Následuje
Cena Eliota

Hiddink u čínského olympijského týmu skončil, vyhrál jen čtyři z dvanácti zápasů

Jméno, zkušenosti ani dřívější úspěchy – na to se ani v Číně nehraje, zvláště když současné výsledky neodpovídají představám vládcům tamního sportu. O tom se přesvědčil i slavný nizozemský kouč Guus Hiddink, který vedl v Číně olympijský fotbalový tým. Už nevede. Po roce ve funkci a necelý rok před turnajem v Tokiu byl odvolán po porážce v přípravném zápase s Vietnamem. Hiddinka nahradil Chao Wej, bývalý kouč ženské čínské reprezentace.

Guus Hiddink
zdroj: EPA autor: TOLGA BOZOGLU

Dvaasedmdesátiletý Hiddink, který postoupil s Nizozemskem a Koreou v letech 1998 a 2002 do semifinále mistrovství světa, první úkol v Číně splnil: probojoval se s jednadvacítkou na asijský šampionát hráčů do 23 let. Tam budou v lednu ve hře tři místa pro olympijský turnaj, ale Hiddink už tým nepovede.

"Navzdory jeho výmluvné kariéře se v Číně nedočkal úspěchů se čtyřmi výhrami z dvanácti oficiálních zápasů," napsala tamní tisková agentura. Podle spekulací médií nebylo vedení svazu spokojeno s pracovním přístupem Hiddinka ani s tím, jakým způsobem komunikoval s médii. A porážka s Vietnamem před necelými dvěma týdny jeho osud zpečetila.

"Máme před sebou hodně práce," řekl Hiddink nizozemským novinářům loni v září, těsně před tím, než začal s týmem pracovat. "Abych byl upřímný, jen asi u čtyř nebo pěti hráčů jsem si pomyslel: 'Ano, ti se dají využít.' Zbytek byl fyzicky, takticky, kondičně a technicky dost pozadu," dodal bývalý trenér Eindhovenu, Valencie, Realu Madrid či Chelsea.

Čínští fotbalisté hráli na olympijském turnaji jen v roce 2008 v Pekingu, kde měli coby pořadatelé zajištěnu účast automaticky.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy