Následuje
MS v rychlobruslení: 500 metrů žen

Judistické ME v Praze získává konkrétnější obrysy, hlavní tváří bude Krpálek

V Česku se v roce 2020 bude konat mistrovství Evropy v judu. Praha ho bude hostit podruhé v historii. Šampionát bude pro judisty generálkou před olympiádou v Tokiu. Jedním z hlavních faktorů, proč se česká metropole začala o pořadatelství zajímat, byla postava olympijského vítěze Lukáše Krpálka. A nakonec to opravdu vyšlo.

Lukáš Krpálek
zdroj: ČT4 autor: Ondřej Deml

Český svaz juda měl v kandidatuře tři velké konkurenty: Rusko, Rumunsko a Srbsko. ME se do Česka vrátí po 29 letech. "O pořádání jsme se začali zajímat loni," řekl šéf českých judistů Jiří Dolejš.

Šampionát bude hostit O2 arena. "Přinese to určité nároky na prostor, na druhou stranu uspořádání ME tyto prostory vyžaduje. Soutěž proběhne na čtyřech žíněnkách, jsou tam nároky na rozcvičovny i zázemí turnaje," sdělil Dolejš.

Na rozhodnutí Evropské judistické federace mělo vliv několik faktorů. "Dobré podmínky, které jsme nabídli. Máme olympijské vítěze, máme silné zázemí v evropských strukturách," uvedl Dolejš, který před 29 lety působil jako trenér.

Na domácím Euru může startovat až devět českých závodníků. "Je to dáno kvótou Evropské judistické federace. Bude záležet na výkonnosti jednotlivých závodníků a závodnic," dodal Dolejš.

"Krpálek je třešnička na dortu, ale máme tam i další závodníky, kteří mohou uspět. Pavel Petřikov, dorůstá nám i mladší generace. Jsem poměrně optimista. Tým bude za dva roky hodně silný," prohlásil Dolejš. U žen už taková reprezentační síla není. "Je to pravda. Ale blýská se na lepší časy. V mládeži se děvčata začínají dosti výrazně prosazovat a dvě, tři mohou naskočit do této olympijské kvalifikace. Například Alice Matějíčková," doplnil Dolejš.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy