BBV po 25 letech

Palátova trefa neodvrátila porážku Tampy, Pastrňák a Krejčí přihráli na rozhodující gól Bostonu

Skóroval, ale k vítězství týmu to nestačilo. Útočník Ondřej Palát sice vyrovnal v Torontu na 1:1, ale Tampa nakonec prohrála 1:2. David Pastrňák a David Krejčí připravili rozdílovou trefu Bostonu u výhry 2:0 ve Philadelphii. Petr Mrázek nastoupil k prvnímu utkání po otřesu mozku a 23 zákroky táhl Carolinu k úspěchu (5:2) na ledě Detroitu. Za Red Wings jednou asistoval Filip Hronek a Pavel Zacha přihrávkou neodvrátil prohru New Jersey 2:5 s Pittsburghem.

Ondřej Palát (vlevo) oslavuje s Braydenem Pointem gól Tampy v utkání NHL
zdroj: AP autor: Chris Young

Toronto - Tampa Bay 2:1

Toronto vedlo od 13. minuty po zásahu Williama Nylandera. Ještě v úvodní třetině orazítkoval Palát tyč, ale ve 36. minutě přece jen vyrovnal po rychlém protiútoku z dorážky.

Český útočník má na kontě 17 branek, pouze v sezoně 2013/14 jich dal více (23). Zápas rozhodl na začátku poslední části Auston Matthews a 47. gólem v sezoně se přiblížil v tabulce střelců NHL na rozdíl jedné branky vedoucí dvojici David Pastrňák - Alexandr Ovečkin.

Philadelphia - Boston 0:2

Ve Philadelphii, která do utkání vstupovala se sérií devíti vítězství v zádech, se čekalo na gól až do 39. minuty a padl po české akci. Krejčí poslal puk v přesilové hře křížným pasem doleva Pastrňákovi, jenž ho posunul na modrou čáru a Matt Grzelcyk střelou bez přípravy otevřel skóre.

Patrice Bergeron přidal v 55. minutě druhý gól. Tuukka Rask v den svých 33. narozenin kryl 36 střel a připsal si padesátou nulu v zámořské soutěži.

Vítězné brance předcházel úžasný defenzivní zákrok. Útočník Bostonu Chris Coyle se rychle vracel do vlastního pásma a skočil do pasu Scotta Laughtona v přečíslení dva na nikoho. Do minuty udeřilo na druhé straně. "Viděl jsem, jak se Hayes napřahuje a připravuje na přihrávku. Nic jiného nezbývalo. Měl jsem štěstí," uvedl Coyle.

"Řekl bych, že to asi změnilo zápas. Nevíme, zda by z té akce skórovali, ale naši lavičku to rozhodně nakoplo," řekl trenér Bostonu Bruce Cassidy. Bruins jsou prvním týmem v sezoně, který má už sto bodů.

Philadelphia mohla v případě vítězství vystřídat v čele Metropolitní divize Washington. "Dvě třetiny jsme měli navrch, ale nemohli jsme překonat Raska. Vypadalo to, že po prvním gólu ožili. Dodal jim sebevědomí a od té chvíle už byli lepší," uvedl trenér Flyers Alain Vigneault.

Pastrňák bodoval pošesté za sebou (3+4), na druhé straně Jakub Voráček vyšel naprázdno po pěti zápasech (0+10).

Detroit - Carolina 2:5

Mrázek nehrál od 22. února, kdy odstoupil ze střetnutí po kolizi s útočníkem Toronta Kylem Cliffordem. Český brankář pustil dva góly, jimiž Detroit dvakrát vyrovnal skóre. V prvním případě i s přispěním Hronka. Závěrečná třetina ovšem vyzněla pro Carolinu, která i díky dvěma trefám Sebastiana Aha odskočila z 2:2 na konečných 5:2.

Mrázek si většinu zásahů připsal v úvodní třetině, ve které ho domácí zasypali třinácti střelami. "Chytal úžasně, zejména na začátku vytáhl skvělé zákroky," řekl Aho na adresu českého gólmana. "Podal solidní výkon. Od začátku do konce byl v zápase a podržel nás v klíčových situacích. To jsme potřebovali," doplnil trenér Rod Brind'Amour.

Carolina se výhrou udržela ve Východní konferenci v postupové osmičce do play-off. V tabulce je šestá, ale jedenáctá Florida na ni ztrácí jen tři body. Na desátém místě jsou New York Rangers, kteří v úterý zvítězili v Dallasu 4:2 i bez Filipa Chytila. Český útočník odstoupil z duelu kvůli potížím v dolní části těla a měl by týmu chybět několik dní.

New Jersey - Pittsburgh 2:5

Po přihrávce Zachy vyrovnal v první třetině Nikita Gusev střelou z pravého kruhu na 1:1. V dalším průběhu utkání ale úřadoval Jevgenij Malkin, jenž nejdříve přihrál na druhý gól Pittsburghu a poté svými trefami zvyšoval ve třetí třetině na 3:1 a 4:2.

Anaheim - Ottawa 5:2

Nicolas Deslauriers vytvořil klubový rekord Anaheimu ve statistice, kde by to vůbec nečekal. Bitkař a hráč, který tvrdí muziku, nasázel nejrychlejší hattrick v historii Ducks - třemi trefami za 11 minut a 49 sekund zvýšil v utkání s Ottawou z 1:0 na 4:0 a byl hlavním strůjcem vítězství 5:2.

"Je to divné. Jsem rád, když dám gól. Myslím, že jsem nedal hattrick ani v mládežnických kategoriích. Je to něco mimořádného. Vděčím za to hodně i spoluhráčům v lajně," uvedl Deslauriers, jenž měl před střetnutím na kontě 4 góly v 57 duelech v sezoně. V dějinách Anaheimu překonal rekord finského kanonýra Teemu Selänneho (12 minut a 58 sekund).

NHL:

Toronto - Tampa Bay 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 13. W. Nylander, 44. Matthews - 36. Palát. Střely na branku: 36:33. Diváci: 19 124. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Andersen (oba Toronto), 3. Vasilevskij (Tampa Bay).

Montreal - Nashville 2:4 (0:0, 0:4, 2:0)
Branky: 43. Lehkonen, 49. Vejdemo - 29. a 36. F. Forsberg, 21. Johansen, 23. Järnkrok. Střely na branku: 34:36. Diváci: 21 021. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Josi (oba Nashville), 3. Vejdemo (Montreal).

New Jersey - Pittsburgh 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
Branky: 13. N. Gusev (Zacha), 51. Wood - 48. a 54. Malkin, 9. Rodrigues, 25. J. Schultz, 59. Letang. Střely na branku: 22:33. Diváci: 13 473. Hvězdy zápasu: 1. Malkin (Pittsburgh), 2. N. Gusev (New Jersey), 3. J. Schultz (Pittsburgh).

Philadelphia - Boston 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 39. Grzelcyk (Pastrňák, Krejčí), 55. Bergeron. Střely na branku: 36:29. Diváci: 19 689. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask, 2. Grzelcyk, 3. Bergeron (všichni Boston).

Detroit - Carolina 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)
Branky: 14. Bertuzzi (Hronek), 36. Ehn - 45. a 58. Aho, 9. Geekie, 30. Niederreiter, 42. Williams. Střely na branku: 25:36. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval dvě branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 92 procent. Diváci: 17 511. Hvězdy zápasu: 1. Aho, 2. Gardiner (oba Carolina), 3. Bertuzzi (Detroit).

Dallas - NY Rangers 2:4 (0:2, 0:2, 2:0)
Branky: 42. Hintz, 52. Cogliano - 28. a 38. Kakko, 1. Fox, 11. Zibanejad. Střely na branku: 33:27. Diváci: 18 195. Hvězdy zápasu: 1. Kakko, 2. Fox, 3. Zibanejad (všichni NY Rangers).

Anaheim - Ottawa 5:2 (4:0, 1:1, 0:1)
Branky: 3., 12. a 12. Deslauriers, 3. Silfverberg, 30. Rakell - 27. B. Tkachuk, 54. White. Střely na branku: 15:42. Diváci: 15 044. Hvězdy zápasu: 1. Deslauriers, 2. R. Miller, 3. Rakell (všichni Anaheim).

Vancouver - NY Islanders 5:4 po sam. nájezdech (2:2, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 2. Gaudette, 3. Toffoli, 23. MacEwen, 38. Horvat, rozhodující sam. nájezd J.T. Miller - 37. a 45. B. Nelson, 2. Ladd, 20. Eberle. Střely na branku: 34:49. Diváci: 18 871. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli (Vancouver), 2. B. Nelson (NY Islanders), 3. Edler (Vancouver).