Následuje
FIS magazín SP

Disciplinárka řeší Suárezovo kousnutí, Uruguayci mluví o spiknutí

Sao Paulo - Uruguayskému útočníkovi Luisi Suárezovi hrozí na mistrovství světa v Brazílii trest za kousnutí soupeře. FIFA s ním zahájila disciplinární řízení a sedmadvacetiletý fotbalista tak může přijít o sobotní osmifinále s Kolumbií. Suáreze se naopak zastal trenér Óscar Tabárez, který prohlásil, že jde pouze o spiknutí novinářů.

Luis Suárez po incidentu s Chiellinim
zdroj: ČTK/AP autor: Hassan Ammar

Suárez už byl v minulosti za podobné provinění dvakrát potrestán a tentokrát v závěrečném zápase skupiny D v Natalu pokousal obránce Giorgia Chielliniho. Přestože italský reprezentant ukazoval rozhodčímu otisk útočníkových zubů na rameni, Suárez kartu nedostal.

Uruguay navíc téměř vzápětí rozhodla o výhře 1:0 a postupu do osmifinále. "Je směšné, že nedostal červenou kartu. Je to jasné, jednoznačné. Hned potom nafilmoval pád, protože si moc dobře uvědomil, že udělal něco, co udělat neměl," řekl po zápase Chiellini.

Suárez, který se může k obvinění vyjádřit do dnešního večera, naopak tvrdil, že byl sám faulovaný. "Takové věci se ve vápně stávají. Byli jsme v kontaktu, hrudník proti ramenu a pak jsem dostal ránu do oka," prohlásil.

Suárezovi právníci jdou do akce

Do případu se už vložili i Suárezovi právníci, kteří odletěli do Ria, aby svého klienta hájili. "Nepochybuju, že je celý případ tak medializovaný, protože je to zrovna Suárez a protože vypadla Itálie. Právě ze strany Itálie a Anglie je hodně tlaku na Suárezovo potrestání," tvrdí člen výkonného výboru uruguayské fotbalové federace Alejandro Balbi, který zároveň Suáreze zastupuje. Podle něj nejsou důkazy proti Suárezovi průkazné. "My naopak máme záběry jiné situace v utkání, která byla velmi podobná a přitom nevyvolala takovou reakci v médiích jako ta Suárezova," dodal Balbi.

"Je možné, že ho potrestají, protože je na to precedens, ale my jsme přesvědčeni, že šlo o běžnou situaci. Chiellini může mít na rameni škrábanec, ale Suárez zas má monokl," prohlásil Balbi. "Jestli se začne trestat jen na základě toho, že hráči budou ukazovat své škrábance, tak to v budoucnu bude hodně složité," dodal.

Liverpoolský útočník ale nečelí podobnému obvinění poprvé. Loni v dubnu pokousal při zápase anglické ligy obránce Chelsea Branislava Ivanoviče a dostal trest na 10 zápasů, v roce 2010 ještě během působení v Ajaxu kousl do ruky Otmana Bakkala z Eindhovenu a nezahrál si sedm utkání.

Doma v Uruguayi ovšem našel sedmadvacetiletý fotbalista zastání. Například deník La República ostře zaútočil na italského reprezentanta a označil ho za řezníka a jednoho z nejhorších obránců na světě. "Udeří vše, co se hýbe. Nikdo z našich hráčů si nestěžoval na kopance a údery loktem, které od něj obdrželi," napsal list.

Suárez při zápase potrestán nebyl, přestože Chiellini sudímu ukazoval otisk útočníkových zubů na rameni. A gesto italského reprezentanta odsoudil uruguayský kapitán Diego Lugano. "Tu jizvu měl už předtím. Neměl by tolik mluvit. On také nepatří zrovna ke slavným kapitolám italského fotbalu," uvedl.

Navzdory temné minulosti Suárez našel pochopení i u trenéra Tabáreze, který dokonce prohlásil, že jde pouze o spiknutí britských novinářů. FIFA však za kousnutí může hráče potrestat až dvouletým zákazem startu, popřípadě na 24 utkání. Zatím nejdelší distanc na mistrovství světa je osmizápasový trest pro Itala Maura Tassottiho za úder loktem v roce 1994.

Disciplinární prohřešky Luise Suáreze:

20. listopadu 2010 - Za kousnutí do ramena Otmana Bakkala z PSV Eindhoven si Suárez, hájící v té době barvy Ajaxu Amsterodam, vysloužil sedmizápasový distanc, pokutu a přezdívku Kanibal z Ajaxu.

15. října 2011 - Kvůli rasistickým urážkám Patrice Evry z Manchesteru United byl Suárez potrestán zákazem startu v osmi utkáních a pokutou 40 000 liber. Před následujícím utkáním s Manchesterem v únoru 2012 si útočník FC Liverpool odmítl s Evrou potřást rukou, což vyvolalo další vlnu kritiky.

6. prosince 2011 - V ligovém utkání s Fulhamem ukázal Suárez fanouškům soupeře obscénní gesto, za což si vysloužil jednozápasový distanc a pokutu 20 000 liber.

21. dubna 2013 - V ligovém utkání s Chelsea Suárez pokousal soupeřova obránce Branislava Ivanoviče. Za opakovaný prohřešek dostal desetizápasový trest a od klubu blíže nespecifikovanou pokutu.

24. června 2014 - V závěrečném duelu základní skupiny na mistrovství světa s Itálií uruguayský útočník kousl do ramena protivníkova obránce Giorgia Chielliniho, za což mu hrozí až dvouletý zákaz startu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy