Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín Evropské ligy UEFA

Špiclování na Zbrojovce povede ke změně. LFA chce sjednotit činnost policie a pořadatelů

Vstup do hostujícího sektoru na stadion na Srbské? Jen přes lustrování občanských průkazů a dalekosáhlou osobní prohlídku ze strany policie, která ještě po celý zápas dění v sektoru venkovních fanoušků natáčí dění na průmyslové kamery. Ligová fotbalová asociace (LFA) proto už sestavila pracovní tým, který by se měl zabývat sjednocením činnosti pořadatelské služby a policie.

Brněnští fanoušci
zdroj: ČTK autor: Zehl Igor

"LFA má zájem o komfortní prostředí pro všechny diváky, a tedy i pro fanoušky hostujících klubů, a v současné době se zabývá tím, aby se činnosti pořadatelské služby a Policie ČR při zajištění bezpečnosti na stadionu i před ním v rámci nejvyšší soutěže standardizovaly a sjednotily," uvedl Kraus. Asociace už má pracovní tým složený ze zástupců jednotlivých klubů, bezpečnostních služeb, Policie ČR, ministerstva vnitra a dalších orgánů, kteří se touto problematikou zabývají.

Podle mluvčího asociace Štěpána Hanuše se první jednání už uskutečnila. LFA by otázku bezpečnosti chtěla sjednotit do nové sezony. Podle Krause je ale otázkou, v jaké to bude podobě, zda třeba jako v Brně či jako na jiných stadionech.

Podle některých hostujících fanoušků panují nejpřísnější podmínky u zápasů právě na brněnské Zbrojovce, stěžují si například na přílišnou lustraci ze strany policie a natáčení. Podle Krause předmětem dohody mezi Fotbalovou asociací ČR, LFA a Policií ČR není konkrétní aktivita policistů při bezpečnostních prohlídkách před vstupem na stadion.

"Jejich průběh vždy zajišťuje pořadatel utkání v souladu s platným návštěvním řádem stadionu. Dohoda upravuje vzájemnou spolupráci s Policií ČR při rizikových utkáních a upravuje součinnost Policie ČR a pořadatele utkání při zákroku pro obnovení veřejného pořádku uvnitř stadionu," uvedl Kraus. Doplnil, že činnost policie v okolí stadionu a na přístupových trasách je plně v kompetenci místně příslušného oddělení policie.

Podle mluvčího jihomoravské policie Pavla Švába volí policisté tento postup pouze u vysoce rizikových fotbalových utkání, u kterých došlo nebo hrozí narušení veřejného pořádku a bezpečnosti.

"Jedná se o výjimečné opatření, které je realizováno pouze několikrát do roka," uvedl mluvčí. Doplnil, že získané obrazové záznamy lidí a jejich údajů slouží pouze policii k danému utkání a je s nimi nakládáno v souladu s právními předpisy. Data nejsou uchovávána pro potřeby žádného registru, uvedl Šváb.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy