Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tour de France 2022

Rallye je výkladní skříní českého motorsportu. Věřím, že u nás bude nadále sílit, doufá Šťovíček

Po nevídaně úspěšné sezoně je Česká republika na druhém místě v žebříčku Mezinárodní automobilové federace (FIA), hned za vedoucími Italy. Přispěly k tomu zejména triumfy Jana Kopeckého a Patrika Hájka. Český motorsport ale není jen o rallye a kartingu, ale například o autokrosu, kde startují i ti nejmenší.

Jan Kopecký
zdroj: ČTK autor: Glück Dalibor

Zda se bude snová sezona opakovat, je zatím ve hvězdách. Ale triumfy Kopeckého, který se stal mistrem světa v automobilové rallye v kategorii WRC2, a Hájka, který opanoval pořadí v motokárách v nejvyšší kategorii KZ, posunuly český motorsport téměř na samotný vrchol mezinárodního žebříčku FIA.

Kromě zvýšené prestiže vylepšuje současné postavení v motoristickém světě diplomatickou pozici České republiky, pomáhá to v nasazování českých jezdců a v rámci Mezinárodní automobilové federace také tuzemským pořadatelům a zástupcům v komisích.

"Úspěch Jana Kopeckého je nejvýznamnějším, který v sezoně byl. Rallye je u nás taková výkladní skříň a nejskvělejší disciplína. Máme obrovskou základnu fanoušků, týmů a jezdců. Věřím, že rallye bude nadále sílit. Třeba naše mezinárodní Mistrovství republiky patří k nejsilnějším mistrovstvím v Evropě vůbec a je úžasné, co dokážou naši pořadatelé," domnívá se prezident autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Je nám líto, video expirovalo.
Šťovíček: V rallye máme obrovskou základnu fanoušků, týmů a jezdců

Česká republika ale není úspěšná jen díky rallye. Oblíbené motokáry zviditelňuje zejména kartingový jezdec Hájek. V minulosti sahal po velkém triumfu, dočkal se ho ale až v roce 2018.

"Patrik už mnohokrát bojoval o mety nejvyšší, v posledních letech útočil na titul mistra Evropy a jen těsně mu to několikrát uniklo. Teď se to podařilo v kategorii KZ mistrovství světa. To je úplný vrchol, formule 1 v motokárách. Jezdí tam nejlepší a nejzkušenější tovární jezdci a Patrik se dokázal mezi nimi prosadit. Je to obrovský úspěch," je přesvědčen Šťovíček.

Tradiční českou disciplínou je pak původně britský autokros, který neztrácí na popularitě. U nás se jezdí už od konce 60. let, o mistrovský titul se závodilo poprvé v roce 1971. "Patříme k těm nejsilnějším, v současnosti jsme možná tou největší velmocí v autokrosu. Máme tři tituly mistrovství Evropy. Máme jezdce, kteří se umisťují v hojném počtu do prvních pěti, deseti míst. Já věřím, že to bude pokračovat," přeje si Šťovíček.

Výhodou českého autokrosu je neustálé budování členské základny. V málokterých disciplínách motorsportu se totiž startuje už v kategorii čtyřletých dětí.

"Máme disciplínu, která se jmenuje Racer Buggy, kde jedou ti nejmenší už od čtyř, pěti let. Viceprezident AČR Jakub Vymazal dokázal postavit dohromady pole asi 35 jezdců v těchto nejmenších kategoriích, takže máme bohatou základnu a já si myslím, že nám vyrostou další mistři Evropy," doufá Šťovíček.

Čeští fanoušci motorsportu se v nové sezoně 2019 mohou těšit na tradiční seriál v rallye. Chybět nebudou Rallye Bohemia, Rallye Klatovy či zřejmě nejoblíbenější Barum Rallye s největší účastí mezinárodních posádek. Na programu budou i dvě mistrovství Evropy v autokrosu v Nové Pace a Přerově a celá řada dalších podniků včetně motocyklové Grand Prix v Brně.

Hlavní zprávy

Nejčtenější články