Čeští pětibojaři se do finále ME nepodívají. Lukeš vzdal, Toman nepostoupil

Lídr světového žebříčku moderních pětibojařů Matěj Lukeš o medaile na evropském šampionátu v Istanbulu usilovat nebude, ze semifinále odstoupil už po šermířské části. Janu Tomanovi, který stejně jako Lukeš prošel z kvalifikace, finále těsně uniklo. V semifinálové skupině A obsadil desáté čili první nepostupové místo.

Tomana od postupu do sobotního finále dělily jen dva body. Čtyřiadvacetiletý reprezentant se většinu semifinálového závodu držel na postupových pozicích, po závěrečné kombinované disciplíně běhu se střelbou klesl s 1550 body na konečnou desátou příčku.

Po šermířské části byl Toman devátý a dařilo se mu na překážkách i v plavání – v obou disciplínách zaznamenal čtvrtý nejrychlejší čas. V hodnocení kombinované disciplíny byl třináctý a z postupující devítky vypadl. Přesto má teoretickou šanci na účast ve finále v případě, že by se v součtu s výsledky odpoledního semifinále B stal prvním náhradníkem a někdo z finalistů by do sobotního závodu nenastoupil.

Devátým místem ve středeční kvalifikační skupině A si vybojoval účast v semifinále i Lukeš, ovšem světová jednička v pátek absolvovala pouze šerm a po dohodě s osobním i reprezentačním trenérem odstoupila ze závodu. „Důvodů je víc, především brzký termín mistrovství světa v Číně, které je Matějovým hlavním vrcholem této sezony,“ poznamenal kouč mužské reprezentace Ivo Konvička s odkazem na blížící se start světového šampionátu, který v čínském Kuej-jang začíná 24. srpna. Dalším důvodem je extrémní počasí v Istanbulu, což by mohlo vést ke zranění nebo jiné zdravotní újmě.

Lukeš letos vybojoval dvakrát stříbrnou medaili ve Světovém poháru: v květnu v Bulharsku a v červnu ve finále seriálu v Budapešti. I díky dalším výsledkům se dostal do pozice světové jedničky. „Matěj by určitě chtěl dosáhnout na co nejlepší výsledek, což by znamenalo vynaložení příliš velkého úsilí s ohledem na přípravu před mistrovstvím světa,“ vysvětlil Konvička.

Kromě Tomana a Lukeše do mužského individuálního závodu zasáhl i Vojtěch Dáňa, který nepostoupil ze středeční kvalifikace. Ve skupině B nasbíral 1504 bodů a skončil na 19. místě. Ženskou individuální soutěž česká výprava neobsadila.