Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS 2019 Nizozemsko

Infantino: Nová FIFA je demokracie, ne diktatura

Manáma – FIFA prochází po rozsáhlé korupční aféře úspěšnou reformou. Prezident Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino se ohradil vůči kritice. FIFA musí podle něj čelit pomluvám a výmyslům.

Prezident FIFA Gianni Infantino
zdroj: ČTK/PA autor: Joe Giddens

"Nová FIFA je demokracie, ne diktatura. Jsme transparentní a čestná organizace, nemanipulujeme s fakty a čísly, neutrácíme bezdůvodně peníze. Jednáme činy, ne slovy," řekl Infantino na kongresu FIFA v Manámě.

"Obnovujeme reputaci a důvěryhodnost FIFA po všem, co se stalo. Převzali jsme tuto organizaci, když byla na úplném dně," uvedl Infantino. "To, čemu věří lidé, se bohužel někdy vydává za pravdu. Objevuje se hodně výmyslů a rozličných zpráv. Bičování FIFA se v některých zemích stalo národním sportem," dodal sedmačtyřicetiletý Švýcar, který stojí v čele světového fotbalu od loňského února.

Kvůli úplatkářskému skandálu musely před soud desítky funkcionářů a ve fotbale skončili mimo jiné i dlouholetý šéf FIFA Sepp Blatter, generální sekretář Jérome Valcke nebo předseda UEFA Michel Platini.

Infantino má pocit, že federace se pod jeho vedením výrazně změnila. Přesto byl kritizován kvůli nynějším změnám v etické komisi FIFA. Z jejího čela byli odvoláni hlavní vyšetřovatel Cornel Borbely a soudce Hans-Joachim Eckert, kteří řešili velké korupční aféry. Borbely prohlásil, že skončili z politických důvodů. Loni etickou komisi opustil Domenico Scala, který rezignaci zdůvodnil prohlášením, že Infantino se snaží ovlivňovat práci nezávislých komisí. Šéf FIFA obvinění striktně odmítl.

Alí bin Husajn: Systém a způsob, jakým se podniká, zůstává stejný

Ke kritikům se přidal i neúspěšný kandidát při posledních prezidentských volbách FIFA jordánský princ Alí bin Husajn, podle kterého se pod vedením Infantina ve federaci příliš nezměnilo.

"Je jasné, že se příliš věcí nezměnilo. Nehodlám nikoho soudit, ale systém a způsob, jakým se podniká, tam zůstává stejný. Nevidím tam změnu, otevřenost, transparentnost," prohlásil předseda jordánské fotbalové asociace. "Fotbal je stále v krizi a nejde mít prezidenta FIFA, který tvrdí, že je všechno v pořádku, když evidentně není. Každý týden se objevují nová, velice závažná obvinění," dodal princ Alí.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy