Historický šampionát končí se stříbrem. Hokejistky do 18 let nestačily ve finále na Američanky
Velký turnaj odehrály hokejistky do 18 let a zůstaly těsně pod vrcholem. České reprezentantky prohrály ve finále mistrovství světa ve švýcarském Zugu s Američankami 1:5. Po senzačním vítězství v semifinále nad Kanadou (4:2) přišla porážka, ale svěřenkyně Dušana Andrašovského berou historické stříbro. Jediný český gól vstřelila za stavu 0:2 v přesilovce před koncem druhé třetiny Adéla Šapovalivová. Na straně soupeřek se pak ve třetím dějství dvakrát prosadila Kassidy Carmichaelová.
"Teď to trochu bolí, ale myslím, že na sebe můžeme být pyšné za to, co jsme dokázaly. Časem si uvědomíme, že ta stříbrná je skvělá. A budeme za to strašně rády. Bude to lepší každou minutou a každou hodinou," uvedla pro server hokej.cz kapitánka Šapovalivová, na níž bylo při převzetí trofeje za druhé místo dobře patrné obrovské zklamání z finálové porážky.
České hráčky dosáhly na nejlepší výsledek z MS této věkové kategorie, v letech 2008 a 2014 získaly bronz. Loni třetí Američanky slaví první titul od roku 2020 a celkově deváté zlato.
Šapovalivová, s 11 body druhá nejproduktivnější hráčka turnaje za Chloe Primeranovou a také druhá nejlepší střelkyně (9 gólů) za další Kanaďankou Caitlin Kraemerovou, byla vyhlášena nejlepší útočnicí šampionátu. Aneta Šenková se dočkala ocenění jako nejlepší brankářka. Obě figurují i v All Star týmu.
Americké hokejistky byly podle očekávání o něco aktivnější a vyhrály první dvě třetiny na střely na branku shodným poměrem 14:6.
Brankářka Šenková, která si připsala za celý zápas 34 úspěšných zákroků, však držela do 11. minuty bezbrankové skóre. Pak se v rozmezí 77 sekund prosadily Scannellová a Boxová.
Češky se mohly vrátit do hry hned zkraje druhé části, kdy byla Petrieová vyloučena za faul na pět minut a do konce utkání.
V dlouhé přesilovce měla obrovskou šanci Čabelová, při dorážce však puk do branky nepropasírovala. V podobné situaci pak Plosová pálila jen do boční sítě.
Nedlouho poté, co už se hrálo v pěti na obou stranách, minula puk metr od odkryté české branky ve stoprocentní příležitosti Rasmussenová.
Ve 39. minutě se český výběr dočkal záblesku naděje. Kapitánka Šapovalivová vypálila chytře v přesilovce, gólmanka Hempová puk přes clonící Fromovou neviděla, a když se ho snažila najít, vykoukla zpoza české obránkyně ze špatné strany.
"Snažily jsme se to ještě zvrátit, daly jsme kontaktní gól na 1:2, ale škoda, že nám to tam pak už nepadlo. Američankám ano, daly pěkné góly. My jsme si to bohužel nepohlídaly, ony odehrály výborný zápas," ocenila hru soupeřek Šapovalivová.
Ve 45. minutě vrátila Američankám dvoubrankový náskok Carmichaelová. Za devět minut si gólovou radost zopakovala v přesilovce a bylo rozhodnuto.
Český tým pak ještě zkusil dlouhou hru bez brankářky, ale neúspěšně. Thomasová toho využila a dovršila výhru USA.
"Teď to chutná trošku hořce, ale já myslím, že až přijedeme na hotel, všechno nám dojde a budeme rády, že jsme ubojovaly medaili. Je skvělé, že nějakou máme, a stříbrná je lepší než bronzová," řekla Šapovalivová.
Stříbrné Češky přitom vstoupily do turnaje dvěma prohrami. Po úvodní porážce s Finkami (2:3) následoval debakl 1:8 s Kanaďankami.
"Ale pak jsme se semkly, daly do toho všechno a povedlo se nám stříbro. To, že jsme porazily Kanadu poprvé v historii a poprvé se dostaly do finále, je obrovský úspěch, měly bychom si toho vážit," připomněla Šapovalivová velké překvapení ze semifinále, v němž její tým zdolal obhájkyně zlata 4:2.
Mistrovství světa hokejistek do 18 let v Zugu (Švýcarsko):
Finále:
Česko – USA 1:5 (0:2, 1:0, 0:3)
Branky a nahrávky: 39. Šapovalivová (Čabelová, Plosová) – 11. Scannellová (Thomasová, Boyleová), 12. Boxová (McGatheyová, M. Averillová), 45. Carmichaelová (Boyleová, Senecalová), 54. Carmichaelová (Thomasová, Derrenbacherová), 59. Thomasová. Rozhodčí: Kainbergerová (Rak.), Manthaová (Kan.) – Dinantová (Belg.), Greenenová (USA). Vyloučení: 3:3, navíc Petrieová (USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 1456.
Sestava ČR: Šenková – Paroubková, Fromová, Velinská, Hujová, Slavíčková, Jarabková, Chladová, Tischler – Šapovalivová, Čabelová, Plosová – Vocetková, Gildainová, Juříčková – Pánková, Jebousková, Felcmanová – Skořepová, Mazancová, Jílková. Trenér: Andrašovský.
O 3. místo: Kanada – Finsko 8:1 (3:0, 4:0, 1:1).
O 5. místo: Švédsko – Slovensko 4:1 (1:0, 3:0, 0:1).
O udržení: Švýcarsko – Německo 2:1 (0:0, 1:1, 1:0).
Konečné pořadí: 1. USA, 2. Česko, 3. Kanada, 4. Finsko, 5. Švédsko, 6. Slovensko, 7. Švýcarsko, 8. Německo (sestoupilo).