TCL V Repre

Sdruženářům v Oslu kralovali domácí. Vyhráli Westvold Hansenová a Riiber

Závod sdruženářek v norském Oslu ovládla domácí Gyda Westvold Hansenová s náskokem téměř sedmačtyřiceti sekund na druhou krajanku Hagenovou. Norské duo doplnila na stupních vítězek Japonka Nakamuraová. Česká reprezentantka Tereza Koldovská dojela šestadvacátá. Ještě větší dominanci předvedl o několik desítek minut později Jarl Magnus Riiber, jenž měl v cíli před druhým Němcem Schmidem k dobru téměř dvě minuty. Nejlepší Čech Jan Vytrval byl jednatřicátý a těsně mu unikly body.

Jarl Magnus Riiber
zdroj: ČTK / AP / Andreas Schaad

Pětadvacetiletý Riiber vyhrál před Němcem Julianem Schmidem a Rakušanem Johannesem Lamparterem. Potvrdil formu z Planice, kde získal všechny čtyři zlaté medaile, jež byly k dispozici, a s celkově osmi tituly se stal nejúspěšnějším sdruženářem v historii MS.

Ve Světovém poháru nicméně Riiber triumfoval v kalendářním roce poprvé a je bez šance získat popáté za sebou křišťálový glóbus za celkové hodnocení. Vítěz rekordních 54 pohárových závodů totiž v lednu několik dílů SP kvůli nemoci a přípravě na šampionát vynechal.

Lamparter díky třetímu místu zvýšil vedení v seriálu na 136 bodů před Norem Jensem Luraasem Oftebroem, jenž dojel pátý. Do konce sezony zbývají tři závody, v neděli v Oslu a závěrečné dva za dva týdny v Lahti.

Čeští reprezentanti Vytrval a Ondřej Pažout byli na hraně třicítky už po skoku. Po desetikilometrovém běhu nakonec Vytrvalovi chybělo alespoň k jednomu bodu šest desetin sekundy. Ondřej Pažout obsadil 35. pozici, Tomáš Portyk byl na 47. místě.

V Oslu Světový pohár uzavřely ženy a pro desáté vítězství v desátém závodu sezony si dojela Norka Gyda Westvoldová-Hansenová. Dvacetiletá suverénka nenašla v této zimě přemožitelku nejen v SP, ale ani na mistrovství světa v Planici, kde získala zlato v individuálním závodu i soutěži smíšených týmů. Česká reprezentantka Tereza Koldovská dnes obsadila poslední, 26. místo.

Některé ze závodnic nastoupily do závěrečného závodu sezony s namalovanými vousy na protest proti tomu, že Mezinárodní olympijský výbor nezařadil jejich závody do programu OH 2026. Severská kombinace zůstává jediným sportem, na němž pod pěti kruhy závodí jen muži.

SP v severské kombinaci v Oslu:

Muži: 1. Riiber (Nor.) 23:40,4, 2. Schmid (Něm.) -1:56,5, 3. Lamparter -1:57,9, 4. Rettenegger (oba Rak.) -2:10,4, 5. J. L. Oftebro (Nor.) -2:20,6, 6. Herola (Fin.) -2:21,8, ...31. Vytrval -5:08,9, 35. Pažout -5:13,9, 47. Portyk (všichni ČR) -8:30,4.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 22 závodů): 1. Lamparter 1285, 2. J. L. Oftebro 1149, 3. Schmid 1119, 4. Riiber 823, 5. Rehrl (Rak.) 628, 6. Ilves (Est.) 597, ...51. Pažout 12, 54. Portyk 10, 62. Vytrval 2.

Ženy: 1. Westvoldová Hansenová 13:42,3, 2. I. M. Hagenová (obě Nor.) -46,8, 3. Nakamuraová (Jap.) -54,4, ...26. Koldovská (ČR) -6:10,2.

Konečné pořadí SP (po 10 závodech): 1. Westvoldová Hansenová 1000, 2. Armbrusterová (Něm.) 589, 3. I. M. Hagenová 542, ...28. Hradilová (ČR) 27, 31. Koldovská 23.