Kempný s Vránou pomohli k výhře Washingtonu, Frolík přihrál na vítězný gól Calgary

Hokejisté Washingtonu porazili New York Rangers 6:5 v prodloužení a odčinili sobotní prohru v Buffalu. Šestým gólem v sezoně k výhře přispěl český obránce Michal Kempný, asistenci si připsal útočník Jakub Vrána. Brankář David Rittich dostal příležitost po pěti zápasech a 22 zákroky pomohl k vítězství hokejistů Calgary 2:1 v Ottawě. Přihrávku u rozhodujícího gólu Flames zaznamenal útočník Michael Frolík.

Michal Kempný slaví gól v utkání proti Rangers
zdroj: ČTK/AP autor: Nick Wass

Ottawa - Calgary 1:2

Calgary otevřelo skóre v páté minutě zásluhou Mikaela Backlunda. V první třetině překonal Craiga Andersona ještě Matthew Tkachuk, ale rozhodčí po poradě s videem branku neuznal, jelikož gólman Senators měl už kotouč schovaný v lapačce, když do něj útočník Flames šťouchl. Vyrovnání zařídil ze samostatného úniku bekhendem mezi Rittichovými betony Tkachukův o dva roky mladší bratr Brady.

V závěrečné třetině se opakovala situace s neuznanou brankou, tentokrát v neprospěch domácích. "Bylo to úplně to samé. Měl jsem velkou radost, že to tak i vyhodnotili. Zeptal jsem se sudího, jestli už někdy něco podobného viděl, a odpověděl mi, že ne a že bychom to už neměli znovu dělat," uvedl Rittich.

Poslední minuta nabídla drama. Nejprve se před Ritticha prosmýkl Anthony Duclair, jenže trefil tyč. Calgary následně přeneslo hru na druhou stranu, Frolík přihrál od hrazení Austinu Czarnikovi a šestadvacetiletý Američan 41 sekund před koncem základní hrací doby bekhendovou střelou z levého kruhu pod horní tyč přiřkl svému mužstvu pátý triumf v řadě. Kanadský celek si v čele Západní konference udržel tříbodový náskok před San Jose.

Washington - New York Rangers 6:5 v prodloužení

Osmadvacetiletý Kempný poslal Washington v závěru první třetiny do vedení 2:1 a po Vránově přihrávce v přesilovce zvýšil Tom Wilson v prostřední části na 3:1. Capitals však dvoubrankový náskok neudrželi. Půl minuty před koncem třetí třetiny vyrovnal Brady Skjei na 5:5, v páté minutě prodloužení ale rozhodl Jevgenij Kuzněcov.

Chicago - Dallas 3:4

Centr Radek Faksa podpořil jedenáctou brankou v ročníku vítězství Dallasu 4:3 v Chicagu. Opavský rodák nejdříve ve 12. minutě důraznou hrou u mantinelu poslal beka Slatera Koekkoeka k ledu a následně ho nová akvizice Stars Mats Zuccarello vyslala do samostatného úniku, který Faksa proměnil v úvodní trefu večera.

Zuccarello přidal i gól, ale v závěru prostředního dějství se zranil poté, co zastavil rukou střelu Connora Murphyho. Jednatřicetiletý Nor bude mimo hru minimálně čtyři týdny. Útočník Blackhawks Patrick Kane vyšel po 20 utkáních bodově naprázdno.

Detroit - San Jose 3:5

Tomáš Hertl asistoval při úspěchu San Jose 5:3 v Detroitu. V dresu Sharks se blýskl pátým hattrickem v kariéře kapitán Joe Pavelski.

Za poražené Red Wings debutoval v NHL Filip Zadina, šestka posledního draftu. Devatenáctiletý útočník strávil na ledě deset minut a 38 sekund a nebodoval. Do statistiky plus/minus si připsal záporný bod.

"Nesoustředil jsem se na to, abych nebyl v prvním utkání v NHL nervózní. Chtěl jsem hrát co nejlépe a mít puk na holi. Nevyšlo to tak, jak jsme si představovali, první třetina byla skvělá, ale zbytek už se tolik nepovedl," řekl Zadina, který na farmě v AHL v barvách Grand Rapids Griffins nastřádal 31 bodů (15+16) v 45 střetnutích. "Na konci zápasu jsem měl šanci. Snad dostanu šanci i v příštím duelu, budu hrát lépe a cítit se pohodlněji," dodal.

K výkonu pardubického rodáka se vyjádřil i kouč Jeff Blashill. "Deset minut není špatných, na první start je to slušné. Tak si někdy usnadňujete nástup. Nehrál podle mě skvěle, ale dobře. Kdybych si myslel, že hraje skvěle, logicky bych mu dopřál více času," prohlásil americký trenér.

Pochvalu si Zadina vysloužil od spoluhráče Justina Abdelkadera. "Bude velká zábava ho sledovat, až si více zatrénujeme a začne se cítit příjemněji. Asi byl trochu nervózní, ale má skvělý rozhled, je hodně šikovný s pukem, dobře bruslí a střílí," vyzdvihl kvality talentovaného Čecha dvaatřicetiletý Američan.

Výsledky NHL

Washington - New York Rangers 6:5 v prodl. (2:1, 1:1, 2:3 - 1:0)
Branky: 19. a 44. Bäckström, 20. Kempný, 26. T. Wilson (Vrána), 43. Dowd, 65. Kuzněcov - 39. a 60. Skjei, 1. Kreider, 41. Vesey, 47. Naměstnikov. Střely na branku: 35:31. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Bäckström (oba Washington), 3. Skjei (Rangers).

Chicago Blackhawks - Dallas Stars 3:4 (0:2, 2:1, 1:1)
Branky: 23. Kunitz, 36. Caggiula, 45. P. Kane - 12. Faksa, 18. Radulov, 22. Zuccarello, 49. Spezza. Střely na branku: 47:29. Diváci: 21.474. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello, 2. Chudobin, 3. Spezza (všichni Dallas).

Detroit - San Jose 3:5 (2:1, 1:3, 0:1)
Branky: 15. Helm, 20. Nyquist, 28. Green - 36., 37. a 59. Pavelski (na druhou Hertl), 4. Heed, 34. Burns. Střely na branku: 23:37. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Burns (oba San Jose), 3. Abdelkader (Detroit).

Minnesota - St. Louis 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 32. Zucker, 63. Donato - 48. Pietrangelo. Střely na branku: 35:28. Diváci: 18 645. Hvězdy zápasu: 1. Donato, 2. Zucker, 3. Dubnyk (všichni Minnesota).

Ottawa - Calgary 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 36. B. Tkachuk - 5. Backlund, 60. Czarnik (Frolík). Střely na branku: 23:35. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal celý zápas, inkasoval jednou z 23 střel a měl úspěšnost zákroků 95,7 procenta. Diváci: 13.160. Hvězdy zápasu: 1. Czarnik (Calgary), 2. B. Tkachuk (Ottawa), 3. M. Tkachuk (Calgary).

Arizona - Winnipeg 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky: 6. Richardson, 28. Crouse, 34. Keller, 60. J. Archibald - 3. Laine. Střely na branku: 24:35. Diváci: 17.125. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. Keller, 3. Crouse (všichni Arizona).