Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Euroliga žen 2024/2025

Umělá tráva v červnu je velký nezvyk. Reprezentanti se připravují na náročné podmínky

Naposledy česká reprezentace hrála na umělé trávě před devíti lety. Teď ji čekají nezvyklé podmínky ve třetím utkání kvalifikace mistrovství Evropy na Faerských ostrovech. I proto se národní tým připravuje už od pondělního srazu v tréninkovém centru Sparty na Strahově a hráči věří, že podobně kvalitní hřiště bude i na stadionu v dějišti utkání Tórshavnu. Český tým se z Prahy do dějiště přesune letecky ve čtvrtek odpoledne. Zápas je na programu v sobotu od 20:45 SELČ. Přímý přenos nabídne ČT sport. Každý večer sledujte Fotbal extra.

"Je na tom úplně jiný pohyb. Pár hráčů bylo po prvním tréninku trochu rozbitých, protože je to nezvyk po dlouhé době. Někteří vážně několik roků na umělce vůbec nebyli. Takže trošku bolela záda, možná je třeba si na to trochu zvyknout. Ale pořád si myslím, že to není nějaký velký problém," řekl záložník Sparty Lukáš Sadílek.

Česká reprezentace nehrála zápas na umělé trávě od října 2014, kdy si v Astaně s netradičními podmínkami poradila a zvítězila nad domácím Kazachstánem 4:2.

Zatímco hráči z české ligy se občas na umělé trávě připravují v zimě, legionáři na ni nejsou příliš zvyklí. Výjimkou jsou záložník Michal Sadílek a ofenzivní univerzál Václav Černý, kteří působí v nizozemském Twente Enschede.

"Shodou okolností jsme se u stolu při večeři bavili, kolik že je v Holandsku umělek. Potom jsem to nějak počítal a tuhle sezonu to byly asi tři nebo čtyři stadiony. Ještě měsíc nazpátek jsme hráli venkovní zápas proti Emmenu na umělce. Pro nás, kluky z Holandska, to zase takový problém není. Vím, že kluci v Česku už poslední dobou ani v zimě moc umělky nevyužívají a letí se někam na soustředění," podotkl Michal Sadílek.

"Já jsem na to zvyklý z Liberce, tam se možná tři čtvrtě roku trénovalo na umělce. I v Bohemce jsme byli dost často na umělce. Jelikož ještě nejsem tak starý, moje kolena to snesou," poznamenal pětadvacetiletý ofenzivní univerzál Jan Matoušek z Bohemians 1905, který je jediným nováčkem v aktuální nominaci.

Kropit a zase kropit

Trénovat v červnu na umělé trávě je velmi nezvyklé. "Určitě tomu pomůže, když se to trochu pokropí. My ji při tréninku měli pokropenou. Když je moc velké horko, za chvilku to uschne a po deseti minutách to úplně ztrácí smysl," přemítal Lukáš Sadílek, který se s reprezentací připravuje ve svém "domácím" tréninkovém centru Letenských na Strahově.

"Sparta je jeden z mála klubů v Česku, který má takové podmínky, aby mohl i v zimě trénovat na přírodní trávě. Ale ostatní musejí využívat umělku. My ji shodou okolností využívali taky, jak byl meziblok, když podzimní sezona skončila dřív. Je to samozřejmě trochu jiný povrch, ale myslím, že to není vůbec rozhodující v tom, že by to mělo nějakou velkou měrou ovlivnit ten zápas," podotkl.

Raději zvolna

Hráči jsou na umělé trávě náchylnější ke zraněním. "Já mám k umělce negativní vztah, jelikož můj zdravotní stav v minulosti nebyl úplně pozitivní. Takže každý tvrdší povrch pro mě není úplně fajn. Ale bohužel je to tak, jak to je, musíme s tím smířit. Na Spartě je super umělka, takže doufám, že podobná bude i tam," přál si sparťanský kapitán Ladislav Krejčí mladší.

Na podzim laboroval s vleklými zdravotními problémy, proto si dává na umělé trávě větší pozor. "Jdu do toho pomaleji, než se začne naplno, abych si to pořádně osahal. I ty brzdy jsou na umělce jiné. Takže je potřeba, aby se tomu tělo přizpůsobilo," podotkl čtyřiadvacetiletý defenzivní univerzál.

A co vítr?

Vedle umělé trávy je na Faerských ostrovech tradičně také velmi proměnlivé počasí. Na souostroví v severním Atlantském oceánu často fouká a zejména v chladnějších měsících tam bývá mlha, v níž v září 1998 vydřel český tým výhru 1:0 nad outsiderem až gólem v 85. minutě. "Nějak nad tím nepřemýšlím, jak tam bude, tak tam bude. Musíme si s tím poradit. Doufám, že nebude moc foukat," řekl Krejčí.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články