Navigátor Kalina: Letošní Dakar bude pořádně těžký, ale chybí mu diváci
Ani vhození do vody, ani do písku, ale rovnou na kamení. Organizátoři letošní Rallye Dakar přichystali pro závodníky hned na úvod křest ohněm. Podle navigátora Josefa Kaliny se tak všichni mají připravit na pořádně těžký závod, který se nově odehrává v Saúdské Arábii. Zpravodajství a sestřihy etap z Rallye Dakar sledujte na ČT sport a webu ctsport.cz.
"My věštíme z křišťálové koule, protože na většině toho území nikdo nebyl, nicméně se dá odhadnout, že to bude hodně podobné jako africký terén," říká Kalina.
Podle něj tak byla představa, že nové teritorium v Saúdské Arábii nabídne výhradně jízdu po písku, naprosto mylná.
"První dvě etapy byly kamenité po pistách, které jsou strašně klikaté. A jak to člověk rozbije v prvních třech etapách, je pak dost nesmyslné se snažit o nějaký výsledek," komentuje Kalina problémy některých závodníků se stroji, které poznaly, co to znamená jezdit po kamenech ve vysoké rychlosti.
Legendárnímu navigátorovi, který pamatuje klasickou dakarskou rallye, zároveň chyběla tradiční úvodní "oťukávací" etapa, kdy by si jezdci mohli vše vyzkoušet. "300 kilometrů hned na úvod v kamenitém terénu svědčí o tom, že celá soutěž budě těžká," tvrdí Kalina.
Sám se ze Saúdské Arábie vrátil a měl možnost nasát tamní atmosféru. "Odcestovali jsme tam s předpokladem, že to bude hrozně nóbl, protože všichni říkali, že šejkové se nechají hrozně vidět," líčí Kalina.
"Na letišti jsme ale čtyři hodiny bojovali s výstupní procedurou v poměrně velkém zmatku, potom nás vyhodili z hotelu, odstěhovali jsme se do bivaku, který nebyl nijak zvlášť vábný," pokračuje.
Poté podle něj nastalo alespoň dílčí zlepšení. "Aspoň v tom smyslu, že prostředí slavnostního startu bylo udělané velkolepě, nicméně jsem byl svým způsobem rád, že jsem s velkými komplikacemi odtamtud odletěl," dodává.
Na místě mu chybělo i nadšení diváků a místních, které má v živé paměti z Jižní Ameriky. "Lidé jsou tam nesmírně sympatičtí, tady to má punc, na který si vzpomínám z afrických Dakarů, kdy to místní lidi až tak moc nezajímá."
42. ročník Rallye Dakar tak sice měl slavnostní, nablýskaný start, jenže bez velkého zájmu. "Po technické stránce to udělali monumentálně, ale o kus dál byly velké hotely, před kterými se shromažďovali mladí lidé, popíjeli kávičky, jezdili dokola na silných autech a start sám o sobě je moc nezajímal. Oproti davům, na které jsme byli zvyklí z Jižní Ameriky, to tady bylo chladné," říká Kalina.