Sportfilm festivalové ozvěny 2024

Salačovi vyšla VC Rakouska, byl desátý a dosáhl na nejlepší letošní výsledek

Český závodník Filip Salač obsadil ve VC Rakouska ve třídě Moto2 desáté místo a po mnohých zdravotních i technických peripetiích se znovu dostal na bodové příčky. Desáté místo také znamená jeho nejlepší sezonní výsledek, o jednu příčku vylepšil dosavadní maximum. Závod vyhrál vítěz kvalifikace a obhájce prvenství Celestino Vietti z Itálie. V královské třídě MotoGP triumfoval už třetím rokem po sobě Ital Franceso Bagnaia. Dvojnásobný mistr světa navázal na sobotní triumf ve sprintu a zůstal ve vedení v MS, byť jen o 5 bodů před Jorgem Martínem ze Španělska.

Velkou cenu Rakouska MotoGP vyhrál Bagnaia

Salač v Rakousku už v trénincích naznačil formu, do kvalifikace postoupil s druhým nejlepším časem, ale v soubojích o umístění na startovním roštu skončil až šestnáctý. Po startu z šesté řady se dlouho držel v závěru bodované patnáctky, ale v závěru se mu povedl posun. Do posledního kola vjel jako jedenáctý a v cíli ho nakonec jen 31 tisícin dělilo od devátého Američana Joea Robertse, třetího muže celkové klasifikace MS.

"Velká škoda, že jsem startoval z té 16. pozice. Škoda červené vlajky (v kvalifikaci), když jsem to měl dobře rozjeté. Tempo ke konci závodu bylo super, takže musíme vylepšit kvaldu a myslím si, že do příštích závodů tam budeme," řekl Salač televizi Nova Sport.

Až za nimi skončil i dosavadní lídr seriálu Sergio García. Španělský pilot získal jen dva body za 14. místo a příliš nevyužil absenci největšího rivala Aie Ogury z Japonska, který si v tréninku zlomil ruku. Dvaadvacetiletý Vietti si připsal čtvrté vítězství v Moto2 v kariéře, cílem projel po zadním kole daleko před před Alonsem Lópezem ze Španělska a Britem Jakem Dixonem.

Salač bodoval poprvé od květnového startu v Barceloně, z následujících čtyř závodů dvakrát upadl a do dvou nezasáhl kvůli zranění. Havaroval i v minulém týdnu při testování na španělském okruhu Aragón a v Rakousku si dojel pro letošní maximum navzdory potížím s kolenem. "Měl jsem vyhozené koleno a natržené vazy. Po velkém pádu, po velké pauze... Jsem spokojený, tenhle víkend skvělá práce, byl letos určitě nejlepší," konstatoval Salač.

Bagnaia zopakoval ve Spielbergu loňský double. Hlavní závod vyhrál s více než třísekundovým náskokem před Jorgem Martínem ze Španělska, který do Rakouska přijel ještě jako lídr. Už po sprintu se obhájce titulu ale na Martína bodově dotáhl a díky většímu počtu vítězství se ujal vedení v šampionátu, nyní jej po sedmém letošním triumfu o 5 bodů předstihl.

Třetí dojel do cíle už s více než sedmisekundovou ztrátou další Ital Enea Bastianini. Výsledky 11. závodu sezony tak kopírují aktuální pořadí v šampionátu, a to až do čtvrtého místa, které obsadil exmistr světa Marc Márquez ze Španělska.

Závod Moto3 vyhrál už posedmé v sezoně Kolumbijec David Alonso. Jeho největší soupeř Ivan Ortolá ze Španělska dojel až devátý, takže osmnáctiletý lídr zvýraznil náskok v čele pořadí na 71 bodů. Na druhém místě si vyrovnal letošní i kariérní maximum Španěl David Muňoz, který o pouhých pět tisícin předstihl v cílové rovince krajana Daniela Holgada.

Velká cena Rakouska, závod mistrovství světa silničních motocyklů ve Spielbergu:

Moto3: 1. Alonso (Kol./CFMoto) 33:40,607, 2. Muňoz (Šp./KTM) -0,121, 3. Holgado (Šp./GasGas) -0,126, 4. Piqueras (Šp./Honda) -0,211, 5. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,303, 6. A. Fernández (Šp./Honda) -2,726.

Průběžné pořadí (po 11 z 20 závodů): 1. Alonso 224, 2. Ortolá (Šp./KTM) 153, 3. Holgado 149, 4. Veijer 142, 5. Muňoz 108, 6. Jamanaka (Jap./KTM) 85.

Moto2: 1. Vietti (It./Kalex) 36:22,427, 2. López (Šp./Boscoscuro) -1,850, 3. Dixon (Brit./Kalex) -1,974, 4. Canet (Šp./Kalex) -2,075, 5. Arbolino (It./Kalex) -6,814, 6. Ramírez (Šp./Kalex) -12,392, ...10. Salač (ČR/Kalex) -13,429.

Průběžné pořadí (po 11 z 20 závodů): 1. García (Šp./Boscoscuro) 162, 2. Ogura (Jap./Boscoscuro) 142, 3. Roberts (USA/Kalex) 130, 4. López 120, 5. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 112, 6. Vietti 96, ...20. Salač 20.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 42:11,173, 2. Martín (Šp./Ducati) -3,232, 3. Bastianini (It./Ducati) -7,357, 4. M. Márquez (Šp./Ducati) -13,836, 5. B. Binder (JAR/KTM) -18,620, 6. Bezzecchi (It./Ducati) -21,206.

Průběžné pořadí (po 11 z 20 závodů): 1. Bagnaia 275, 2. Martín 270, 3. Bastianini 214, 4. M. Márquez 192, 5. Viňales (Šp./Aprilia) 139, 6. B. Binder 128.