Buly - debata expertů

V Lahti kraloval Riiber, SP celkově vyhrál Lamparter. Konvalinka bodoval

Ve finském Lahti pokračoval Světový pohár v severské kombinaci. Po skocích vedl Estonec Ilves, ale v běhu podlehl ve finiši těsně J. M. Riiberovi z Norska. Ze dvou českých reprezentantů bodoval Jiří Konvalinka, jenž skočil 122,5 metru a vybíhal jako sedmnáctý, nakonec bere první body za 28. místo. Celkové vítězství v seriálu zajistilo rakouskému závodníkovi Johannesi Lamparterovi jedenácté místo v závodě.

Lamparter má před nedělním finále ve Finsku v průběžném pořadí nedostižný náskok 116 bodů před Jensem Luraasem Oftebrem, který se na celkovou druhou pozici posunul díky dnešní třetí příčce. Druhý byl Estonec Kristjan Ilves.

Jediný český zástupce Jiří Konvalinka obsadil 28. místo a hned při prvním individuálním startu ve Světovém poháru bodoval. Ondřej Pažout, jenž v pátečním závodě dvojic obsadil s Konvalinkou 13. příčku, dnes do běžecké části nenastoupil.

Lamparter musel o potvrzení velkého glóbu bojovat, protože po skoku mu za 109 metrů patřilo až 24. místo. Na desetikilometrovou trať tak vyběhl s půlminutovou ztrátou na Ilvese, který skokanskou část ovládl výkonem 129 metrů.

Jednadvacetiletý Rakušan si nakonec polepšil na jedenácté místo. A přestože to byl jeden z jeho nejhorších výsledků v aktuální sezoně, vzhledem k umístění konkurentů to k zisku velkého křišťálového glóbu stačilo.

Lamparter, který v ročníku vyhrál sedm závodů, má kromě čerstvého triumfu ve Světovém poháru ve sbírce úspěchů také šest medailí z mistrovství světa. V roce 2021 ovládl závod na velkém můstku, letos v Planici na něm byl třetí.

SP v severské kombinaci v Lahti:

1. Riiber (Nor.) 23:58,0, 2. Ilves (Est.) -1,7, 3. J.L. Oftebro (Nor.) -55,0, 4. Herola -55,4, 5. Hirvonen (oba Fin.) -1:00,4, 6. Faisst (Něm.) -1:07,2, ...28. Konvalinka -3:34,0, Pažout (oba ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 22 závodů): 1. Lamparter 1349, 2. J.L. Oftebro 1233, 3. Schmid (Něm.) 1179, 4. Riiber 1023, 5. Ilves 693, 6. Geiger (Něm.) 683, ...51. Pažout 12, 54. Portyk 10, 61. Konvalinka 3, 63. Vytrval 2.