Následuje
ODM 2019: Sportovní gymnastika

Krpálek vybojoval v Abú Zabí stříbro, ve finále vzdoroval 5 sekund

Lukáš Krpálek na další grandslamový triumf nedosáhl. V Abú Zabí se sice český judista probojoval do finále váhové kategorie nad 100 kilogramů, v něm ale nenasazenému Rusovi Inalu Tasojevovi, loňskému juniorskému mistrovi světa, podlehl na ippon už po pěti sekundách od zahájení utkání a zůstaly mu tak - kromě stříbrné medaile - jen oči pro pláč.

Lukáš Krpálek na MS v judu
zdroj: ČTK/AP

Sedmadvacetiletý Krpálek až do finále potvrzoval roli nejvýše nasazeného judisty na turnaji. Nejprve porazil Kazacha Galymžana Krikbaje, když ho v závěru udržel na zemi. Následně zdolal Bělorusa Vladislava Ciarpického v prodloužení.

V semifinále si olympijský vítěz z Ria poradil s Izraelcem Orem Sassonem, kterého po 90 vteřinách hodil na ippon. Soupeř si při rozhodujícím chvatu poranil loket a musel se nechat ošetřit.

Ve finále zvolil Krpálek agresivní začátek. Okamžitě se snažil o nástup, dostal se soupeři na tělo, ale dvacetiletého Rusa tím nezaskočil. Ten naopak zkušeně kontroval a už po pěti sekundách zápas ukončil ipponem. Ukončil tak Krpálkovu sedmizápasovou vítěznou šňůru. Český reprezentant si do světového žebříčku připíše 700 bodů a upevní si druhou pozici. 

"I tohle je judo... Chtěl jsem využít momentu a hodit hned z prvního útoku, když se tomu nabídnul. Jenže to bohužel nevyšlo a prohrál jsem hned v prvních vteřinách. Ale i tak krásné druhé místo a za mě rozhodně spokojenost," uvedl Krpálek.

Musil skončil sedmý

Z dalších českých reprezentantů se v Abú Zabí nejvíce dařilo Jaromíru Musilovi, který ve váze do 81 kilogramů obsadil sedmé místo poté, co prohrál ve čtvrtfinále s pozdějším stříbrným medailistou Matthiasem Cassem z Belgie.

Jakub Ječmínek ve váze do 73 kilogramů nestačil ve 2. kole na nejvýše nasazeného Mongolce Odbajara Ganbátara. V osmifinále váhy do 66 kilogramů skončil Pavel Petřikov a ve váze do 90 kilogramů prohrál David Klammert ve 2. kole s Číňanem Pu Che-pi-li-ke.

Izraelská hymna pro Mukiho

Na grandslamu v Abú Zabí došlo k události, která přesahuje svět sportu. Poprvé totiž na sportovní akci ve Spojených arabských emirátech zazněla izraelská hymna. Zasloužil se o to mistr Evropy Sagi Muki, jenž na turnaji vyhrál ve váze do 81 kilogramů.

Izraelští judisté letos poprvé smějí v Abú Zabí startovat pod vlastní vlajkou. Loni ještě judisté z židovského státu soutěžili v emirátu pod hlavičkou Mezinárodní judistické federace (IFJ), jejíž hymna se také hrála při tehdejším vítězství Tala Flickera.

Letos v červenci ale představitelé IFJ organizátory z Abú Zabí varovali, že pokud nedovolí všem sportovcům startovat pod vlastní vlajkou a hymnou, pořádání grandslamu jim odeberou. A tuto premiéru ozdobil Muki triumfem. "Jsem pyšný na to, že se poprvé hrála v Abú Zabí naše hymna. Je to velký okamžik v mé kariéře," řekl judista.

Slavnostního vyhlášení se zúčastnila také izraelská ministryně kultury a sportu Miri Regevová, jež při tónech hymny nedokázala zadržet slzy. Podle izraelských funkcionářů byla první izraelskou ministryní, která navštívila sportovní akci v zemi Perského zálivu.

Spojené arabské emiráty podobně jako další arabské státy Izrael neuznávají a nemají s ním diplomatické styky. Start izraelských sportovců v mezinárodních soutěžích často vede k tomu, že případné vzájemné souboje arabští či muslimští sportovci či organizace bojkotují.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy