Říjnový start SP sjezdařů přestává dávat smysl. Rakušané na termínu trvají, v Söldenu přitom skoro není sníh
Říjnový začátek Světového poháru ve sjezdovém lyžování čím dál častěji vzbuzuje nevoli. Kritici z řad současných i bývalých závodníků podle agentury SID upozorňují, že podmínky na evropských ledovcích se v posledních letech dramaticky zhoršily a při současném oteplování ztrácí tento termín smysl. Přímý přenos prvního kola obřího slalomu žen sledujte v sobotu od 9:50 na ČT sport a ČT sport Plus.
V rakouském Söldenu je připravena trať pro víkendové obří slalomy mužů a žen, ale webkamery ukazují, že kolem ní jsou prakticky holé stráně jen s popraškem na některých místech.
Ani nejúspěšnější lyžařka historie Světového poháru Mikaela Shiffrinová termín úvodních závodů sezony nepovažuje v současné situaci za šťastný.
"To, co děláme, teď dává jen malý smysl. Do jaké míry máme přizpůsobovat prostředí termínům, které chceme? Nebo bychom měli naše termíny přizpůsobit prostředí?" uvedla americká hvězda.
Za nelogický považuje brzký začátek sezony také Švýcarka Lara Gutová-Behramiová. "Pro spoustu sportovců by dávalo smysl začít v polovině listopadu," poznamenala.
Rakouští pořadatelé na přípravu závodního svahu použili zhruba 45 tisíc kubíků sněhu, které skladovali ve speciálních zásobnících od dubna.
Generální sekretář rakouské federace Christian Scherer na tradičním startu trvá. "Je to první silný signál přicházející zimy a má velký ekonomický význam pro lyžařský průmysl, zimní turistiku, a proto i pro celé Rakousko," zdůraznil.
Při pohledu na takřka holý ledovec Rettenbach nad Söldenem ale současnou praxi kritizuje také nejúspěšnější německý lyžař ve Světovém poháru Felix Neureuther.
"Ty obrázky bolí, dostanou se vám do hlavy. Brutální úsilí pořadatelů, které vkládají do těchto obřích slalomů, za to podle mě nestojí," řekl bývalý závodník.
Pauza po Söldenu letos není ve Světovém poháru nijak dlouhá. Už 8. listopadu čekají muže první tréninky nového sjezdu na Zermattu, tedy pokud to sněhové podmínky na místě umožní.
Takřka žádný z evropských ledovců v současnosti neumožňuje letní přípravu, za kterou proto elitní závodníci musejí cestovat na jižní polokouli. Dlouhodobé kempy na Novém Zélandu nebo v Chile jsou přitom finančně velmi náročné.