Hráčská asociace FIFPro dohlédne, aby fotbalistky na MS dostaly řádně zaplaceno
Ženský fotbal je na vzestupu a 20. července začíná v Austrálii a na Novém Zélandu světový šampionát, který by měl potvrdit, že tenhle sport už dávno není jen mužskou záležitostí. Přesto popularita ženské varianty fotbalu stále ještě ani zdaleka nedosahuje mužských čísel, a to i částek finančních. MS fotbalistek můžete sledovat v přímých přenosech na ČT sport i ČT sport Plus.
V nedávné sondě redaktoři BBC zjistili, že v nejvyšších anglických fotbalových soutěžích berou hráči týdně v průměru víc než hráčky za celý rok.
I proto se možná na finance zaměřila FIFPro, společnost, která se stará o profesionální fotbalisty a fotbalistky. Ta chce na nadcházejícím šampionátu zaostřit na to, aby se k fotbalistkám skutečně dostaly částky, které pro ně připravila FIFA. Což je na hlavu třicet tisíc dolarů, v přepočtu přes šest set tisíc korun.
Ovšem problém je v tom, že jednotlivé svazy mohou peníze použít i jinak už proto, že hráčky s nimi nemají uzavřené smlouvy, což by se podle odhadu mohlo týkat až třetiny ze zúčastněných dvaatřiceti týmů.
"Teď je nejdůležitější potvrdit, že odměny pro hráčky, které jsme zavedli společně s FIFA, budou skutečně dodržovány, což také řešíme s jednotlivými týmy. Chceme aby členské organizace ručily za to, že to, co se dohodlo, také bude fungovat," řekl pro AP generální tajemník FIFPro Jonas Baer-Hoffman.
A Sarah Gregoriusová, která má v hráčské odborové organizaci na starost ženský fotbal, to jen potvrzuje. "Chceme aby to bylo profesionálně zavedeno, aby hráčky měly klid a veděly, jaké peníze dostanou, nemusely se s nikým dohadovat a mohly se v klidu připravovat," uvedla bývalá fotbalová reprezentantka Nového Zélandu.
Baer-Hoffman tvrdí, že všechny fotbalové svazy dokážou sledovat a mohou následovat rozvoj fotbalu. "Pokud tento most všechny organizace nepřekročí, tak fotbal nebude moci růst tak, jak si zaslouží a jak by měl," dodal.