Paralympijský magazín

Zacha pokazil Voráčkovi jubileum, Hronek pomohl zastavit dlouhou sérii nezdarů Detroitu

Šestou brankou v sezoně se útočník Pavel Zacha podílel na vítězství New Jersey 5:0 ve Philadelphii a byl zvolen druhou hvězdou zápasu. Na straně poražených nastoupil Jakub Voráček k 900. startu v NHL. Detroit, který v předchozích devíti utkáních získal jen bod, udolal Buffalo i díky asistenci Filipa Hronka 4:3 po nájezdech. Ondřej Palát zapsal přihrávku při výhře Tampy Bay 4:2 nad Pittsburghem.

Pavel Zacha z New Jersey střílí na branku Philadelphie
zdroj: AP autor: Matt Slocum

Philadelphia - New Jersey 0:5

Zacha, jenž se před týdnem zaskvěl dvěma góly a asistencí, udeřil v oslabení. V obranném pásmu zachytli přihrávku a založil rychlé přečíslení, ve kterém vzal zodpovědnost na sebe a střelou mezi betony zvýšil v úvodu třetí části na 3:0. Zbývající dvě branky vstřelil Miles Wood.

Devils tak nezopakovali kolaps jako v minulém utkání, kdy promrhali třígólový náskok a prohráli po nájezdech. "V posledních dnech jsme to řešili, připomínali jsme si to i před třetí třetinou. Věděli jsme, že nás zatlačí, ale bránili jsme velmi dobře a proměňovali šance. Nakoplo nás také ubráněné oslabení, ve kterém jsme navíc dali ohromně důležitý gól," zhodnotil kouč Alain Nasreddine.

Hlavním hrdinou duelu se ovšem stal gólman Mackenzie Blackwood – zneškodnil 46 střel, připsal si asistenci a druhou nulu v sezoně. Voráček vyzkoušel jeho pozornost čtyřikrát a na ledě nebyl u žádné inkasované branky.

"Nechci, aby to znělo jako výmluva, ale základní část má 82 zápasů a občas si vyberete špatný den. Musíme se z toho vyspat a zítra zase makat," řekl trenér Philadelphie Alain Vigneault.

Buffalo - Detroit 3:4 po sam. nájezdech

Detroit vyhrál úvodní třetinu 2:0 a dvakrát skóroval Dylan Larkin. U zrodu druhého zásahu stál Hronek, jenž založil ve vlastním pásmu obranným zákrokem přečíslení dva na jednoho. Český obránce odehrál v zápase téměř 28 a půl minuty.

Buffalo vstřelilo všechny góly až ve třetí třetině, ve které vyrovnalo na 2:2 a v čase 59:13 si při hře bez brankáře vynutilo prodloužení. Rozstřel rozhodl Larkin.

Tampa Bay - Pittsburgh 4:2

Palát bodoval v pátém utkání v řadě (2+4) i se štěstím. V obranné třetině rozehrával u mantinelu pod tlakem, zblokovaného puku se však zmocnil jeho spoluhráč Victor Hedman a do přečíslení vyslal Anthonyho Cirelliho, jenž střelou o tyč zvýšil v polovině střetnutí na 3:1. Tampa Bay odskočila jen 32 sekund poté, co Pittsburgh snížil.

Hlavním strůjcem vítězství byl gólman Andrej Vasilevskij, který vytvořil nový klubový rekord – nepřipsal si prohru v základní hrací době v sedmnácti měřeních sil za sebou. "Podle mě je nejlepším brankářem na světě," uvedl Michail Sergačov, autor prvního zásahu. "Některé jeho zákroky byly obdivuhodné. Nečekáte je, ale ani vás to od něj nepřekvapuje," doplnil Hedman.

Tampa Bay i díky výkonu Vasilevského odolala v závěrečném náporu Pittsburghu a přežila za stavu 3:2 i 94 sekund dlouhé oslabení tří proti pěti. Vypořádala se i s hrou na pět obránců – z utkání totiž odstoupil Ryan McDonagh a minule se zranil v dolní části Jan Rutta, u kterého se očekává, že bude scházet týmu v řádech týdnů.

Čeští brankáři zůstali na střídačce

Všichni tři čeští gólmani do zápasů nezasáhli. Carolina otočila v Arizoně z 0:2 na konečných 5:3. Obrat řídili Andrej Svečnikov a Sebastian Aho – zaznamenali shodnou bilanci dvou gólů a jedné asistence. James Reimer, který dostal přednost před Petrem Mrázkem, zastavil 30 střel.

Nenastoupil ani David Rittich. Jeho náhradník Cam Talbot kryl 32 střel, ale nezabránil prohře Calgary 2:3 s Nashvillem.

Pavel Francouz nechytal od 20. ledna. Do branky ho nepustil Philipp Grubauer, jenž dovedl Colorado v Ottawě k výhře 4:1. Domácí poprvé vystřelili až v devatenácté minutě a prohráli počtrnácté z posledních šestnácti utkání.

Hvězdou čtvrtečního programu NHL se stal Mark Stone, který režíroval dvěma trefami a třemi přihrávkami výhru Vegas 7:2 na ledě Floridy. Domácí ve 32. minutě vyrovnali na 2:2, ale už za 26 sekund se prosadil další dvoubrankový střelec hostů Max Pacioretty. Zbylé čtyři zásahy přidali Golden Knights v závěrečné třetině.

NHL:

Buffalo - Detroit 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 0:0, 3:1 - 0:0)
Branky: 46. Vesey, 49. S. Wilson, 60. Rodrigues - 5., 20. a rozhodující sam. nájezd D. Larkin (na druhou Hronek), 54. Bertuzzi. Střely na branku: 32:21. Diváci: 16 607. Hvězdy zápasu: 1. D. Larkin, 2. Fabbri (oba Detroit), 3. Vesey (Buffalo).

Montreal - Anaheim 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 18. Suzuki, 34. Gallagher, 61. Petry - 30. Silfverberg, 43. D. Grant. Střely na branku: 27:37. Diváci: 20 896. Hvězdy zápasu: 1. Suzuki (Montreal), 2. Fowler (Anaheim), 3. Gallagher (Montreal).

Tampa Bay - Pittsburgh 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Branky: 10. Sergačjov, 13. Stamkos, 30. Cirelli (Palát), 60. Kučerov - 30. Malkin, 44. Marino. Střely na branku: 29:31. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Cirelli, 3. Hedman (všichni Tampa Bay).

Florida - Vegas 2:7 (1:1, 1:2, 0:4)
Branky: 17. Hoffman, 32. Trocheck - 3. a 22. Mark Stone, 33. a 56. Pacioretty, 41. Schmidt, 45. Theodore, 49. Marchessault. Střely na branku: 25:39. Diváci: 15 057. Hvězdy zápasu: 1. Mark Stone, 2. Pacioretty, 3. Schmidt (všichni Vegas).

NY Islanders - Los Angeles 5:3 (0:2, 2:1, 3:0)
Branky: 31. a 53. Bellows, 22. Dal Colle, 41. M. Martin, 60. Lee - 11. B. Hutton, 18. Iafallo, 28. Lewis. Střely na branku: 33:25. Diváci: 11 108. Hvězdy zápasu: 1. Bellows, 2. Brassard, 3. M. Martin (všichni NY Islanders).

Philadelphia - New Jersey 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
Branky: 45. a 52. Wood, 1. Coleman, 22. Severson, 42. Zacha. Střely na branku: 46:19. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Blackwood, 2. Zacha, 3. Wood (všichni New Jersey).

Ottawa - Colorado 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 20. B. Tkachuk - 8. Ničuškin, 25. Nieto, 29. Makar, 44. Compher. Střely na branku: 26:34. Diváci: 11 465. Hvězdy zápasu: 1. Makar, 2. Rantanen, 3. MacKinnon (všichni Colorado).

St. Louis - Winnipeg 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
Branky: 32. Parayko, 34. Gunnarsson - 8. Harkins, 26. Laine, 50. Copp, 60. Ehlers. Střely na branku: 37:25. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Copp (oba Winnipeg), 3. Parayko (St. Louis).

Minnesota - Vancouver 4:2 (3:0, 0:1, 1:1)
Branky: 7. Hunt, 11. Hartman, 17. Fiala, 55. Parise - 31. J.T. Miller, 59. Roussel. Střely na branku: 37:26. Diváci: 17 191. Hvězdy zápasu: 1. Stalock, 2. Fiala, 3. M. Foligno (všichni Minnesota).

Calgary - Nashville 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 1. S. Bennett, 32. Andersson - 2. Fabbro, 12. Turris, 30. Mikael Granlund. Střely na branku: 39:35. Diváci: 18 512. Hvězdy zápasu: 1. Josi (Nashville), 2. Andersson, 3. Hamonic (oba Calgary).

Arizona - Carolina 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)
Branky: 16. Goligoski, 25. Dvorak, 44. Garland - 26. a 32. Svečnikov, 42. a 60. Aho, 29. Slavin. Střely na branku: 33:31. Diváci: 11 632. Hvězdy zápasu: 1. Svečnikov, 2. Aho (oba Carolina), 3. Garland (Arizona).

Edmonton - San Jose 3:6 (2:2, 0:2, 1:2)
Branky: 5. Gagner, 6. McDavid, 47. Bear - 12. a 46. Meier, 19. E. Kane, 28. Letunov, 33. Noesen, 53. Labanc. Střely na branku: 31:31. Diváci: 17 175. Hvězdy zápasu: 1. Meier (San Jose), 2. McDavid (Edmonton), 3. E. Karlsson (San Jose).