Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklotoulky

Fuksa chce v Paříži doplnit medailovou sbírku o tu olympijskou. S bráchou by byla nejvýš, přiznal

Martin Fuksa si v rychlostní kanoistice zvykl vyhrávat, i proto na letošním mistrovství Evropy v Szegedu nebyl se stříbrem spokojený. Olympijský kov však v jeho sbírce chybí, a tak by byl rád za jakoukoliv pařížskou medaili. Nejcennější by pro trojnásobného mistra světa a dvanáctinásobného evropského šampiona byla ta z deblové pětistovky s mladším bratrem Petrem.

Je nám líto, video expirovalo.
Fuksa: V Livignu jsme se soustředili na vytrvalost

"Je to tady krásně vyzdobené a úplně na mě dýchla olympijská atmosféra. Kolekce je moderní a fakt se mi líbí. Mám rád moderní věci a nástupovka se mi fakt líbí. Honza (Černý) to udělal hezky. I u ostatních věcí jsou materiály fajn," řekl Martin Fuksa, který nafasoval věci i se sourozencem a trenéry – dědečkem Josefem a otcem Petrem.

Chybějící medaile z olympiády je pro něj velká motivace a přiznává, že i přes řadu úspěchů je nervózní. "Jsem extrémně. Říkal jsem si, čím starší budu, tím víc to budu mít na háku. Ale čím jsem starší, tak jsem nervóznější a je to hrozné. Jak sbírám medaile, tak skoro nikdo ode mě nic jiného nečeká a to je takový tlak. Možná si ho dávám i já sám na sebe, protože jsme byl teď na mistrovství Evropy druhý a nebyl jsem úplně nadšený," připojil.

"Jakmile to není zlatá, tak je to také zvláštní. Mám to tak nějak v sobě. Vlastně je to dobře, nutí mě to hnát se za nejlepšími výsledky. Olympiáda je samozřejmě speciální, tam žádnou medaili nemám a tam kdybych si pověsil na krk cokoliv, tak jsem úplně nejšťastnější na světě," prohlásil.

Individuální úspěch by předčila medaile s bratrem

Vedle individuální disciplíny se navíc může pokusit i o úspěch s o pět let mladším bratrem. "Olympijská medaile s bráchou by byla nejvýš, na druhou stranu je tam spousta dobrých lidí a my na deblu máme jen jednu mezinárodní medaili. Bylo by super, kdyby to ulítlo teď v Paříži a získali jsme placku, ale jsme nohama na zemi a víme, že to nebude nejjednodušší. Já si na debla dávám cíl, že hlavně chci být v osmičlenném finále, a tam už se pak může stát cokoliv. Bude rozhodovat, jak komu ten závod sedne," konstatoval.

Do dějiště se vydá dva dny před závody 4. srpna. "Máme to tak vyzkoušené na ty evropské závody. Jeden den se cestuje, druhý den máme takové rozjetí a trénink a pak do toho bouchneme. Nemám moc rád být někde předem, stresovat se s tím ještě víc. Chtěl jsem to napodobit jako všechny závody, co se mi povedly," řekl.

"V olympijské vesnici je to skvělé, ale je tam spousta rozptýlení. Chci to zažít až po závodech, takže to bude stačit od večera 9. srpna do 11. srpna," prohlásil. Trošku jej ale mrzí, že přijde o slavnostní zahájení na Seině. "Škoda, že tam nebudeme a budu to sledovat v televizi. Je to loď a voda, to ke mně prostě patří," podotkl.

Rodinný klan bude mít v Paříží velkou podporu, ale Martinova roční dcera Emily zůstane doma. "Je malinká. Asi by to zvládla, ale bude s babičkou. Ale bude tam manželka, mamka, bráchova přítelkyně, můj tchán a nějací kamarádi. Asi to bude nejvíc lidí, co se kdy na mě jelo podívat na závody," uvedl Fuksa.

Teď ještě bude finišovat s přípravou. "Byli jsem na vysokohorském soustředění v Livignu, kde jsme se vrátili k základu a nabírali jsme vytrvalost. Teď máme měsíc do olympiády, takže se bude přiostřovat, zařadíme rychlejší úseky a děda s taťkou se budou snažit z nás udělat nejrychlejší lidi. Těsně předtím klasicky nějaký odpočinek, abychom formu vyladili. Jen doufám, že se to všechno povede a představíme se v našem nejlepším světle," dodal Fuksa.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články