Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ČP ve sjezdu na divoké vodě České Budějovice

Liga se od příští sezony osamostatní. Výkonný výbor změnu jednohlasně schválil

Praha – To, o čem se hovoří již dlouhou dobu, se stane skutečností. První a druhá fotbalová liga se od příštího ročníku osamostatní a bude ji nově řídit Ligová fotbalová asociace (LFA). Výkonný výbor na zasedání jednohlasně schválil věcný obsah smlouvy mezi LFA a FAČR. Kontrakt začne platit 1. července a bude podepsán na šest let s dvouletou opcí.

Dušan Svoboda
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

"O otázce osamostatnění ligy se hovoří už roky a myslím, že jsme se dostali do závěrečné etapy. Došlo k dohodě mezi zástupci výkonnostního fotbalu, které reprezentoval místopředseda Roman Berbr, a zástupci profesionální ligy, které jsem zastupoval já," řekl předseda LFA Dušan Svoboda.

"Teď je na právnících, aby to, co se dohodlo, převtělili do právního dokumentu. Dokud to není podepsáno, není to finální, ale zásadní a klíčové je, že došlo k dohodě," dodal Svoboda.

V polovině dubna by dokument měl projít ligovým shromážděním a 9. května by měl smlouvu schválit výkonný výbor. Pak by funkcionáři měli kontrakt podepsat a na valné hromadě 20. května by následovala nezbytná úprava stanov.

Zatímco nejvyšší dvě soutěže a juniorskou ligu bude řídit LFA, domácí pohár i Superpohár zůstanou FAČR. LFA musí garantovat otevřenost soutěží, takže z třetí do druhé ligy musí postoupit dva týmy, stejně jako opačným směrem. Ke změnám ale může dojít u postupu a sestupu z první ligy. "Jak bude nastavena propustnost mezi první a druhou ligou, to bude v gesci LFA," podotkl Svoboda.

Smlouva dává možnost LFA zřídit vlastní disciplinární komisi, odvolací komise ale bude dál spadat pod FAČR, stejně jako komise rozhodčích. Po volební valné hromadě příští rok dojde ke snížení zástupců profesionálních soutěží ve výkonném výboru ze čtyř na dva, což bude znamenat, že ve výboru bude zasedat nově jen jedenáct členů. Profesionální liga už ale od nadcházející sezony nebude mít ve fotbalové "vládě" místopředsedu.

Ještě dva roky bude s televizními a marketingovými právy obchodovat společnost STES, poté bude LFA za přenechání práv každoročně vyplácet výkonnostnímu fotbalu sedm milionů korun. Původně to mělo být jedenáct milionů. "Je to pravda. Intenzivní jednání o smlouvě trvají asi sedm nebo osm měsíců a byla tvrdá. My jsme šli cestou spíše politickou a postupovali jsme ve finanční sféře a druhá strana opačně," uvedl Berbr.

Kluby věří, že z vysílacích práv vydělají ještě víc

Majitelem vysílacích práv na fotbalovou ligu je společnost Pragosport a podle odhadů v současnosti činí roční příjem z práv přibližně 100 milionů korun. Kluby ale doufají, že by si mohly vyjednat i výrazně víc. Částku by mohl zvýšit prodej vysílacích práv placeným kanálům.

"Profesionální liga také získává nárok na podíl z odměn, která získá reprezentace z účasti na finálových turnajích ME a MS, počínaje rokem 2018, a je to 15 procent ze základního výnosu za postup. Od ledna 2017 bude LFA zapojena do rozhodování o využití dotací na mládež a rozvoj talentů. Jde o třicet procent," přiblížil Svoboda.

Při jednáních pomáhal i bývalý svazový místopředseda Vlastimil Košťál. "Tohle je nejdůležitější smlouva ve fotbalovém svazu od roztržení republiky. S Vlastou Košťálem jsem komunikoval a komunikoval velmi dobře," řekl Berbr.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy