Příchod policie bylo krajní, ale nezbytné řešení, řekl po finále Malík. Fanoušci nesouhlasí
Příchod policejních těžkooděnců na hrací plochu během finále poháru mezi Slavií a Jabloncem kvůli řádění fanoušků bylo podle prohlášení předsedy Fotbalové asociace ČR Martina Malíka krajní, ale nezbytné řešení. Na mladoboleslavském stadionu měly zůstat po finále škody, které jsou v současnosti vyčíslovány. Nikdo ale nebyl zadržen, nedocházelo k žádným násilnostem, ani potyčkám s policií. A tak se fanoušci i diváci diví výraznému zastoupení těžkooděnců na hrací ploše.
"Vzhledem ke skutečnosti, že během zápasu docházelo k poškození vybavení stadionu a přijali jsme i informaci o možném vtrhnutí fanoušků na hrací plochu, tak nastoupili preventivně policisté pořádkové jednotky a setrvali až do konce zápasu," řekla mluvčí mladoboleslavské policie Lucie Nováková.
Policisté podle ní nikoho nezadrželi. Zkoumají však kamerové záznamy a pokoušejí se ztotožnit osoby, které pyrotechniku používaly.
"Přítomnost příslušníků policie na hřišti, k čemuž došlo během druhého poločasu finálového zápasu, vnímáme vždy až jako zcela krajní řešení situace. Tak tomu bylo také ve středu v Mladé Boleslavi," uvedl Malík.
Fanoušci měli ovšem na nastoupení těžkooděnců zcela odlišný názor. Navzdory tomu, že v zápase zapálili několik světlic, situace nebyla na první pohled nijak zvlášť odlišná například od utkání s Plzní v Edenu. Přesto byla celá tribuna obstoupena desítkami těžkooděnců, kteří znemožňovali práci i pro asistenty rozhodčích či pro hráče při autových vhazováních.
Protější tribuna s jabloneckými fanoušky byla rovněž obstoupena, ačkoliv se v zápase nedopustili žádného výtržnictví.
Pochopení k situaci měl minimální i náhradní brankář Slavie Přemysl Kovář, který se po utkání při děkovačce dožadoval odchodu těžkooděnců. Pozápasový rituál slávistických hráčů a fanoušků se tak nemohl odehrát podle představ obou stran.
Na přístup policie si stěžovala na Twitteru i Kateřina Krobová, dcera slávistického ředitele Martina Kroba.
"Zástupci policie učinili po vyhodnocení všech bezpečnostních aspektů a také na žádost bezpečnostního manažera utkání z preventivních důvodů, aby bylo zabráněno dalším hrozícím excesům přímo na tribunách," řekl Malík. "Jednalo se však o nezbytný krok. Závěr utkání byl emočně vypjatý, ale dovolím si tvrdit, že FAČR ho po organizační stránce i díky výborné spolupráci s policií zvládla," dodal.
Finále MOL Cupu hlídaly stovky policistů. Policie v souvislosti se zápasem vyšetřuje čtyři přestupky a jeden trestný čin, další skutky podle mluvčí ještě mohou přibýt. "Mimo stadion policisté řešili tři přestupky proti veřejnému pořádku, jeden proti občanskému soužití a jeden trestný čin, konkrétně přečin krádeže," řekla Nováková.
Záchranáři během zápasu řešili kolaps jedné osoby, kterou po ošetření převezli do nemocnice. "Mimo stadion došlo k fyzickému napadení mezi dvěma fanoušky, jeden z nich byl s lehkým zraněním na místě ošetřen," dodala Nováková.
Slavia ve finále poháru porazila Jablonec 3:1 a trofej získala po 16 letech.