Cyklistika ČR 2024

Kaše zazářil proti Ottawě, Ovečkin sesadil Pastrňáka z čela tabulky střelců

Ondřej Kaše přispěl gólem v základní hrací době i v rozstřelu k výhře Anaheimu 3:2 po nájezdech v Ottawě a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. David Krejčí podpořil brankou vítězství Bostonu 4:0 nad Vancouverem. Jeho spoluhráč David Pastrňák nebodoval a v čele tabulky střelců soutěže ho vystřídal Alexandr Ovečkin, který hattrickem zařídil obrat Washingtonu v utkání s Los Angeles z 1:2 na konečných 4:2.

Alexandr Ovečkin se raduje se spoluhráči
zdroj: USA Today Sports autor: Geoff Burke

Boston dal v úvodních dvou třetinách po jedné brance a v 55. minutě zvýšil Krejčí střelou z mezikruží na 3:0. Aktivní Pastrňák vyslal sedm střel, ale neujala se žádná a zůstal na 38 gólech.

Ovečkin, který má na kontě 40 zásahů a tuto metu překonal v NHL už pojedenácté, českého útočníka předstihl, přestože ještě 12. ledna na něho ztrácel devět branek.

"Ovi má formu, je to neskutečný střelec. Ale nesoutěžím s ním. Nemyslím na to. Hrajeme týmový sport, o tom to je. Dávat góly, vytvářet šance, to je způsob, jak můžu týmu nejvíce pomoct, a na to se zaměřuju," řekl před pár dny Pastrňák, když ho Ovečkin začal dotahovat.

Ovečkin v rozmezí 55. až 59. minuty vstřelil tři góly a hattrick nasázel potřetí v posledních šesti zápasech. Ruský kanonýr vyhrál trofej pro krále střelců v NHL už osmkrát včetně posledních dvou ročníků, ale nemyslí si, že by měl za 15 let v soutěži někdy takovou formu.

Už jen dva góly tak dělí Ovečkina od hranice 700 branek. Tuto hranici před ním překonalo jen sedm hráčů včetně Jaromíra Jágra. Nicméně podle jeho slov není čas se tím zabývat.

"Když nad takovými věcmi příliš přemýšlíte, nedosáhnete jich. Osobně se na to nesoustředím, jen se snažím odvádět svou práci. Ale jsem si jistý, že po sezoně se moje rodina i přátelé budou chtít o tom bavit," uvedl Ovečkin.

Do 53. minuty přitom Ovečkin ani nevystřelil. Trenér Washingtonu Todd Reirden se snažil jeho hru oživit změnami v útoku a do jeho řady posunul na křídlo T.J. Oshieho.

"Jasně nejlepšího střelce naší generace jsme 55 minut dobře ubránili. Potom ho třikrát necháme volného a rozhodne. Je to frustrující. Celý rok ztrácíme ve třetí třetině hodně zápasů. Vsadil bych se, že pokud bychom polovinu z nich vyhráli, jsme pár bodů za hranicí postupu do play-off," řekl Drew Doughty, který v utkání přihrál na jeden gól Los Angeles a posunul se před Roba Blakea do čela historické tabulky v klubové produktivitě obránců (495 bodů).

Ze střídačky sledoval výhru Washingtonu Vít Vaněček, který stále čeká na debut v NHL. Čtyřiadvacetiletý český gólman nahradil Ilju Samsonova, jenž opustil úterní ranní trénink po ráně do hlavy.

Kaše před gólovou akcí nejdříve nahrával Maxi Jonesovi, který ale minul odkrytou branku. Český útočník se dostal k odraženému kotouči od zadního mantinelu a pohotovou dorážkou dostal Anaheim ve 34. minutě do vedení 2:1.

Ottawa na začátku třetí třetiny podruhé v zápase vyrovnala, ale rozstřel ovládli hosté. Kaše se v první sérii prosadil bekhendovou kličkou a výhru stvrdil Rickard Rakell.

Martin Nečas zmírnil trefou v 57. minutě porážku Caroliny 3:6 na ledě St. Louis, prohru si připsal Petr Mrázek.

Český gólman inkasoval už ve třetí minutě z dorážky a další čtyři branky dostal mezi 22. a 32. minutou, kdy obhájce Stanleyova poháru odskočil na 5:1.

Hurricanes v závěru výsledek alespoň zkorigovali; skóre uzavřel Nečas v přesilové hře střelou z levého kruhu, kterou ještě tečoval bránící hráč.

Mrázek kryl 20 střel a vydržel v brance celý zápas i přes šest inkasovaných gólů. Dvakrát ho překonali Brayden Schenn a Zach Sanford, který v jednom případě obkroužil branku a stihl zasunout puk k tyčce dříve, než se český gólman přesunul.

"Trenéři nám po první třetině říkali, že při některých zákrocích klouže trochu dál a že by to stálo za pokus. Dal jsem na ně a vyšlo to," vysvětlil Sanford.

Také David Rittich si připsal prohru, s Calgary doma podlehl San Jose 1:3. Hosté zápas otočili a u dvou gólů asistoval Joe Thornton, který se stal čtrnáctým hráčem soutěže s 1500 body (415+1085).

"Pro hokej dýchám celý život. Jsem jeho fanouškem pravděpodobně od roku 1984 a znám všechna jména hráčů před sebou. Jsem hrdý, že můžu být v takové společnosti," řekl Thornton.

Ondřej Palát pomohl dvěma asistencemi k výhře Tampy Bay 4:2 nad Vegas. V dresu vítězů odstoupil už po třech střídáních z utkání Jan Rutta, který utrpěl zranění v dolní části těla.

Jednu asistenci zaznamenal Pavel Zacha, který připravil gól New Jersey na 3:0, ale Montreal zápas otočil a zvítězil 5:4 po nájezdech.

Roman Polák zůstal v minulém utkání mezi náhradníky, ale v úterý už nechyběl v sestavě Dallasu, který podlehl na ledě New Yorku Islanders 3:4 v prodloužení.

Výsledky úterních zápasů NHL:

Boston - Vancouver 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky: 15. Coyle, 36. Marchand, 55. Krejčí, 59. Kuhlman. Střely na branku: 42:25. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask (Boston), 2. Markström (Vancouver), 3. McAvoy (Boston).

Buffalo - Colorado 1:6 (1:2, 0:4, 0:0)
Branky: 20. S. Reinhart - 14. Girard, 14. Burakovsky, 21. Kadri, 25. Zadorov, 31. Ničuškin, 33. Rantanen. Střely na branku: 24:27. Diváci: 16 859. Hvězdy zápasu: 1. Burakovsky, 2. Ničuškin, 3. Kadri (všichni Colorado).

Tampa Bay - Vegas 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
Branky: 11. B. Point, 18. T. Johnson (Palát), 51. Stamkos, 60. Killorn (Palát) - 16. Carrier, 44. Stastny. Střely na branku: 18:29. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. B. Point, 3. Stamkos (všichni Tampa Bay).

New Jersey - Montreal 4:5 po nájezdech (1:0, 2:2, 1:2 - 0:0)
Branky: 22. a 60. Palmieri, 10. Wood, 27. Bratt (Zacha) - 34. Armia, 38. N. Thompson, 48. Cousins, 50. Folin, rozhodující nájezd Kovalčuk. Střely na branku: 24:36. Diváci: 13 283. Hvězdy zápasu: 1. Kovalčuk (Montreal), 2. Palmieri, 3. Bratt (oba New Jersey).

NY Islanders - Dallas 4:3 v prodloužení (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 2. a 63. Beauvillier, 34. Brassard, 57. Barzal - 15. Gurjanov, 33. Dickinson, 47. J. Klingberg. Střely na branku: 41:31. Diváci: 10 128. Hvězdy zápasu: 1. Beauvillier, 2. Barzal (oba NY Islanders), 3. Dickinson (Dallas).

Washington - Los Angeles 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
Branky: 54., 55. a 59. Ovečkin, 28. Carlson - 16. a 52. Carter. Střely na branku: 24:31. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Holtby, 3. Carlson (všichni Washington).

Columbus - Florida 1:0 v prodloužení
Branka: 62. Werenski. Střely na branku: 45:32. Diváci: 17 811. Hvězdy zápasu: 1. Merzlikins, 2. Werenski (oba Columbus), 3. Bobrovskij (Florida).

Ottawa - Anaheim 2:3 po nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 25. Batherson, 44. Anisimov - 34. a rozhodující nájezd O. Kaše, 10. N. Ritchie. Střely na branku: 32:28. Diváci: 9 238. Hvězdy zápasu: 1. O. Kaše, 2. Gibson (oba Anaheim), 3. Batherson (Ottawa).

St. Louis - Carolina 6:3 (1:0, 4:1, 1:2)
Branky: 22. a 51. Sanford, 28. a 32. B. Schenn, 3. Blais, 25. Parayko - 27. Aho, 53. McGinn, 57. Nečas. Střely na branku: 26:28. Brankář Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval šest branek z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 76,92 procenta. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. B. Schenn, 2. Sanford, 3. R. O'Reilly (všichni St. Louis).

Minnesota - Chicago 3:2 v prodloužení (0:0, 2:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 24. a 36. Fiala, 63. Dumba - 47. Boqvist, 57. Määttä. Střely na branku: 34:29. Diváci: 17.341. Hvězdy zápasu: 1. Dumba, 2. Fiala, 3. M. Foligno (všichni Minnesota).

Winnipeg - Nashville 1:2 v prodloužení (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 3. Appleton - 18. Bonino, 62. Mikael Granlund. Střely na branku: 34:36. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck (Winnipeg), 2. Saros (Nashville), 3. Appleton (Winnipeg).

Calgary - San Jose 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Branky: 21. J. Gaudreau - 24. Burns, 29. E. Kane, 48. Labanc. Střely na branku: 31:26. Brankář Rittich odchytal za Calgary 58:07 minuty, inkasoval tři góly z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 88,46 procenta. Diváci: 18 131. Hvězdy zápasu: 1. Dell, 2. Thornton (oba San Jose), 3. Michael Stone (Calgary).

Arizona - Edmonton 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 25. Garland, 27. Crouse, 58. Dvorak. Střely na branku: 27:30. Diváci: 14 725. Hvězdy zápasu: 1. Raanta, 2. Garland, 3. Hall (všichni Arizona).