Následuje
Magazín Evropské ligy UEFA

Trest pro Suáreze: Stop na čtyři měsíce a devět zápasů

Rio de Janeiro - Kousnutí protihráče přišlo uruguayského útočníka Luise Suáreze draho. Od disciplinární komise FIFA dostal zákaz činnosti na čtyři měsíce, a to včetně klubového fotbalu, a na devět reprezentačních zápasů. Kanonýr Liverpoolu tak přijde o zbytek mistrovství světa, kde se Uruguay probojovala do osmifinále. Zároveň musí zaplatit pokutu sto tisíc švýcarských franků (asi 2,26 milionu korun). Uruguayská fotbalová asociace se rozhodla proti trestu odvolat.

Chiellini reklamuje u rozhodčího kousnutí od Suáreze
zdroj: ČTK/ZUMA/Guo Yong

"Je to stejný pocit, jako by nás vyhodili ze šampionátu," uvedl šéf asociace Wilmar Valdéz. Odvolání však nemá na trest odkladný účinek, takže Suárez nemůže hrát. Pokud odvolací komise FIFA Uruguaycům nevyhoví, mohou se ještě obrátit na Sportovní arbitrážní soud v Lausanne.

Suárez se provinil v 79. minutě třetího utkání ve skupině s Itálií za stavu 0:0. Při souboji s Chiellinim ve vápně se zakousl protihráči do ramene, italský obránce se ohnal a trefil ho loktem do obličeje. Souboj však unikl pozornosti rozhodčího, který ani jednoho nepotrestal. Uruguay vzápětí dala gól a díky výhře postoupila na úkor Itálie do osmifinále.

Incident začala prošetřovat disciplinární komise a došla k závěru, že se největší hvězda Uruguaye skutečně provinila, přestože Suárez vinu odmítal. "Takové chování nemůžeme na fotbalovém hřišti tolerovat. Zvláště když se stalo na mistrovství světa, které sledují miliony lidí po celém světě. Komise vzala v potaz všechny okolnosti případu a uznala Luise Suáreze vinným. Trest má okamžitou platnost," řekl předseda disciplinární komise FIFA Claudio Sulser.

Suárezovi přitížilo i to, že v minulosti už se podobně dvakrát provinil. V roce 2010 během působení v Ajaxu kousl do ruky Otmana Bakkala z Eindhovenu a nezahrál si sedm utkání. Loni v dubnu pokousal při zápase anglické ligy obránce Chelsea Branislava Ivanoviče a dostal trest na 10 zápasů. Ten se mu tehdy přenesl do další sezony, do které se zapojil až na konci září. Přesto se ještě dokázal stát nejlepším střelcem anglické ligy.

Žádné fotbalové aktivity – ani autogramiády

Tentokrát si v dresu Liverpoolu bude moci po čtyřměsíčním trestu zahrát až na konci října. Do té doby se nesmí účastnit žádných fotbalových aktivit, včetně tréninků, přestupů, autogramiád a podobně. Má zakázaný i vstup na stadiony. Za Liverpool nebude moci nastoupit do devíti zápasů anglické ligy a do tří utkání základní skupiny Ligy mistrů. "Nebudeme se k tomu vyjadřovat, dokud od FIFA nedostaneme oficiální zprávu s rozhodnutím," prohlásil ředitel Liverpoolu Ian Ayre.

V dresu Uruguaye přijde Suárez o zbytek mistrovství světa a také o jihoamerické mistrovství Copa América, kde Uruguay bude příští rok obhajovat vítězství. Nyní se musí vystěhovat z hotelu, který uruguayská výprava během mistrovství obývá.

Uruguay se odvolá, velkou šanci ale nemá

Kapitán Diego Lugano neskrýval velkou zlost. "Naštvání, bezmoc. Tak to všichni cítíme. Všichni bychom měli raději spravedlivější svět, ale takový prostě neexistuje. Ti, co vládnou, vládnou. A silnější jsou silnější," napsal na Facebooku, ale ujistil, že jeho tým verdikt FIFA nezastaví. Uruguayce čeká v osmifinále Kolumbie. "Pořád na něho budeme pyšní. Nic nás nezastaví. Budeme pokračovat s pokorou, jednotou, odhodláním a s hlavami nahoře."

Podle Valdéze by mezinárodní federace měla vyšetřovat spíš Italy. "Když spadl (Suárez), někteří náhradníci na něj útočili a někdo z jejich lavičky se ho snažil udeřit," tvrdil šéf národní asociace.

Uruguayský list El País napsal, že Suárez dostal ten nejhorší trest. Podle legendárního brazilského kanonýra Ronalda si však takový postih zasloužil. "Já jsem nikdy nikoho nekousl, vím, že to bolí. Když mé děti kousnou mě, za trest je zavřu potmě v pokoji s velkým zlým vlkem. Ve fotbale se to rovná zákazu na čtyři měsíce," uvedl autor rekordních 15 gólů na světových šampionátech.

Podle některých psychologů se Suárez prostě nedokáže v některých situacích kontrolovat, a proto kouše. Podle Andrewa Evanse z univerzity v Nottinghamu ho trest od FIFA od tohoto chování do budoucna neodradí stejně jako předchozí postihy. "Co skutečně potřebuje, je psychologická pomoc, která dokáže dlouhodobě změnit jeho chování," řekl Evans.

S odvoláním nemají Uruguayci podle odborníka na sportovní právo Christopha Schickhardta příliš velkou šanci na úspěch. "Jde o zákaz výkonu povolání. A tyto tresty, pokud jsou přiměřené, jsou těžko napadnutelné. Proti dvouletým trestům za doping se také těžko něco namítá," řekl Schickhardt.

Na Suárezův trest reagují i jeho osobní sponzoři. Výrobce sportovního vybavení Adidas pozastavil všechny reklamy, ve kterých uruguayský útočník figuruje. "Jeho chování mu neodpustíme. Proto již během mistrovství světa neplánujeme marketingové aktivity se Suárezem," řekl mluvčí firmy Oliver Brüggen. "Plně podporujeme rozhodnutí FIFA," dodal.

Největší disciplinární tresty v historii MS

Itálie 1990 - Vzájemná potyčka Nizozemce Franka Rijkaarda a Němce Rudiho Völlera v osmifinále vedla k vyloučení obou hráčů. Při odchodu do šaten Rijkaard ještě na protivníka znovu plivl, poté dostal distanc na tři zápasy.

USA 1994 - Na dlouho nejvyšší trest v historii MS si vysloužil italský obránce Mauro Tassotti, který ve čtvrtfinálovém duelu udeřil Španěla Luise Enriqueho loktem do obličeje tak silně, že mu zlomil nos. Přestože původně vyvázl bez trestu, po prostudování videozáznamu byl jeho zákrok posouzen jako hrubá agrese a Tassotti byl dodatečně suspendován na osm utkání. Na témže šampionátu obdržel čtyřzápasový distanc Brazilec Leonardo za to, že v osmifinále s USA udeřil loktem Američana Ramose a zlomil mu lícní kost

Japonsko a Korea 2002 - V utkání základní skupiny Brazilec Rivaldo teatrálně přihrál konflikt s Turkem Hakanem Ünsalem, který ho trefil míčem do nohy a byl vyloučen. FIFA zpětně potrestala Rivalda pokutou 10 tisíc švýcarských franků.

Německo 2006 - Ve finále udeřil francouzský kapitán Zinédine Zidane italského obránce Marka Materazziho hlavou do hrudníku a byl vyloučen. Zidane, jehož Materazzi vyprovokoval vulgárními urážkami jeho sestry, dostal trest na tři zápasy, ale hned po finále ukončil hráčskou kariéru.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy