SP horských kol 2024

Fuksova medailová sbírka se na ME rozrostla o další kovy, jeho hegemonie na pětistovce ale skončila

Martin Fuksa přidal na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v maďarském Szegedu další medaile do své kolekce úspěchů. Ve finále závodu na 1000 metrů skončil po dechberoucím finiši druhý a na poloviční distanci, kde od roku 2013 kraloval, třetí. Kajakářka Anežka Paloudová dorazila do cíle pátá na pětistovce a deblkajak Jakub Špicar – Daniel Havel obsadil čtvrtou pozici taktéž na pětistovce. Od bronzových Litevců dělily Čechy zhruba tři desetiny sekundy.

Elitní český reprezentant Fuksa začal kilometrovou distanci volněji. Většinu závodu se pohyboval na pozici mimo stupně vítězů. V závěrečné čtvrtině trati ale nasadil k silnému finiši a zůstal před ním jen Rumun Catalin Chirila, který byl v cíli zhruba o čtvrt sekundy dříve. Pořadí na prvních dvou místech bylo stejné jako před dvěma lety v Mnichově, kdy se jel kilometr na ME naposledy.

"Samozřejmě jsem za medaili moc rád, ale upřímně nejsem se svým výkonem vůbec spokojený. Nechal jsem si to na začátku strašně ujet a pak jsem to dojížděl. Tohle určitě není můj styl. I když jsem věděl, že fouká vítr proti a musím si šetřit síly na finiš, tak jsem je určitě nemohl šetřit tolik. Bylo to kousek od vítězství, ale nezasloužil jsem si vyhrát tenhle závod, protože to vůbec nebyla moje jízda," řekl dvanáctinásobný mistr Evropy.

Na třináctý titul evropského šampiona poté nedosáhl ani na oblíbené pětistovce. Stejně jako na kilometru začal pomaleji a ve finiši se dostal jen těsně před svého dopoledního přemožitele Chirilu, který tentokrát skončil čtvrtý. Mistrem Evropy se stal Serghei Tarnovschi z Moldavska před ruským kanoistou v neutrálních barvách Zacharem Petrovem.

Pro jednatřicetiletého Fuksu je bronz nejhorší umístění na pětistovce na ME. Před devíti tituly, které nasbíral od roku 2013, byl v roce 2012 stříbrný. "Medaile je super, pro tu jsem si sem určitě přijel. Na druhou stranu můj výkon není takový, abych s ním byl spokojený. Neměl jsem to dravé já, abych si za tím šel. Můžu být rád, že jsem aspoň uhájil bednu," dodal.

Špicar s Havlem flirtovali s medailí

Na nové olympijské trati je pro Špicara s Havlem sobotní výsledek třetím umístěním těsně pod "bednou" na vrcholné akci. Čtvrtí byli také na ME 2021 a MS 2022. "Chyběly síly, kterých měli soupeři před námi víc," uznal Havel. "Předvedli jsme tady tři dobré, vyrovnané jízdy, takže je to známka toho, že se směrem k olympiádě vydáváme správnou cestou," ocenil.

Kajakářka Paloudová zapsala svůj nejlepší výsledek na ME na trati 500 metrů. Loni v Krakově i předloni v Mnichově byla sedmá. Páté místo ze své hlavní disciplíny přidala ke čtvrté příčce, kterou získala na kilometru.

"Já jsem z umístění nadšená. Pro mě bylo velkým úspěchem už dostat se do finále. To, že se mi povedlo dojet na páté příčce, je pro mě něco neskutečného. Před olympiádou je to pro mě strašné nakopnutí, znamená to, že to jde dobrým směrem," pochvalovala si pětadvacetiletá Češka. Pětistovku na ME v Szegedu suverénně vyhrála domácí Tamara Csipesová.

Čtyřkajak Barbora Betlachová, Kateřina Zárubová, Štěpánka Sobíšková, Adéla Házová obsadil v sedmičlenném finále pětistovky pátou příčku. Deblkánoe Alžběta Veverková, Martina Malíková skončila na stejné distanci na sedmém místě.

Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Szegedu:

Finále:
200 m:
Muži:
K1: 1. Zajcev (Ukr.) 35,407, 2. Stepun (Pol.) -0.028, 3. Kavelašvili (Gruz.) -0,034.
C2: 1. Korovaškov, Štyl (Rus.) 37,438, 2. Kitewski, Koliadych (Pol.) -0,320, 3. Fontán, Sieiro (Šp.) -0.667, ...6. Hrabal, Tettinger (ČR) -1,894.
Ženy:
K2: 1. Kissová, Luczová (Maď.) 38,023, 2. Medvedová, Ostermanová (Slovin.) -0,143, 3. Kolodziejczyková, Ostrowská (Pol.) -0,600.
C2: 1. Jacomeová, Corberaová (Šp.) 44,976, 2. Szczerbiňská, Borowská (Pol.) -0,380, 3. Kissová, Nagyová (Maď.) -0,466.

500 m:
Muži:
K2:
1. Nadas, Totka (Maď.) 1:30,434, 2. Kravec, Natynčyk (Běl.) -0,720, 3. Maldonis, Olijnik (Lit.) -1,917, 4. Špicar, Havel (ČR) -2,227.
C1: 1. S. Tarnosvschi (Mold.) 1:50,432, 2. Petrov (Rus.) -0,010, 3. M. Fuksa (ČR) -0,816.
Ženy:
K1: 1. Csipesová (Maď.) 1:54,580, 2. Jorgensenová (Dán.) -1,950, 3. Novakovičová (Srb.) -2,597, ...5. Paloudová (ČR) -4,634.
K4: 1. Maďarsko (Puppová, Fojtová, Csipesová, Gazsová) 1:35,168, 2. Polsko -1,220, 3. Norsko - 1,983, ...5. Česko (Betlachová, Zárubová, Sobíšková, Házová) -4,213.
C2: 1. Kissová, Nagyová (Maď.) 2:00,490, 2. Szczerbiňská, Borowská (Pol.) -0.084, 3. Bardanouská, Klimavová (Běl.) -0,294, ...7. Veverková, Malíková (ČR) 9,671.

1000 m:
Muži:
K4: 1. Bělorusko (Borykov, Kravec, Litvinov, Natynčyk) 2:57,756, 2. Maďarsko -2,317, 3. Španělsko -3,257, ...8. Česko (T. Sobíšek, Kukačka, Vorel, M. Sobíšek) -7,297.
C1: 1. Chirila (Rum.) 4:03,010, 2. M. Fuksa -0,244, 3. S. Tarnovschi -2,734.
Ženy:
K2: 1. Puppová, Fojtová (Maď.) 3:55,154, 2. Anderssonová, Lagerstamová (Švéd.) -0,927, 3. Viriková, Oritslandová (Nor.) -1,063, ...5. Sobíšková, Házová (ČR) -6,107.