Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej na zemi

Letmo přes jedenáct stadionů. Kde se hraje Euro?

Jedenáct měst a deset různých zemí. Zvláštní Euro má mnoho ohnisek. A ještě jedinečnější je doba, ve které se koná. Situaci v první řadě ovlivňuje koronavirová pandemie. Hraje se od Španělska po Ázerbájdžán, od Skotska po Itálii a výrazně se liší plánovaná návštěvnost a hygienické režimy. Vzdálená bude tradiční atmosféra koncentrovaná do jedné nebo dvou zemí. Kde se vlastně velký panevropský turnaj hraje?

Stadion Wembley
zdroj: ČTK/PA/ autor: Mike Egerton

Wembley v Londýně

Světový fotbalový stánek číslo jedna. Kompletní přestavba jedné z nejslavnějších arén z roku 1923 byla hotova před čtrnácti lety. S normální kapacitou 90 tisíc diváků se řadí v Evropě hned za Camp Nou, ale po dobu Eura se do ochozů dostane jen něco přes 20 tisíc fanoušků. Ikonický poloovál nad střechou tak bude shlížet do sice skvostného obrovského fotbalového hrdla, žel více než poloprázdného.

Češi se tu v základní skupině střetnou s Anglií, celkově se tu odehraje hned osm zápasů, tedy nejvíce ze všech míst letošního Eura, navíc se tu sehrají obě semifinále i finále.

Londýn: Wembley

Kapacita na Euru: 22 500 diváků

Uvedení do provozu: 2007

Utkání na Euru: 8 (základní skupina, dvě osmifinále, dvě semifinále a finále)

Petrohradský stadion

Velkolepé dílo společnosti japonského architekta Kisho Kurokawy. Drahý stánek už hostil velká utkání. Před třemi lety tu Belgie vybojovala nad Anglií světový bronz. Město s více než třísetletou bohatou historií momentálně zažívá výrazný nárůst covidových případů. Pětimilionové sídlo minulý měsíc zaznamenávalo okolo 700 nákaz denně, v posledních dnech se ale průměr podle oficiálních údajů drží nad 800. Otázkou proto je, co způsobí Euro.

Krestovsky stadion v Petrohradu
zdroj: ČTK/AP

Minimálně dvě utkání tu odehraje domácí reprezentace a stejnou porci také Slováci. Uskuteční se zde i jeden čtvrtfinálový duel.

Petrohrad: Petrohradský stadion (Zenit Arena)

Kapacita na Euru: 34 000 diváků

Uvedení do provozu: 2016

Utkání na Euru: 7 (dvě základní skupiny a čtvrtfinále)

Olympijský stadion v Římě

Středobod olympijských her v roce 1960. Italové tu o osm let později slavili titul mistrů Evropy. V roce 1990 se tu odehrálo jedno z nejnudnějších finále světových šampionátů. Maradona tenkrát s Argentinou titul neobhájili, radovali se Němci. Zásadní rekonstrukce se dočkal tento slavný stánek před finále Ligy mistrů v roce 2009.

Olympijský stadion v Římě
zdroj: ČTK/PA

Letos tu domácí tým otevře celý šampionát zápasem s Tureckem a zatímco ostatní týmy skupiny A se na dva další duely přemístí do "nedalekého" Baku, Italové si tu ještě střihnou boj se Švýcarskem a Walesem.

Řím: Olympijský stadion

Kapacita na Euru: 17 700 diváků

Uvedení do provozu: 1937, 1953 (po rekonstrukci 2008)

Utkání na Euru: 4 (základní skupina a čtvrtfinále)

Mnichovský stadion

Stavba vskutku pompézního "nafukovacího člunu" šla ráz na ráz. O záměru se rozhodlo v roce 2001, o rok později byl položen základní kámen a už za tři roky se sem mohl Bayern Mnichov přestěhovat. Umí hrát všemi barvami, ale tentokrát to bude jen komorní představení jen pro pár tisíc vyvolených.

Domácí stadion Bayernu Mnichov
zdroj: wikipedia.org

Drobná kulisa nicméně uvidí velké mače. Němci tu přivítají mistry světa z Francie nebo obhájce evropského titulu Portugalce.

Mnichov: Mnichovský stadion (Allianz Arena)

Kapacita na Euru: 14 000 diváků

Uvedení do provozu: 2005

Utkání na Euru: 4 (základní skupina a čtvrtfinále)

Olympijský stadion v Baku

Ačkoli zařazení Ázerbájdžánu mezi evropské země může být více než diskutabilní, i v této metropoli se hraje Euro. Před šesti lety byl tento tehdy zbrusu nový stánek hlavním centrem prvních Evropských her a před dvěma lety tu vyvrcholila Evropská liga.

Stadion v Baku
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Domácí reprezentace se na šampionát neprobojovala, a tak se tu představí jiní. Kromě zmíněných Turecka, Walesu či Švýcarska je tu v plánu i jedno čtvrtfinále.

Baku: Olympijský stadion

Kapacita na Euru: 34 350 diváků

Uvedení do provozu: 2015

Utkání na Euru: 4 (základní skupina a čtvrtfinále)

Proticovidová opatření na stadionech se mohou lišit

Nejnižší kapacitní limit stanovili pořadatelé v Mnichově: Místní Allianz Arena může být při prvních zápasech naplněná jen z 22 procent, což znamená okolo 14 000 fanoušků. V absolutních číslech je ovšem strop nejnižší ve skotském Glasgow, kde své působení v pondělí zahajují Češi. Na stadion Hampden Park bude podle aktuálních informací vpuštěno maximálně 12 000 diváků.

S omezením návštěvnosti se zatím nepočítá jedině na budapešťském Stadionu Ference Puskáse, kde by mohlo úternímu zápasu mezi Portugalskem a domácím výběrem přihlížet přes 60 000 diváků.

Na všech stadionech bude povinné nošení roušek nebo respirátorů a dodržování rozestupů a diváci budou muset na místo dorazit během přiděleného 30minutového okénka, aby se předešlo větším frontám.

Na většině stadionů je mezi ohlášenými podmínkami vstupu také potvrzení o negativním testu na koronavirus, nedávném prodělání covidu-19 nebo ukončeném očkování. Takovéto pravidlo zatím neoznámili pořadatelé v Petrohradu nebo Baku.

Například Ázerbájdžán, Maďarsko a Rusko zavedly pro zahraniční držitele lístků na zápasy speciální cestovní režim bez povinné karantény. Naopak třeba ve Velké Británii je pro obyvatele Česka, které je zařazeno mezi středně rizikové země, nutnost absolvovat desetidenní izolaci s dalšími dvěma testy, které je nutné si zarezervovat před odjezdem či odletem.

Stadion Parken v Kodani

Už mu bude téměř třicet let, ale má se k světu. Dvakrát si tu finále zahrál Arsenal. Poprvé v Poháru vítězů pohárů tu proti Parmě uspěl, podruhé v Poháru UEFA před 21 lety proti Galatasaryi prohrál na penalty. Velké vítězství tu zažila nad místním FC i Plzeň při své první cestě do slavné Ligy mistrů.

Stadion Parken v Kodani
zdroj: ČTK/PA

Všechny tři zápasy základní skupiny tu odehraje domácí tým. Pokud by český tým postoupil z druhého místa, mohlo by tu při velké výsledkové souhře dojít třeba na federální derby.

Kodaň: Parken

Kapacita na Euru: 11 200 diváků

Uvedení do provozu: 1992

Utkání na Euru: 4 (základní skupina a osmifinále)

Stadion Ference Puskáse v Budapešti

Nový národní stadion se plánoval delší dobu, původní kapacita měla o něco málo přesahovat 30 tisíc míst, když ale UEFA vyhlásila, že se Euro bude konat po celé Evropě, plány se kompletně přepracovaly a vznikl ještě dražší a velkolepější stánek.

Stadion Ference Puskáse v Budapešti
zdroj: ČTK/AP

Maďaři tu přivítají Francouze i Portugalce a zatímco poslední zápas skupiny budou hrát v Mnichově proti Německu, mistři světa s mistry Evropy se utkají právě tady. A dost možná před plným hledištěm, protože zatím Maďarsko nevyhlásilo pro utkání evropského šampionátu žádná omezení.

Budapešť: Stadion Ference Puskáse

Kapacita na Euru: 67 215 diváků

Uvedení do provozu: 2018

Utkání na Euru: 4 (základní skupina a osmifinále)

Stadion Johana Cruyffa v Amsterdamu

V době vzniku nejmodernější aréna světa. První se zatahovací střechou v celé Evropě. Velkých utkání se tu za čtvrtstoletí odehrálo opravdu hodně. Z českého pohledu například nezapomenutelný duel na Euru 2000 proti domácí reprezentaci. Parta kolem Pavla Nedvěda nebo Karla Poborského tehdy zvláště ve druhém poločase ukázala, co umí a co ještě předvést dokáže. Pak ovšem přišel penaltový zákrok a hvizd Pierluigiho Colliny.

Amsterdam ArenA
zdroj: ZUMA autor: David Klein

Doba pokročila, stadion prošel rozsáhlou rekonstrukcí a je připraven na zápasy domácího týmu s Ukrajinou, Rakouskem i Severní Makedonií.

Amsterdam: Stadion Johana Cruyffa

Kapacita na Euru: 16 000 diváků

Uvedení do provozu: 1996

Utkání na Euru: 4 (základní skupina a osmifinále)

Národní stadion v Bukurešti

Rumunská chlouba, domovský stadion nejen národního týmu, ale také slavných klubů Dinamo Bukurešť a FCSB. Prvním velkým zápasem tu bylo finále Evropské ligy 2011/2012, ve kterém Atlético Madrid vyhrálo nad Athleticem Bilbao 3:0.

Národní stadion v Bukurešti
zdroj: ČTK/PA

Domácí reprezentace se na Euru nepředstaví, a tak maximálně 13 tisíc diváků bude svědky duelů Severní Makedonie, Rakouska a Ukrajiny.

Bukurešť: Národní stadion

Kapacita na Euru: 13 000 diváků

Uvedení do provozu: 2011

Utkání na Euru: 4 (základní skupina a osmifinále)

La Cartuja v Seville

Původně měla utkání Eura hostit aréna v Bilbau, ale pár měsíců před turnajem se situace změnila a Sevilla se stala náhradním řešením. Nezapomenutelné místo je to nesporně nejen pro fotbalisty, ale pro řadu atletů, například Ludmilu Formanovou, která tu slavila na mistrovství světa v roce 1999 své životní zlato. Stadion nese označení olympijský, neboť Sevilla usilovala o pořádání Her na počátku nového milénia.

Stadion La Cartuja v Seville
zdroj: ČTK/AP

Španělé tu odehrají všechny své zápasy ve skupině a v posledním střetnutí se tu utkají se Slováky.

Sevilla: La Cartuja

Kapacita na Euru: 18 000 diváků

Uvedení do provozu: 1999

Utkání na Euru: 4 (základní skupina a osmifinále)

Hampden Park v Glasgow

Národní skotský stánek už toho zažil hodně. Kupříkladu Zinedine Zidane se tu v roce 2002 opřel do míče nádherným způsobem a přispěl k výhře Realu Madrid nad Bayerem Leverkusen ve finále Ligy mistrů 2002.

Hampden Park v Glasgow
zdroj: ČTK/PA

Češi tu začnou evropský šampionát zápasem proti domácímu celku a zahrají si tu i proti vicemistrům světa z Chorvatska.

Glasgow: Hampden Park

Kapacita na Euru: 12 000 diváků

Uvedení do provozu: 1903 (po rekonstrukci 2013)

Utkání na Euru: 4 (základní skupina a osmifinále)

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy