Sokolský zpravodaj

Český střelecký večer v NHL. Hertl dokonal v prodloužení hattrick, trefili se i Pastrňák s Palátem

V noci ze soboty na neděli prožili čeští hráči v NHL velice plodný večer. Tomáš Hertl pomohl hattrickem k obratu San Jose na ledě Philadelphie a rozhodl o výhře 3:2 v prodloužení. Střelecky se zaskvěli také David Pastrňák s Ondřejem Palátem. Prvně jmenovaný ve vzájemném souboji nasměroval Boston dvěma trefami k vítězství 5:2 na ledě Tampy Bay, za níž se jednou prosadil i Palát. Jakub Voráček z Columbusu svou druhou tisícovku zápasů v NHL načal výhrou 4:3 nad New Jersey, ke které přispěl dvěma asistencemi.

Tomáš Hertl (vlevo) se raduje s Brentem Burnsem
zdroj: ČTK/AP autor: Derik Hamilton

Hertl si své branky nechal až do závěru zápasu. Poprvé se prosadil ve 48. minutě, kdy z těsné blízkosti procpal kotouč za brankáře Adina Hilla a snížil na 1:2. Druhou trefu přidal odchovanec pražské Slavie po výborné práci na hraně brankoviště o sedm minut později a hattrick Hertl završil v čase 60:24. Český centr přesnou střelou vyřešil únik dva na jednoho a rozhodl o druhé výhře Sharks za sebou.

"Věděl jsem, že potřebujeme srovnat, tak jsem se snažil střílet. Kromě střelby se také snažím bojovat v předbrankovém prostoru a klukům co nejvíce pomoct. Dneska se mi to povedlo, dva góly jsem dal právě z bezprostřední blízkosti branky. Jsem rád, že jsem týmu pomohl k výhře," řekl Hertl, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Hertl svým pátým hattrickem v kariéře vyrovnal Roberta Reichela a Milana Hejduka a v počtu třígólových zápasů v NHL se mezi českými hokejisty posunul na dělené deváté místo. V aktuálním ročníku pražský rodák vstřelil již 20 gólů a je sedmým nejlepším kanonýrem v NHL. Ke dvaceti brankám Hertl v dosavadním průběhu soutěže přidal jedenáct asistencí a s 31 body je nejproduktivnějším Čechem v soutěži.

Souboj českých hráčů vyhrál Pastrňák

Pastrňák dvěma góly v první třetině nasměroval Boston za pohodlným vítězstvím 5:2 na ledě Tampy Bay. Český střelec poslal Bruins do vedení již v úvodu druhé minuty, kdy se jeho nahození od modré čáry odrazilo od brusle jednoho z bránících hráčů a skončilo za překvapeným brankářem Andrejem Vasilevským. Podruhé havířovský rodák překonal Vasilevského v sedmé minutě. Ruský brankář vyrazil střelu Taylora Halla pouze před sebe a Pastrňák z dorážky pohotově zvýšil na 2:0.

"Pasta je dominantní hráč. Dlouhodobě si drží vysokou úroveň, chce být každý večer rozdílovým hráčem. Je to opravdu speciální talent, je skvělé ho vidět hrát jako dnes večer," pochválil havířovského rodáka spoluhráč Brad Marchand, který v utkání také skóroval dvakrát.

Bruins ve druhé části přidali další dvě branky a zdálo se, že je rozhodnuto. Domácí hokejisté ale ve třetí části dokázali duel zdramatizovat. Po čtyřiadvaceti sekundách snížil na 1:4 svým čtrnáctým gólem v sezoně Palát a v 52. minutě přidal druhou branku Lightning Brayden Point. Více toho hokejisté Tampy Bay nestihli, naopak při závěrečném risku bez brankáře popáté inkasovali a prohráli čtvrtý z posledních šesti zápasů.

Palát i přes slabší týmové období v posledních duelech bodově exceluje. V sedmi střetnutích nastřádal 10 bodů (6+4) a s celkem 29 body se řadí mezi čtyři nejproduktivnější hráče Lightning.

Voráček má další dvě asistence

Třetí nejproduktivnější Čech Voráček stylově načal druhou tisícovku utkání v NHL. Blue Jackets před zápasem s New Jersey připravili ceremoniál připomínající milník, jehož kladenský rodák dosáhl ve čtvrtek na ledě New Jersey. "Byla to velká čest, všechno byl skvělý zážitek a jsem velmi rád, že jsem se k tisícímu zápasu nějakým způsobem dostal. Na druhou stranu úplně nevyhledávám pozornost, takže mě těší, že je to za mnou a mohu se soustředit na zbytek roku," řekl Voráček.

Jubilejní utkání odehrál v sobotu také Filip Hronek. Nejproduktivnějšímu českému obránci v soutěži ale jeho 200. zápas v NHL nevyšel. Detroit v něm podlehl Los Angeles 0:4 a Hronek byl na ledě u dvou inkasovaných branek. Nedařilo se ani Filipu Zadinovi, který ve statistice plus/minus zaznamenal rovněž dva záporné body. Jednou gólovou přihrávkou se na výhře New Yorku Rangers 4:1 nad Anaheimem podílel Filip Chytil.

V sobotním programu zasáhli do hry také dva čeští brankáři. Karel Vejmelka si v souboji Arizony s Nashvillem připsal 25 zásahů, prohru Coyotes 2:4 ale odvrátit nedokázal. Naopak Pavel Francouz měl výrazný podíl na výhře Colorada nad Torontem. Plzeňský rodák v 15. minutě za stavu 0:3 nahradil Darcyho Kuempera a v následujícím průběhu zápasu devatenácti zásahy pomohl hokejistům Avalanche k obratu na 5:4 v prodloužení. Francouz, který po dlouhé pauze zapříčiněné zraněním zasáhl v NHL teprve do druhého zápasu, byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.

Výsledky NHL:

Colorado - Toronto 5:4 v prodl. (1:3, 1:1, 2:0 - 1:0)
Branky: 18. MacKinnon, 37. Makar, 51. Landeskog, 52. Compher, 62. D. Toews - 15. a 15. Matthews, 8. Kerfoot, 26. N. Ritchie. Střely na branku: 50:27. Diváci: 17 354. Hvězdy zápasu: 1. D. Toews, 2. Rantanen, 3. Francouz (všichni Colorado). Pavel Francouz odchytal 46 minut a 22 sekund, inkasoval jednu branku z 20 střel a úspěšnost zásahů měl 94,7 procenta.

Columbus - New Jersey 4:3 (2:2, 1:1, 1:0)
Branky. 3. a 45. O. Bjorkstrand (na obě Voráček), 5. Jenner, 30. Činachov - 15. N. Hischier, 20. Vesey, 34. Studenič. Střely na branku: 34:30. Diváci: 18 680. Hvězdy zápasu: 1. O. Bjorkstrand, 2. Voráček, 3. Korpisalo (všichni Columbus).

Dallas - Pittsburgh 3:2 (0:2, 1:0, 2:0)
Branky: 37. Gurjanov, 55. Pavelski, 57. Hintz - 7. Dumoulin, 7. Kapanen. Střely na branku: 32:29. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Hintz, 2. Robertson, 3. Gurjanov (všichni Dallas).

Minnesota - Washington 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 34. M. Foligno, 60. Zuccarello, rozh. nájezd K. Fiala - 23. McMichael, 26. Kuzněcov. Střely na branku: 22:31. Diváci: 19 078. Hvězdy zápasu: 1. Kähkönen (Minnesota), 2. Fucale (Washington), 3. K. Fiala (Minnesota).

Tampa Bay - Boston 2:5 (0:2, 0:2, 2:1)
Branky: 41. Palát, 52. B. Point - 2. a 7. Pastrňák, 21. a 58. B. Marchand, 35. Blidh. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. B. Marchand (oba Boston), 3. Sergačov (Tampa).

Philadelphia - San Jose 2:3 v prodl. (0:0, 0:0, 2:2 - 0:1)
Branky: 42. a 47. J. van Riemsdyk - 48., 55. a 61. Hertl. Střely na branku: 31:47. Diváci: 15 608. Hvězdy zápasu: 1. Hertl (San Jose), 2. J. van Riemsdyk (Philadelphia), 3. A. Hill (San Jose).

Carolina - Florida 3:4 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 4. T. Teräväinen, 35. Skjei, 42. Jarvis - 18. a 21. Verhaeghe, 2. Huberdeau, 63. Duclair. Střely na branku: 27:36. Diváci: 18 680. Hvězdy zápasu: 1. Verhaeghe, 2. Duclair (oba Florida), 3. Lyon (Carolina).

Arizona - Nashville 2:4 (0:3, 0:0, 2:1)
Branky. 43. Keller, 51. Crouse - 1. Ekholm, 18. Trenin, 19. Jeannot, 48. Josi. Střely na branku: 40:29. Karel Vejmelka odchytal 56 minut a 37 sekund, inkasoval čtyři branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 86,2 procenta. Diváci: 10 317. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. Saros (oba Nashville), 3. Keller (Arizona).

Vegas - Chicago 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Branky: 6. B. Hutton - 25. Khaira, 35. R. Stillman. Střely na branku: 31:21. Diváci: 18 367. Hvězdy zápasu: 1. B. Hutton (Vegas), 2. M.-A. Fleury (Chicago), 3. Lehner (Vegas).

Anaheim - NY Rangers 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky. 32. Lundeström - 51. a 60. R. Lindgren. 34. Zibanejad, 42. Tinordi (Chytil). Střely na branku: 14:40. Diváci: 15 146. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad (NY Rangers), 2. T. Terry (Anaheim), 3. Kreider (NY Rangers).

Los Angeles - Detroit 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky: 7. Danault, 10. Doughty, 37. A. Kempe, 58. T. Moore. Střely na branku: 42:21. Diváci: 17 321. Hvězdy zápasu: 1. Doughty, 2. D. Brown, 3. C. Petersen (všichni Los Angeles).