MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Ovečkin pokořil hranici 1400 bodů v kariéře. Z českých hráčů bodoval jen Rutta

V NHL překonal další milník na cestě do Síně slávy. Alexandr Ovečkin z Washingtonu si připsal proti Tampě Bay 773. gól, navrch přidal jednu asistenci a celkově nasbíral už 1401 bodů v kariéře. Stal se tak teprve 21. hráčem v historii, jenž zdolal metu 1400 bodů. Hlavní hvězdou utkání byl jeho spoluhráč John Carlson, který zaznamenal dvě branky a dvě asistence a podílel se tak na všech trefách Capitals při vítězství 4:3. Za hosty se prosadil Jan Rutta jednou přihrávkou, čeští hráči jinak v nočním programu bodově mlčeli.

Alexandr Ovečkin se raduje z branky
zdroj: Reuters autor: Geoff Burke

Washington vedl už v osmé minutě trefami obránců Martina Fehérváryho a Carlsona. Brzy snížil Nikita Kučerov, který o chvíli později připravil gól Ondřeji Palátovi, ale rozhodčí branku neuznali kvůli přihrávce rukou.

Domácí odskočili střelou Ovečkina a za 81 sekund vstřelil z mezikruží kontaktní gól Nick Paul po akci Rutty, který posunul ve středním pásmu puk na útočnou modrou čáru Stevenu Stamkosovi. Český bek, jenž minule skóroval do sítě Toronta, si vylepšil bilanci v sezoně na 3+13.

Carlson zvýšil v 37. minutě v přesilové hře a v utkání skóroval celkem třikrát, ale jeden gól mu byl v závěru úvodní třetiny za stavu 3:2 po trenérské výzvě kvůli ofsajdu odvolán. "Bylo by to úžasné, hattrick jsem ještě nedal," řekl Carlson, který zažil čtyřbodový večer potřetí v kariéře. "Poslední dobou jsme často prohrávali a museli jsme dotahovat náskok soupeře. Proto jsme si zdůrazňovali, že chceme dobře začít. To se povedlo a šly nám i přesilovky," konstatoval spokojeně.

Tampa Bay zdramatizovala zápas trefou Rosse Coltona při hře bez gólmana. Vyrovnat ještě mohl Palát, ale nepřekonal Ilju Samsonova, který dostal v brance přednost před Vítkem Vaněčkem. Český brankář si prochází horším obdobím – z posledních pěti startů si připsal čtyři porážky a inkasoval celkem 19 gólů.

Detroit zvítězil ve Winnipegu 3:1 i díky dvěma brankám Sama Gagnera, který nejdříve otevřel v 19. minutě skóre a při hře domácích bez gólmana zpečetil výhru. Jedinou branku Jets vstřelil Mark Scheifele a v polovině utkání se ještě prosadil i Blake Wheeler, ale rozhodčí jeho trefu vzali po trenérské výzvě zpět kvůli ofsajdu. Za stavu 1:1 nastřelil Jakub Vrána ve druhé třetině tyč. Zápas rozhodla až branka Michaela Rasmussena z 50. minuty.

Winnipeg promarnil šanci snížit v Západní konferenci ztrátu na poslední postupové místo do play-off. Jeho manko na osmý Dallas zůstalo na sedmi bodech.

"Nemůžeme si dovolit prohrávat a tento zápas jsme neměli prohrát. Vzhledem k naší situaci a tomu, že hráli druhé utkání ve druhém dni, je frustrující, jak to dopadlo," řekl obránce Winnipegu Josh Morrissey. "Nezasloužili jsme si po první třetině prohrávat. Promarnili jsme ale šance, nechali je nadechnout se a oni se chytli," doplnil kouč Dave Lowry.

Situaci si komplikuje i tým Vegas, který podlehl doma Vancouveru 1:5 a na Dallas ztrácí bod. Golden Knights vedli, ale v 17. minutě inkasovali dvakrát během 17 sekund. Na obratu se podílel Elias Pettersson čtyřmi body (2+2). "Byli jsme ve všem hrozní," lamentoval kouč Peter DeBoer. Vegas, které se k NHL připojilo v roce 2017, prohrálo s Vancouverem poprvé v klubové historii.

Daniel Vladař kryl záda Jacobu Markströmovi, který chytil v Anaheimu 26 střel a byl vyhlášen první hvězdou při výhře Calgary 4:2. Třemi pokusy jej zaměstnal Dominik Simon, který po výměně z Pittsburghu ještě v novém působišti neskóroval.

Výsledky NHL:

Washington - Tampa Bay 4:3 (3:2, 1:0, 0:1)
Branky: 8. a 37. Carlson, 6. Fehérváry, 16. Ovečkin - 9. Kučerov, 17. Paul (Rutta), 58. Colton. Střely na branku: 28:28. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Carlson, 2. Ovečkin (oba Washington), 3. Colton (Tampa Bay).

Winnipeg - Detroit 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky: 27. Scheifele - 19. a 60. Gagner, 50. Rasmussen. Střely na branku: 33:35. Diváci: 13 484. Hvězdy zápasu: 1. Greiss (Detroit), 2. Hellebuyck (Winnipeg), 3. Rasmussen (Detroit).

St. Louis - Seattle 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 9. Thomas, 28. Faulk, 43. Kyrou, 59. R. O´Reilly - 30. Eberle. Střely na branku: 36:29. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Thomas, 2. Faulk, 3. B. Schenn (všichni St. Louis).

Vegas - Vancouver 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)
Branky: 13. Eichel - 37. a 42. E. Pettersson, 17. Horvat, 17. Richardson, 32. Pearson. Střely na branku: 34:31. Diváci: 18 113. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson, 2. J.T. Miller (oba Vancouver), 3. Eichel (Vegas).

Anaheim - Calgary 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky: 39. Zegras, 52. Henrique - 13. E. Lindholm, 31. Toffoli, 51. Michael Stone, 60. M. Tkachuk. Střely na branku: 28:28. Diváci: 13 417. Hvězdy zápasu: 1. Markström (Calgary), 2. Henrique (Anaheim), 3. Michael Stone (Calgary).