Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Triatlon ČR 2024

Američtí sportovci ztratili důvěru ve WADA, přiznal Phelps po kauze čínských plavců

Bývalý plavec a nejúspěšnější olympionik historie Michael Phelps řekl komisi amerického Kongresu, že američtí sportovci už ztratili důvěru ve Světovou antidopingovou agenturu (WADA). Držitel 23 zlatých olympijských medailí a jeho reprezentační kolegyně Allison Schmittová vypovídali v úterý před zákonodárci v souvislosti s kauzou 23 čínských plavců, kteří měli před olympijskými hrami v Tokiu v roce 2021 pozitivní dopingový test, ale WADA je nechala startovat.

Michael Phelps
zdroj: Reuters autor: Craig Hudson

Phelps ve své výpovědi vyjádřil frustraci z toho, že se podle něj se mnoho nezměnilo od doby, kdy před sedmi lety u stejné kongresové komise svědčil o tom, jak WADA přistupuje ke státem řízenému dopingu v Rusku.

"Je naprosto zřejmé, že veškeré pokusy reformovat WADA byly marné. Jsou tu stále hluboce zakořeněné systematické problémy, které znovu a znovu poškozují integritu mezinárodního sportu a právo sportovců na spravedlivé soutěžení," uvedl osmatřicetiletý Phelps, jenž mezi lety 2004 a 2016 nasbíral celkově 28 olympijských medailí.

Pět ze třiadvaceti čínských plavců, kteří měli před minulými Hrami pozitivní dopingový test, získalo v Tokiu medaile, včetně tří zlatých. Jedenáct z nich bylo nominováno i do Paříže.

"Tvrdě jsme bojovali. Tvrdě jsme trénovali. Dodržovali jsme všechna pravidla a přijali jsme svou porážku důstojně," uvedla čtyřnásobná olympijská šampionka Schmittová, jež v Tokiu skončila v kraulařské štafetě na 4x200 metrů těsně druhá za Čínou. "Mnoho z nás bude tohle umístění, jež mohlo být ovlivněno dopingem, strašit," dodala bývalá plavkyně.

Pozván svědčit před komisi byl i prezident WADA Witold Baňka, ale odmítl. "WADA chápe, že vlády Číny a USA mají napjaté vztahy, ale nemá zájem být toho součástí. Není vhodné, aby byl antidoping takto politizován," uvedl v prohlášení a znovu popřel, že by WADA v kontroverzním případu Číně stranila.

Skandál odhalili při společné investigativní práci redaktoři německé televizní stanice ARD a listu New York Times.

Třiadvacet čínských plavců mělo několik měsíců před Tokiem na soustředění pozitivní test na trimetazidin, který je například v lécích na srdce.

Čínská antidopingová agentura o výsledku vyrozuměla WADA i světovou plaveckou federaci s dodatkem, že šlo o důsledek kontaminace.

Obě organizace vysvětlení přijaly a po poradě s experty se proti rozhodnutí čínské strany neuložit plavcům tresty neodvolaly. Šéf Americké antidopingové agentury a dlouholetý kritik WADA Travis Tygart to označil za "šokující".

Spojené státy americké přispívají na činnost WADA větší částkou než jakákoli jiná země, letos jí poskytly téměř 3,7 milionu dolarů (86 milionů korun).

Tygart vyzval vládu, aby do budoucna podmínila své financování reformou WADA, což podle agentury AP podporují republikánští i demokratičtí zákonodárci.

"Myslím, že hrozba, nebo dokonce skutečné zastavení financování po určitý čas může mít vliv na to, že pravda vyjde najevo. Měli bychom zajistit, že naše peníze budou vynakládány správně, což se nyní rozhodně neděje," řekl šéf USADA Tygart.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články