Volejbalový magazín

Salač v Austinu dojel pro páté místo a v průběžném pořadí je už čtvrtý

Páté místo obsadil Filip Salač ve Velké ceně Ameriky silničních motocyklů. Závod Moto2 v Austinu vyhrál Španěl Pedro Acosta. V pořadí mistrovství světa se Salač po třetím dílu sezony posunul na čtvrtou příčku. Závod MotoGP ovládl Španěl Álex Rins. Úřadující šampion Ital Francesco Bagnaia po vítězství v sobotním sprintu a startu z pole position vypadl z vedoucí pozice.

Salač dojel v Austinu pátý navzdory zdravotním problémům

Jednadvacetiletý český jezdec začínal po třetím místě v kvalifikaci z první řady. Po startu mírně ztratil, ale vzápětí se zapojil do boje vpředu. V průběhu závodu odjeli Acosta, jenž navázal na triumf z úvodní Grand Prix v Portugalsku, a Ital Tony Arbolino.

Ten zaostal za vítězem o 146 tisícin sekundy, ale udržel vedení v šampionátu. Salač si v závěrečném kole díky potížím soupeřů polepšil ze sedmé příčky a vylepšil svou bilanci po 4. místě v Portimau a 7. příčce v Argentině na 33 bodů.

Rins si připsal premiérový triumf s hondou, na kterou přesedlal před sezonou ze suzuki. V USA uspěl už počtvrté – v roce 2013 vyhrál v Moto3, o tři roky později v Moto2 a v roce 2019 v MotoGP. Týmu LCR Honda zajistil Rins první vítězství od roku 2018, kdy v Argentině uspěl Brit Cal Crutchlow. Vyhrál o téměř tři a půl sekundy před Italem Lucou Marinim, třetí byl Francouz Fabio Quartararo. Šestý dojel Ital Marco Bezzecchi a zvýšil svůj náskok v čele seriálu před Bagnaiou na 11 bodů.

Ve třídě Moto3 vybojoval první vítězství v kariéře Španěl Iván Ortolá. Osmnáctiletý jezdec v úvodu málem upadl, ale nakonec se prosadil poprvé v MS na stupně vítězů. V úvodních dvou závodech ani nebodoval.

Velká cena Ameriky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Austinu:

Moto2: 1. Acosta (Šp./Kalex) 34:42,879, 2. Arbolino (It./Kalex) -0,146, 3. Bendsneyder (Niz./Kalex) -5,851, 4. Alcoba (Šp./Kalex) -6,049, 5. Salač (ČR/Kalex) -7,462, 6. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) -7,668.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Arbolino 61, 2. Acosta 54, 3. Canet (Šp./Kalex) 41, 4. Salač 33, 5. López (Šp./Boscoscuro) 29, 6. Dixon (Brit./Kalex) 26.

Moto3: 1. Ortolá (Šp./KTM) 32:01,062, 2. Masiá (Šp./Honda) -0,457, 3. Artigas (Šp./CFMoto) -0,558, 4. Moreira (Braz./KTM) -0,567, 5. Holgado (Šp./KTM) -0,657, 6. Öncü (Tur./KTM) -9,493.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Holgado 49, 2. Moreira 49, 3. Artigas 32, 4. Masiá 31, 5. Suzuki (Jap./Honda) 27, 6. Ortolá 25.