Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
55. Rallye Šumava Klatovy

Jepičí život Superligy. Anglické týmy se po protestech fanoušků stáhly, bez nich soutěž nevznikne

Plány na vytvoření soutěže pro evropskou fotbalovou smetánku se rozpadly po pouhých dvou dnech. K Manchesteru City a Chelsea se přidala i zbývající čtveřice anglických klubů, které nyní vycouvaly z chystané Superligy. Šéf Juventusu Andrea Agnelli agentuře Reuters řekl, že po odchodu celků z Premier League soutěž nevznikne. Ze Superligy mezitím odstoupily i Atlético Madrid a italské kluby Juventus, Inter a AC Milán. Pondělní představení projektu vyvolalo masivní odpor fotbalové veřejnosti.

Transparent protestujících fanoušků Chelsea
zdroj: Reuters autor: Matthew Childs

Na dotaz, zda může projekt po odchodu anglické šestice pokračovat, Agnelli uvedl: "Abych byl upřímný, ne. Je evidentní, že k tomu nedojde," řekl šéf Juventusu, který měl v Superlize zastupovat Itálii.

Agnelli uvedl, že pokusu založit nezávislou soutěž nelituje, protože evropský fotbal podle něj potřebuje změnu. "Stále jsem přesvědčen o kráse tohoto projektu," řekl šéf Juventusu.

"Ale nemyslím si, že je tento projekt ještě na stole a že běží," dodal muž, jenž byl společně s prezidentem Realu Madrid Florentinem Pérezem jedním z iniciátorů vzniku Superligy.

Před odchodem anglických klubů Agnelliho údajně kontaktovalo několik týmů, jež se chtěly do projektu zapojit.

"Nebudu vám říkat, kolik klubů mě v posledních 24 hodinách oslovilo a ptalo se, zda se mohou zapojit. Možná lhaly, ale ptaly se, co mohou udělat, aby se připojily," řekl Agnelli.

K odchodu anglické šestice Manchester City, Manchester United, Arsenal, Tottenham, Chelsea a Liverpool podle něj přispěl výrazně odmítavý postoj britské vlády a jejího ministerského předsedy Borise Johnsona.

"Byly tu až takové spekulace, že pokud by se těch šest týmů odtrhlo a ohrožovalo tak Premier League, politici by to vnímali jako útok na brexit a svůj politický program," řekl Agnelli.

Šéfa Juventusu kritizoval v pondělí prezident UEFA Aleksander Čeferin a označil ho za lháře, neboť plánované založení Superligy do poslední chvíle popíral.

"Když mi poradíte nějaký jiný způsob, jak dát dohromady takový projekt... Pokud byste se měli ptát na souhlas ostatních, nemyslím, že byste mohli takový projekt uskutečnit. Myslím, že naše odvětví není obecně moc upřímné, důvěryhodné a spolehlivé," řekl Agnelli.

Odchod ze Superligy oznámilo všech šest anglických klubů

Anglické kluby odstoupily ze zamýšlené ryze komerční nezávislé soutěže po mimořádně silné kritice fanoušků, hráčů, trenérů i národních vlád.

Superliga by byla přímou konkurencí Ligy mistrů a evropská unie UEFA i světová federace FIFA pohrozily klubům a jejím hráčům tvrdými sankcemi.

Proti účasti Chelsea v Superlize v úterý protestovala před stadionem Stamford Bridge zhruba tisícovka fanoušků.

Mezi ně se vydal i dlouholetý brankář klubu a současný člen vedení Petr Čech, jenž je vyzýval, aby uvolnili cestu pro autobus dopravující tým k ligovému zápasu proti Brightonu.

Podle agentury Reuters se po zveřejnění zprávy o plánovaném odchodu Chelsea ze Superligy změnily protesty fanoušků v oslavy.

Většina anglických klubů vydala ke svému odchodu ze Superligy jen stručné prohlášení, nicméně například Arsenal se svým fanouškům omluvil.

"Nechtěli jsme vyvolat takové obtíže. Když ale přišlo pozvání připojit se k Superlize, nechtěli jsme zůstat pozadu, abychom ochránili Arsenal a jeho budoucnost. Na základě toho, co jsme od vás a široké fotbalové komunity v minulých dnech slyšeli, se z navrhované Superligy odhlašujeme. Udělali jsme chybu a omlouváme se za ni," napsal Arsenal v otevřeném dopise fanouškům.

Za dvoudenní chaos se veřejně omluvil také majitel Liverpoolu John Henry. "Tento projekt by nemohl vydržet bez podpory fanoušků. Během 48 hodin jste se vyjádřili velice jasně, že nevydrží. Slyšeli jsme vás. Slyšel jsem vás," uvedl Henry.

Ještě před oficiálním odchodem klubu ze Superligy se vyslovili pro opuštění projektu hráči v čele s kapitánem Jordanem Hendersonem.

"Chci se omluvit (trenérovi) Jürgenu (Kloppovi), hráčům a všem, kteří tvrdě pracují na tom, aby byli naši fanoušci hrdí. Za tuto zbytečnou negativitu minulých dnů jsem zodpovědný jen já sám, oni s tím nemají nic společného," řekl vlastník Liverpoolu.

Protest fanoušků proti Superlize
zdroj: ČTK/AP/ autor: Frank Augstein

V soutěži zbyly už jen španělské velkokluby, Barcelona si nechala otevřená vrátka

V projektu plánované elitní soutěže pro 20 týmů, z nichž patnáct by mělo účast automaticky zajištěnou, po konci Atlética Madrid a italských týmů oficiálně zbyly jen Real Madrid a Barcelona.

"Juventus je sice i nadále přesvědčen o správnosti sportovních, obchodních a právních předpokladů tohoto projektu, v současnosti se ale domnívá, že existuje malá šance, že se projekt dokončí v původně navržené podobě," uvedl turínský klub v prohlášení.

Katalánský velkoklub má ale údajně ve smlouvě se soutěží klauzuli, že může odstoupit, pokud účast neschválí členové klubu.

"V úterý jsem mluvil s prezidentem (Joanem Laportou), vysvětlil mi pozici klubu. Děje se toho tolik, že je lepší se nevyjadřovat. Nikdo neví, co se stane, musíme počkat. Pro klub chci to nejlepší, to je vše, co řeknu. Vyjádřit se musí prezident," řekl trenér Barcelony Ronald Koeman.

Představitelé Superligy v reakci na bouřlivý vývoj vydali prohlášení naznačující minimálně pozdržení projektu.

"Vzhledem k okolnostem zvážíme nejvhodnější kroky k úpravě projektu. Našimi cíli vždy bylo nabídnout fanouškům nejlepší možné zážitky a zvýšit solidární platby celé fotbalové komunitě," uvedla organizace se sídlem v Madridu.

Superliga byla vyhlášena v noci na pondělí a jejím šéfem byl zvolen prezident Realu Florentino Pérez, jenž v minulých dnech projekt vehementně bránil.

Další z lídrů superligy, výkonný viceprezident Manchesteru United Ed Woodward, oznámil krátce před oznámením odstoupení United rezignaci na funkci ke konci roku.

Evropská fotbalová unie UEFA, jejíž klíčový produkt Ligu mistrů Superliga ohrožovala, pohrozila zapojeným klubům i jejich hráčům sankcemi.

Prezident UEFA Aleksander Čeferin v úterý na kongresu vyzval především anglické kluby, aby přehodnotily svou účast v projektu, a jejich následné rozhodnutí odejít ocenil.

"Jak jsem řekl včera, je obdivuhodné uznat chybu, a tyto kluby udělaly velkou chybu. Ale jsou zpět mezi námi a vím, že mají hodně co nabídnout nejen našim soutěžím, ale celému evropskému fotbalu. Nejdůležitější nyní je, abychom obrátili list, znovu vybudovali jednotu, která tu byla před touto záležitostí, a šli kupředu společně," řekl Čeferin.

Elitní kluby si od Superligy slibovaly, že zvýší jejich příjmy a pomůže vyrovnat se s dopady koronavirové pandemie.

Zároveň představitelé nové soutěže financované americkou investiční bankou JP Morgan slibovali, že budou moci rozdělovat mezi zbývající týmy více peněz než aktuálně UEFA.

Většina fotbalové veřejnosti ale kritizovala, že Superliga pouze upevní moc a bohatství velkoklubů.

Navíc její víceméně uzavřená struktura po vzoru amerických profesionálních soutěží by šla proti dlouhodobému modelu evropského fotbalu, v jehož rámci do elitní Ligy mistrů týmy postupují na základě výsledků ve svých národních soutěžích.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy