Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Ostrava - Jihlava

Čeští olympionici odletěli do Londýna, na zahájení míří i politici

Praha -Na olympijské hry do Londýna dnes odcestovala hlavní část české výpravy. Ranním speciálem z letiště v Praze Kbelích zamířilo do dějiště her 28 sportovců včetně basketbalistek či judistů a další desítky členů realizačních týmů. Dalších 38 českých olympioniků, mezi nimiž nechyběli třeba vlajkonoš Petr Koukal, atleti, veslaři, tenistky či plážoví volejbalisté, vyrazilo do britské metropole ze stejného místa v 16:30. Dosud byli ve městě nad Temží jen čtyři čeští sportovci. Kromě olympioniků do dějiště her zamířili také politici. Prezident Klaus se zdrží v Londýně od pátku do pondělí.

První odlet českých olympioniků
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Na kbelském letišti dnes vládl velký ruch, když se na něm vystřídaly dvě "várky" olympijské výpravy. "Konečně mám čas se těšit na olympiádu. Poslední týdny pro mě byly hodně hektické, neměl jsem moc klidu a dneska si balil úplně na poslední chvíli. Tady to na mě padlo. Jsem rád, že můžu vypnout telefon a soustředit se jen na hry," řekl badmintonista Koukal, který je po prodělané rakovině varlat a nedávném zvolením vlajkonošem jednou z nejsledovanějších osobností českého týmu.

Ráno se do dějiště her vypravili stejným letem například gymnastka Kristýna Pálešová, plavci, judisté, vzpěrač Jiří Orság, boxer Zdeněk Chládek, trampolínistka Zita Frydrychová či střelci v čele s Lenkou Maruškovou. "Těším se hodně, až to celé začne. Je to moje první olympiáda, tak kdo by se netěšil," uvedl Orság.

Největší zastoupení v ranním letadle měly basketbalistky, jediné zástupkyně kolektivních sportů v české výpravě. Dvanáct hráček doplňuje osm členů realizačního týmu. "Jelikož jsme měli už v 5:45 sraz na Folimance, abychom společně odjeli na letiště, tak jsme museli vstávat hodně brzo. Docela lituju lidi, kteří musejí denně vstávat v pět. Ale zase to pro nás bude příprava na brzké vstávání na první zápas s Čínou," připomněl trenér basketbalistek Lubor Blažek sobotní úvodní zápas od 9:00 londýnského času.

Jelikož většina hráček často cestuje letadlem za zápasy, nedělá jim létání větší problém. "V tomto týmu není žádný extrém, co se týká letadel, ale pamatuji si, že se občas někdo našel, kdo měl z letadel strach. Já kdysi patřil mezi ně, ale po letech jsem zjistil, že stejně ničemu nezabráním, tak také už v klidu sednu a letím," řekl Blažek.

Nic na tom nezměnil ani fakt, že do Londýna se letělo armádním speciálem. "Naopak to považuji za zpestření," dodal kouč basketbalistek. Ostatní sportovci si pochvalovali, že cesta do Londýna je neporovnatelně kratší třeba s tou, kterou museli před čtyřmi lety absolvovat do Pekingu. "Nezlobím se, když můžu sedět u exitu a mám víc místa na nohy, ale tohle není dlouhý let. Letět do Číny a sedět někde zmáčknutý u okna by bylo o dost horší," řekl vytáhlý výškař Jaroslav Bába, který míří na svoji třetí olympiádu a v pátek znovu vynechá zahajovací ceremoniál. Stejně jako v Aténách a Pekingu.

"Chystám se už ladit formu, bude to hodně o odpočinku a toto (zahájení) by mně moc nepřidalo. Může to trvat pět hodin a stát tam v holinkách, do toho se mi moc nechce. Na zahájení jsem nebyl nikdy, zase se podívám v televizi," uvedl Bába. "Na olympiádě jsem od toho, abych podal maximum v závodě. Ne, abych se někde promenádoval," poznamenal Bába.

Tenistka Lucie Hradecká si naopak ceremoniál ujít nenechá. "Půjdu určitě. A v holinkách může být dobře, zvlášť když jde o Londýn a nevyzpytatelné počasí. Vždyť v červnu při Wimbledonu se devět dnů ze třinácti hrálo pod střechou," řekla Hradecká, která společně s Andreou Hlaváčkovou ve wimbledonské čtyřhře dosáhla na finálovou účast.

Olympijský Tower Bridge
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Na páté hry se odpoledne vypravil Tomáš Dvořák, šéftrenér atletické reprezentace. V letech 1996 až 2004 se třikrát představil v desetiboji, do Pekingu mířil jako televizní spolukomentátor a teď si vyzkouší třetí olympijskou roli v pozici kouče.

"Nevím, jestli jsem olympijský matador, ale poprvé jedu jako bafuňář. Nikdy jsem necítil extra velký rozdíl, zase se tam sejde celý svět. Jsem plný očekávání a těším se, že naši atleti uspějí. Letos se to vyvíjí dobře, snad si nechali síly i na olympiádu," řekl ČTK Dvořák. "Zatím nervózní nejsem, spíš jsem plný očekávání. Když jsem jezdil jako sportovec, čekal jsem něco jen sám od sebe. Ale nervozita přijde až při samotných závodech," dodal Dvořák.

Na londýnském letišti budou na sportovce čekat typické patrové autobusy, které českou výpravu dovezou do vesnice, kde našli Češi útočiště v korpusu 14 a bloku A. "Strašně důležité je, že máme pro každého postel a na správném místě. Museli jsem kvůli tomu dělat manévry, přenášet postele, aby to padlo dohromady," řekl v Londýně šéf mise František Dvořák.

Do Londýna letí i politici

V pátek se slavnostního zahájení zúčastní prezident Václav Klaus. Na programu má také otevření nového Českého domu v britské metropoli. Prezident se v Londýně zdrží do pondělí, v prvních dnech olympiády chce podpořit české sportovce.

V pátek odpoledne zamíří Klaus do Buckinghamského paláce. Spolu s dalšími hlavami států a vedoucími národních delegací, kteří kvůli hrám přijeli do Londýna, se zúčastní slavnostní recepce pořádané královnou Alžbětou II.

Do dějiště olympiády pak míří i další čeští politici. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) poletí do Londýna 6. srpna a měl by se zúčastnit slavnostního zakončení her. Na olympiádě se zřejmě objeví také ministr školství Petr Fiala, ministr průmyslu Martin Kuba a ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Kuba má kromě sledování výkonů českých sportovců v plánu také některé obchodní schůzky na podporu českého byznysu. Olympijský výbor na své náklady objednal armádní letecký speciál Airbus A-319, do dějiště her jím přepraví sportovní reprezentanty. Vondra odletí do Londýna společně s bikerem Jaroslavem Kulhavým a moderními pětibojaři 6. srpna, jeho cestu tak hradí Český olympijský výbor.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články