Turecký rozhodčí byl po inzultaci propuštěn z nemocnice, soutěže se opět rozběhnou
Sedmatřicetiletý rozhodčí Halil Umut Meler, kterého po ligovém utkání mezi Ankaragücü a Rizesporem napadl předseda domácího klubu, opustil nemocnici v Ankaře. Na cestě domů do Izmiru měl policejní doprovod. Fotbalové soutěže v zemi, které byly v úterý kvůli incidentu na neurčito přerušeny, se znovu rozběhnou 19. prosince. Informoval o tom předseda svazu Mehmet Büyükeksi.
Rozhodčí podle lékařů neponese žádné trvalé následky. "Kromě oteklého oka už nemá žádné potíže," konstatoval primář nemocnice Acibadem v Ankaře Mehmet Yorbulut s tím, že menší zlomenina v obličeji se brzy zahojí.
Melera inzultoval po pondělní remíze 1:1 s Rizesporem předseda Ankaragücü Faruk Koca. Udeřil ho do obličeje a následně do sudího kopali na zemi další lidé. Koca, který po incidentu na svou funkci rezignoval, je spolu s dalšími dvěma osobami ve vazbě a čeká na soud.
Na skandál, za který se Ankaragücü omluvilo, reagoval mimo jiné i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Napsal, že "sport je neslučitelný s násilím". Asociace rozhodčích zase hovořila o "černém večeru pro turecký fotbal".
Předseda mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino označil útok za absolutně nepřijatelný. "Bez rozhodčích není fotbal. Rozhodčí, hráči, fanoušci i zaměstnanci musí být v bezpečí, aby se mohli bavit fotbalem. Obrátím se na relevantní autority, aby zajistily, že tohle bude striktně respektováno na všech úrovních," zdůraznil Infantino.
Collina: Terčem slovních i fyzických útoků jsou tisíce rozhodčích
K napadení Melera se vyjádřil také předseda komise rozhodčích FIFA Pierluigi Collina. "Záběry jsou nechutné. A ještě horší je, že terčem slovních i fyzických útoků jsou tisíce rozhodčích v nižších soutěžích," prohlásil. "A většinou jde o mladé rozhodčí, kteří teprve začínají," dodal.
Podobné chování označil za rakovinu, která zabije fotbal. "Všichni, kteří fotbal milují, by se proti tomu měli postavit. A začít něco dělat dřív, než bude pozdě."
"Rozhodčího nemůžete mlátit, ani když něco pískne špatně. Nemůžete mu zapálit auto nebo do něj dát bombu kvůli penaltě. A teď nepřeháním. Zapálená a vybuchující auta nejsou v některých zemích žádnou vzácností," zakončil třiašedesátiletý Ital.