Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Spurt

Němci houževnaté Kazachy zlomili až v nájezdech, výhru trefil Oppenheimer

Minsk – Po většinu zápasu měli více ze hry, Kazachy přestříleli v poměru 43 ku 17. Hokejisté Německa však o své výhře nad staronovým účastníkem mistrovství světa museli rozhodnout až v nájezdech. Bod navíc a výhru 2:1 nakonec svěřencům trenéra Pata Cortiny vystřelil v třetí sérii Oppenheimer.

Slavící hokejisté Německa
zdroj: ČTK/AP autor: Darko Bandic

Že oba týmy hrají teprve první utkání na turnaji, bylo dobře patrné v úvodu zápasu. Jejich hru trápily časté nepřesnosti a velké chyby. Lepším celkem byli ale přece jenom podle očekávání Němci, kteří poprvé zahrozili šikovným průnikem Akdaga a Jeremejev měl plné ruce i nohy práce, aby jeho pokus vyrazil.

Ještě větší příležitost měl v sedmé minutě při přesilové hře Pietta, jenž se zjevil se tváří v tvář kazašskému brankáři, ale zamířil vedle. Kazachstán hrozil především po samostatných průnicích, které Němcům příliš problémů nezpůsobovaly. I přesto to byli právě oni, kdo se dostal do vedení. Po špatné rozehrávce se dostal puk k Dallmanovi a jeho ránu před Zeppem tečoval Gavrilin.

Němci se snažili hned odpovědět, ale proti byl dlouho dobře chytající Jeremejev. Nulu však do konce třetiny neudržel. Minutu před přestávkou od modré tvrdě vypálil Plachta, puk proklouzl kazašskému brankáři mezi betony a došoural se za brankovou čáru.

Do druhé části mnohem aktivněji vstoupili překvapivě hráči z východu, kterým pomohla i přesilovka. Za hlasité podpory zaplněné Minsk Arény byli dokonce blízko návratu do vedení, když v osmadvacáté minutě trefil tyč Puškarjov. O chvíli později se zase do vyložené šance už už dostával Krasnoslobodcev, avšak v rozhodujícím momentu mu puk přeskočil hůl.

Od třicáté minuty iniciativu převzali znovu Němci a Jeremejev se musel podobně jako v první třetině pořádně otáčet. Nejprve dvěma skvělými zákroky vyrazil střely Plachty a Seidenberga a betonem vychytal i bekhendový pokus Akdaga.

Tlak Německa pokračoval i ve třetí třetině. Svěřencům kanadského trenéra Pata Cortiny však v rozhodujících momentech chybělo trochu štěstí, odvahy i kreativity a svoje útočné nájezdy mnohdy řešili až příliš kostrbatě. Jako třeba v padesáté minutě, kdy se dostali po chybě do brejku 3 na 1, ale Schütz tak dlouho váhal, až nakonec o puk přišel.

Snaha Němců rozhodnout gradovala pět minut před koncem základní části při přesilové hře. Hráči v bílém svého soupeře na dvě minuty zavřeli ve vlastní třetině, ale Jeremejeva ani tentokrát překonat nedokázali. Tři body tak mohl nakonec strhnout na stranu Kazachů Antropov. Osm vteřin před koncem však zamířil vedle.

Vítěze neurčilo ani prodloužení, a tak se šlo na nájezdy. V úvodu poslal Němce do vedení Barta. V třetí sérii dokázal srovnat Upper, ale hned vzápětí o dvou bodech pro Německo rozhodl Oppenheimer.

Kazachstán - Německo 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Gavrilin (Dallman, Poliščuk) - 19. Plachta (Ankert, Draisaitl), rozhodující sam. nájezd Oppenheimer. Rozhodčí: Rantala (Fin.), Šindler (ČR) - Valach (SR), Dahmen (Švéd.). Vyloučení: 5:2, navíc Vasilčenko (Kaz.) 10 min. Bez využití. Diváci: 12 880.

Kazachstán: Jeremejev - Litviněnko, Dallman, Savčenko, Lakiza, Vasilčenko, Kazancev, Semjonov, Blochin - Starčenko, Antropov, Krasnoslobodcev - Romanov, Upper, Puškarev - Gavrilin, Poliščuk, Žajlajov - Rachmanov, Spiridonov, Panšin. Trenér: Ari-Pekka Selin.

Německo: Zepp - Ankert, Braun, Kohl, Hördler, Krueger, Akdag, Müller - Mauer, Barta, Schütz - Oppenheimer, Hospelt, Noebels - Pietta, Kink, Seidenberg - Rieder, Draisaitl, Plachta - Weiss. Trenér: Pat Cortina.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy