získali jen bronz zásluhou družstva kordistů.

Zakončovací ceremoniál i s neutrálními sportovci Ruska a Běloruska

"Výkonná rada MOV přijala toto rozhodnutí na základě toho, že na slavnostní zakončení nechodí týmy, ale všichni sportovci dohromady, a také na základě celkového chování a respektování principů účasti neutrálních sportovců během Her," uvedl v prohlášení Mezinárodní olympijský výbor s tím, že neutrální sportovci nebudou mít při ceremoniálu žádnou vlajku.

Kvůli ruské invazi s podporou Běloruska na Ukrajinu z února 2022 nesměly na pařížských Hrách startovat oficiální výpravy těchto zemí ani týmy v kolektivních sportech. Vzhledem k tomu, že slavnostní zahájení se odehrává jako defilé národních výprav, nemohli se Rusové a Bělorusové plavby na Seině zúčastnit.

V soutěžích byli Rusové a Bělorusové uvedeni se zkratkou AIN označující individuální neutrální sportovce a jejich medaile se nezapočítávaly do hodnocení zemí. Na oblečení nesměli mít státní symboly ani barvy.

Pařížských Her se zúčastnilo celkově 32 sportovců z Ruska a Běloruska. Podle agentury Reuters jich už ve Francii mnoho nezbylo, většina z nich se vrátila do vlasti po dokončení svých soutěží.

Zdroj
ČTK, ČOV, Reuters, MOV, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články