Následuje
Speciál

Revoluce ve fotbale? IFAB chce zkrátit zápasy a zastavovat čas, Čech je pro

Londýn - Mezinárodní pravidlová komise IFAB se bude zabývat návrhem na zkrácení fotbalových zápasů na dva půlhodinové poločasy, během kterých by se zastavoval čas. Další možnou změnou je zrušení dorážek po pokutových kopech nebo ukončení duelu pouze při přerušení hry.  

Petr Čech v dresu Arsenalu
zdroj: PA autor: David Davies

Od zkrácení zápasů z devadesáti na šedesát minut si IFAB slibuje omezení zdržování. "Spoustu lidí štve, že z devadesáti minut je míč ve hře prakticky jen šedesát," uvedla komise. "Tohle by nám umožnilo omezit zdržování a zrychlit hru," dodala.

Návrh na sociální síti Twitter ocenil například gólman Petr Čech z Arsenalu nebo bývalý italský reprezentant Gianfranco Zola. "Viděli bychom víc fotbalu. V současnosti se v každém poločase hraje asi jen pětadvacet minut," uvedl Čech. "Líbí se mi to. Spousta týmů toho totiž zneužívá, a když vedou, tak zdržují. Nebylo by to špatné pravidlo," přidal Zola.

Kvůli zdržování přišla IFAB také s několika doporučeními, které by se daly zavést okamžitě bez změn v pravidlech. Rozhodčí by měli mnohem přesněji počítat nastavené minuty. Měli by zastavovat stopky při penaltě, střídání, vstřeleném gólu, přerušení kvůli ošetření, při udílení karet a při přímých kopech. 

Vedle zrušení dorážek při pokutových kopech bude IFAB projednávat i další možné změny v pravidlech. Je mezi nimi například i tzv. self pass, tedy možnost rozehrát od branky nebo při rohovém a volném kopu sám sobě. Rozhodčí by také nově mohli ukončit zápas pouze při přerušení hry a měl by se zjednodušit i výklad pravidel hraní rukou.

Další probíranou novinkou bude udělení červené karty hráči, který vstřelí gól rukou. Vyloučen by byl i bránící hráč, jenž brance zabrání rukou, rozhodčí by navíc v takovém případě mohl automaticky gól také uznat. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy