Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Excalibur Race 2025

Katar přiznal další úmrtí. Podle nového prohlášení při pracích na MS zahynulo kolem 500 dělníků

Generální sekretář organizačního výboru Hasan Savádí v rozhovoru pro britský kanál TalkTV uvedl, že při budování veškeré infrastruktury fotbalového MS v Kataru zahynulo 400 až 500 dělníků, nezná prý přesná čísla. Dosavadní oficiálně zveřejněné informace přitom hovořily o mnohem menším počtu obětí.

Na otázku moderátora, kolik lidí skutečně zemřelo při výstavbě infrastruktury včetně hotelů, mostů a dalších staveb souvisejících s konáním světového šampionátu od chvíle, kdy Katar pořadatelství turnaje získal, odpověděl Savádí nečekaně: "Odhad je kolem 400, mezi 400 a 500. Nemám přesné číslo. O tom se již diskutovalo." 

Jenže nediskutovalo, a přestože Savádí později v rozhovoru dodal, že i jedna smrt je příliš mnoho, jeho prohlášení, že nezná přesný počet zemřelých dělníků, to nijak neospravedlňuje.

V pozdějším prohlášení katarský organizační výbor uvedl, že Savádí poukázal na národní statistiky za roky 2014 až 2020 týkající se všech úmrtí v souvislosti s prací v celém Kataru, které zahrnují všechna odvětví a národnosti. Takových případů bylo podle organizátorů 414.

První informace zahrnující i úmrtí na okolní infrastruktuře

Katarští představitelé se dosud k počtu úmrtí veřejně nevyjadřovali. Zprávy organizačního výboru z období od roku 2014 do konce roku 2021 uváděly pouze počty úmrtí pracovníků, kteří se podíleli na stavbě a rekonstrukci stadionů a dalších oficiálních staveb, na nichž se nyní koná mistrovství světa.

Podle těchto zveřejněných údajů bylo úmrtí 40. Zahrnují 37 případů, které Katařané označují za nepracovní incidenty, jako jsou infarkty, a tři případy mimořádných událostí na pracovišti. Jedna zpráva také samostatně uvádí úmrtí dělníka v důsledku pandemie koronaviru.

Zesnulých dělníků je nejspíš ještě více

Katar získal pořadatelství v roce 2010 a takřka od samého začátku čelí bohatý emirát kritice kvůli diskriminačním zákonům a špatným pracovním podmínkám dělníků.

Přestože Savádí přiznal vyšší čísla zemřelých dělníků, je pravděpodobné, že jich je ve skutečnosti řádově ještě mnohem více. Britský deník The Guardian minulý rok napsal, že podle jeho informací přesahuje počet obětí šest tisíc. O tisících mrtvých dělníků informovala i další média a lidskoprávní organizace.

K prohlášení Savádího se vyjádřil i vedoucí mezinárodního oddělení ekonomické a sociální spravedlnosti Amnesty International Stephen Cockburn: "Za posledních deset let se tisíce dělníků vrátily domů v rakvích, aniž by se jejich blízkým dostalo vysvětlení. Extrémní horko a vyčerpávající pracovní podmínky v Kataru pravděpodobně přispěly ke stovkám těchto úmrtí, ale bez úplného vyšetřování se skutečný rozsah ztracených životů nikdy nedozvíme."

S oficiálními prohlášeními pořadatelů doposud držel basu i předseda FIFA Gianni Infantino, který oběti výstavby v řádu tisíců opakovaně zamítl. Infatino naopak zdůrazňoval, že díky FIFA a mistrovství světa se situace imigrantů v Kataru naopak výrazně zlepšila.

Byl zrušen tzv. systém kafala, který pracovníkům zakazoval změnit práci bez souhlasu zaměstnavatele, a byla také zavedena minimální mzda. Podle lidskoprávní organizace Equidem ale dělníci navzdory řadě nových opatření čelili diskriminaci a neoprávněnému krácení mzdy i nadále. "Skutečnost na místě je taková, že kafala tam stále je," shrnula loni v zimě výzkumnice Amnesty International May Romanosová.

Zdroj
ČTK, amnesty.org

Hlavní zprávy

Nejčtenější články