Následuje
Panorama

Jsem hrozně šťastný a také trošku nervózní, přiznává Zadina před premiérou v NHL

Už jen hodiny zbývají do okamžiku, kdy poprvé vyjede v ostrém zápase na led v utkání NHL. Dres Detroitu obleče Filip Zadina poprvé v duelu se San Jose. Nadějného českého útočníka Red Wings povolali z farmy z Grand Rapids z nižší AHL.

Filip Zadina v dresu Detroitu
zdroj: ČTK/AP/ autor: Mike Mulholland

"Jsem hrozně šťastný. Je to můj sen už od doby, kdy jsem byl malý kluk. Chci si první zápas v NHL užít a uvidím, co přinese," řekl Zadina. "Jsem trošku nervózní, ale to každý hráč. Necítím žádný tlak, chci prostě hrát a užít si to."

V přípravě dostal Zadina příležitost v sedmi zápasech z celkových osmi. Zaznamenal v nich dvě branky a jednu asistenci a vedení Red Wings usoudilo, že ještě bude sbírat zkušenosti v AHL. Za Griffins sehrál 45 zápasů a připsal si 31 bodů za 15 branek a 16 asistencí.

V pátek se ještě přihrávkou podílel na výhře Grand Rapids nad Texasem 4:3 po samostatných nájezdech. "Trenér Ben Simon mi řekl, že jsem byl povolán a přesouvám se po zápase do Detroitu," vylíčil, jak se dozvěděl o plánovaném debutu.

"Bude to pro naši rodinu velký den. Jsem šťastný, že tady mohou být se mnou a užijeme si celý ten den spolu," prohlásil Zadina, který se připravoval na start v útoku s Lukem Glendeningem a Thomasem Vanekem. Pětatřicetiletý Rakušan s českými předky se jako pětka draftu z roku 2003, kdy si jej vybralo Buffalo, umí vžít do Zadinových pocitů.

"Je na něj velký tlak, protože byl draftován vysoko. Měl by být střelcem a tento tým potřebuje góly. Myslím, že máme podobnou mentalitu. Snažím se s ním mluvit, abych ho uklidnil a aby se nesoustředil na své nervy a věci okolo," prohlásil Vanek.

Navíc se se Zadinou domluví i česky. "Všichni hráči v tomto týmu jsou velmi chytří a dobří hokejisté. Je velká výhoda, že s nimi budu hrát, a určitě mi pomůžou. Je úžasné, že budu hrát i s někým, kdo mluví mým jazykem," podotkl Zadina.

Filip Zadina v diskuzi s rozhodčím
zdroj: ČTK/AP/ autor: DARRYL DYCK

Zadina si pochvaloval, že mu působení v AHL prospělo. Minulý ročník strávil v Halifaxu v QMJHL. "Hodně jsem v Grand Rapids vyzrál. Pomohlo mi to ve hře v ofenzivní zóně, ale i ve středním pásmu a obranné třetině. Prostě po celém hřišti. Patří jim velký dík, že ze mě udělali lepšího hokejistu, než jsem byl na začátku sezony," uvedl Zadina.

Je jisté, že jej Red Wings nenechají odehrát více než devět utkání. V opačném případě by se totiž připravili o rok z jeho tříleté nováčkovské smlouvy. "Musím upoutat pro příští sezonu. Vím, že po devíti duelech musím zpátky, ale to nic neznamená. Chci si to užít, hrát mou hru a předvádět nejlepší výkony. Uvidíme, zda si mě nechají v týmu v dalším ročníku," uvedl.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy