Následuje
MS 2020 Německo

Člověk má zodpovědnost nejen za sebe, říká Říha starší

Pardubice Začátek své páté štace na lavičce extraligových Pardubic si mohl vychutnat trenér Miloš Říha starší, který ve čtvrtek převzal tým po Zdeňku Venerovi a při obnovené premiéře dovedl Východočechy k vítězství nad Spartou 6:3. Šestapadesátiletý Říha, po jehož boku pokračuje v roli asistenta jeho syn Miloš, si pochvaloval nasazení svých svěřenců. Upozorňuje ale, že v něm musí pokračovat i v dalších zápasech.

Miloš Říha
zdroj: ČTK autor: jO

Do známého prostředí se vrátil bývalý kouč Karlových Varů, Slovanu Bratislava, Voskresensku, Spartaku Moskva, Atlantu Mytišči, Petrohradu či Omsku po 22 měsících. Navazuje na svá působení z let 19961999, 20022004, 20062007 a v roce 2013.

"Včera na tréninku jsem byl úplně v klidu, ale dneska jsem byl docela nervózní. Po takové pauze a vlastně s rodinou. Ono to mohlo vyjít jinak a zase se to všechno otočit proti nám. Člověk má zodpovědnost nejen za sebe," cítí Říha větší závazek v situaci, kdy jako první v extralize vede tým se svým potomkem. Říha dovedl Pardubice dvakrát k extraligovému stříbru, naposledy se loučil po vyřazení v předkole play-off s Kladnem.

Fanoušci dnes vyvolávali jeho jméno už na startu zápasu a na konci se dočkal ovací. "Já jim děkuji, jsem rád, že nás takhle podpořili. Fanoušků si nesmírně vážím, ale znám i tu opačnou stranu," nechtěl Říha podléhat emocím po první výhře. Staronový lodivod Pardubic si ale cenil toho, že jeho tým uspěl proti Spartě, která je po Třinci druhým nejlepším týmem venku a v posledních zápasech mimo svůj led vyhrála vysoko v Brně (8:2) i ve Zlíně (6:2).

Sestřih a ohlasy utkání Pardubice - Sparta

"Máme na čem stavět. Je to velké vítězství. Sparta venku neprohrává. Naopak hraje výborně ten svůj nebezpečný hokej," prohlásil Říha. Pochvaloval si nasazení svých svěřenců. "My jsme tak začali už první trénink naprosto tvrdě. Avizovali jsme, že ten začátek bude trošku bolet. Bylo vidět, že přes tu bolest hráči přešli," podotkl.

Nechce nyní připustit žádné uspokojení. "Musíme to dělat dál. Není to, že bychom už zvítězili. Pardubice mají výkony takové vlnovité, že zahrají výborný zápas a pak jdou dolů. Musíme na tom pracovat, nesmíme povolit a uspokojit se. Naopak musíme ještě přidat. Musíme to přenést dál, nejen v zápasech, ale na každém tréninku ten entuziasmus musí být," upozornil Říha.

Viděl ve hře řadu chyb, které přičítal i změně v herním stylu. "My jsme tam měli nějaké minely, ale to vycházelo z toho, že jsme zvolili trošku jinou taktiku a hráči ji neznají. Dělali jsme to jeden den, ale musíme na tom postavit pilíř, abychom mohli pracovat dál. Že jsme hned uspěli proti Spartě, je důležité, protože si mužstvo uvědomí, že může," navázal Říha.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy