Sprinterskou generálku na MS vyhráli Norové Krogh a Björgenová

Östersund - Závody Světového poháru ve sprintu klasickou technikou v Östersundu vyhráli norští běžci na lyžích Finn Haagen Krogh a Marit Björgenová. Trio českých reprezentantů neprošlo z kvalifikace. Nejblíže postupu byla Karolína Grohová, které účast mezi třicítkou utekla na 32. místě o půl sekundy. Výrazněji v poli poražených skončili muži - Jan Bartoň obsadil 58. pozici, Dušan Kožíšek byl jednasedmdesátý.

Marit Björgenová
zdroj: Isifa

Hvězda běžeckého lyžování Björgenová se v generálce na blížící se mistrovství světa ve Falunu úspěšně vrátila do SP po měsíční pauze, kterou si dala po lednovém triumfu na Tour de Ski. V kvalifikaci sice obsadila sedmé místo a ze svého semifinále postoupila až jako třetí, ve finále však nedala soupeřkám šanci.

Pro devadesáté vítězství v SP si vedoucí žena pořadí Björgenová dojela suverénně s náskokem 1,80 sekundy před krajankou Maiken Caspersen Fallaovou. Třetí skončila domácí Švédka Stina Nilssonová, jež v šestičlenném finále čelila převaze pěti Norek.

V mužském finále byla Norů "pouze" polovina, přesto také v něm dosáhli na dvě místa na stupních vítězů. Nejrychlejší Krogh porazil o 47 setin Kanaďana Alexe Harveyho, třetí byl Timo André Bakken.

Závody SP v běhu na lyžích - sprint klasicky 1,2 km:

Muži: 1. Krogh (Nor.) 2:25,28, 2. Harvey (Kan.) -0,47, 3. Bakken -1,41, 4. Fossli (oba Nor.) -4,27, 5. Strandvall (Fin.) -5,86, 6. Panžinskij (Rus.) -9,30, ...58. Bartoň, 71. Kožíšek oba nepostoupili z kvalifikace.
Průběžné pořadí SP (po 23 z 28 závodů): 1. Johnsrud Sundby (Nor.) 1189, 2. D. Cologna (Švýc.) 856, 3. P. Northug (Nor.) 849, 4. Halfvarsson (Švéd.) 811, 5. Bělov (Rus.) 740, 6. Krogh 650, ...54. Jakš 101, 71. Kožíšek 55, 84. Bauer 40.

Ženy: 1. Björgenová 2:46,82, 2. Fallaová (obě Nor.) -1,80, 3. Nilssonová (Švéd.) -2,03, 4. Gjeitnesová -4,28, 5. Östbergová -6,51, 6. Brunová-Lieová (všechny Nor.) -12,35, ...32. Grohová nepostoupila z kvalifikace.
Průběžné pořadí SP (po 23 z 28 závodů): 1. Björgenová 1688, 2. Johaugová (Nor.) 1143, 3. Wengová (Nor.) 1143, 4. Östbergová 1043, 5. Hagaová (Nor.) 632, 6. Fallaová 516, ...17. Vrabcová-Nývltová 303, 56. Nováková 79.