Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Letní fotbalové přestupy překonaly hranici 100 miliard korun

Praha - Letní přestupové období 2016 se do dějin evropského fotbalu zapsalo opět jako rekordní. Loňský rekord byl překonán o přibližně 700 milionů eur, když letos kluby utratily za přestupy hráčů čtyři miliardy eur (asi 108 miliard korun). Tradičně se na celkovém výsledku podílely největší sumou kluby z Britských ostrovů, které v anglické Premier League těží z vysokých příjmů z televizních práv. Přestup Paula Pogby do Manchesteru United za 105 milionů eur byl pak vůbec nejdražším v historii.

Zlatan Ibrahimovič a Paul Pogba, dvě ze čtyř posil United
zdroj: Reuters autor: Darren Staples

Anglická liga už loni vytvořila rekord, který teď ještě o třetinu navýšila. Podle analytické firmy Deloitte vynaložily kluby Premier League 1,4 miliardy eur (asi 37,8 miliardy korun). Dosavadní rekord byl těsně přes miliardu.

"Je to už čtvrtý rok po sobě, co byl pokořen rekord," řekl Dan Jones z Deloitte. "Od sezony 2013/14 se rekord více než zdvojnásobil, to je jasný ukazatel toho, jak jde anglická liga ekonomicky nahoru," dodal.

Třináct klubů Premier League překonalo své přestupové rekordy. A týmy druhé anglické ligy dohromady utratily 250 milionů eur, což je pátá nejvyšší částka mezi všemi ligami. Pouze v Premier League, Itálii, Německu a Španělsku utratily kluby více.

Nolito se po přestupu ze Celty Vigo ihned usadil v útoku Manchesteru City
zdroj: Reuters autor: Russell Cheyne

V hlavní roli kluby z Manchesteru

Hlavním důvodem je výrazné navýšení příjmů z televizních práv, která se v Anglii prodala za 5,2 miliardy liber na tři roky. Arsenal tak jen na prémiích od vedení ligy za umístění a počet televizních přenosů získal 101 milionů liber. Tedy téměř totožnou částku, kterou utratil za posily.

Vůbec nejvíce utratil Manchester City, který do nových hráčů investoval 213 milionů eur (5,75 miliardy), aby naplnil požadavky nového trenéra Pepa Guardioly. Zároveň hráče, se kterými Guardiola nepočítal, uvolnil na hostování.

Utrácel i druhý z manchesterských klubů United. A to především proto, že z Juventusu přivedl Pogbu, z něhož učinil nejdražšího hráče historie. Pokořil dosavadní rekord Realu Madrid, který v roce 2013 dal 100 milionů eur za Garetha Balea.

Právě Real Madrid toto léto neutrácel, když přivedl jen Álvara Moratu a skončil sedm milionů eur v plusu. Celkově až na Barcelonu se španělský trh držel zpátky. Valencie dokonce do posil investovala jen 10 milionů eur, zatímco prodala hráče za 112 milionů.

Rekord si připsal i český fotbal

Rekordní bylo přestupové období i pro český fotbal. Sparta pokořila dosavadní nejvyšší přestup více než dvojnásobně, když za Václava Kadlece zaplatila Midtjyllandu údajně 2,7 milionu eur (asi 73 milionů korun).

Už v červenci přestoupil Gino van Kessel ze slovenského Trenčína do Slavie za částku přesahující 30 milionů korun a vyrovnal tím rekordní příchod Szilárda Németha z Košic do Sparty v roce 1998.

Ze Sparty naopak odešli dva hráči v souhrnné částce 8 milionů eur. Patrik Schick přestoupil za čtyři milony eur do Sampdorie Janov, do Itálie ho následoval za stejnou sumu také Ladislav Krejčí, který přestoupil do Boloni.

Ekonomickou sílu anglického trhu ukázal ještě přestup Matěje Vydry z Watfordu do Derby County za 10 milionů liber (asi 317 milionů korun), což z něj dělá šestého nejdražšího českého hráče v dějinách.

Přestupový trh pomáhaly rozhýbat také peníze z Číny. Tamní liga v rozmachu utratila přes 400 milionů eur, navíc čínští investoři stojí například i za vzestupem Interu Milán, který se po letech skomírání stal díky čínskému majiteli šestým nejsilnějším týmem na letním trhu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy