Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Maximum pro zdraví

Fotbalové zemětřesení. Etická komise FIFA zastavila činnost Blatterovi i Platinimu

Curych – Prezident FIFA Sepp Blatter a šéf UEFA Michel Platini mají na 90 dní pozastavené funkce a nesmí výkonávat jakoukoliv aktivitu spojenou s fotbalem. Rozhodla o tom etická komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Na tři měsíce byl suspendován také generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

Sepp Blatter a Michel Platini
zdroj: AP autor: Patrick B. Krämer

Ještě vyšší trest dostal kandidát na nového předsedu FIFA a bývalý viceprezident Čong Mong-jun, který ve fotbalovém prostředí nesmí působit šest let a dostal pokutu 100 000 švýcarských franků.

Pozastavení činnosti pro Blattera, Platiniho a Valckeho je spojeno s jejich vyšetřováním v korupční kauze, která již několik měsíců hýbe děním ve FIFA. "Důvodem pro jejich suspendování jsou šetření, které provádí vyšetřovací komora etické komise," napsala FIFA v prohlášení.

Platini si vzal dva dny na rozhodnutí, zda se odvolá. Podle zástupců UEFA, kteří za Platinim stojí a zatím žádného zástupce z řad místopředsedů jmenovat nehodlají, se ale proti suspendaci bránit bude. Blatter prý odvolání neplánuje. Pozastavení funkce jim však může být také prodlouženo o dalších 45 dní.

Podle Blatterových právníků etická komise nepostupovala správně. "Prezidenta Blattera zklamalo, že komise nedodržela etický a disciplinární řád, protože oba nabízejí možnost slyšení. Etická komise rozhodla na základě neporozumění generálního prokurátora ve Švýcarsku, který otevřel vyšetřování, ale nevznesl proti prezidentovi žádná obvinění," uvedli Blatterovi zástupci v prohlášení.

Blattera, jenž stojí v čele FIFA od roku 1998, by mohl ve funkci dočasně nahradit šéf Africké fotbalové konfederace (CAF) Kamerunec Issa Hayatou jako nejdéle sloužící místopředseda světové federace. Platiniho může zastoupit předseda španělského svazu Ángel María Villar. I jejich jména však figurují v rozsáhlé korupční kauze.

"FIFA zůstává oddaná reformnímu procesu, který je důležitý pro znovuzískání důvěry veřejnosti. Také budeme spolupracovat s úřady a postupovat v souladu s interním vyšetřováním, ať povede kamkoliv," řekl devětašedesátiletý Hayatou, jenž také vyloučil svou kandidaturu na nového předsedu FIFA.

Blattera vyšetřují švýcarské úřady kvůli podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci. Devětasedmdesátiletý švýcarský funkcionář čelí obvinění, že v roce 2005 prodal tehdejšímu místopředsedovi FIFA Jacku Warnerovi vysílací práva pro středoamerickou oblast na mistrovství světa hluboko pod cenou.

Je nám líto, video expirovalo.
Etická komise FIFA Blattera a Platiniho na 90 dní zbavila funkcí

V květnu byl sice Blatter navzdory korupčnímu skandálu, který vypukl těsně před kongresem FIFA, znovu zvolen předsedou, ale po čtyřech dnech dal funkci k dispozici. Jeho nástupce se bude volit 26. února. Vedle Platiniho a Čong Mong-juna oznámil kandidaturu i jordánský princ Alí bin Husajn, který s Blatterem na jaře prohrál.

Vyšetřována byla i podezřelá platba z roku 2011, kdy Blatter z účtů FIFA poslal Platinimu dva miliony švýcarských franků. Generální prokurátor Michael Laube už dříve uvedl, že šedesátiletý bývalý francouzský fotbalista je v korupčním skandálu něco mezi svědkem a obviněným.

Platini: Je to úmyslný útok proti mé osobě

Platini uvedl, že pozastavení funkce vnímá jako úmyslný útok ze strany FIFA na svou osobu a dobrou pověst. "Je to v podstatě zákeřný pokus zničit mou reputaci," prohlásil Platini. "Nic mě nezastaví před tím, abych zajistil, že se skutečná pravda ukáže. Nikdo by neměl pochybovat v mé odhodlanosti tohle dokázat," uvedl mistr Evropy z roku 1984 a trojnásobný držitel Zlatého míče.

Fotbalová asociace ČR uvedla, že nemá k současné situaci kolem FIFA příliš informací. "Dorazila k nám pozvánka na schůzku všech členských asociací na příští čtvrtek do sídla UEFA, kde nám předseda Michel Platini hodlá vše vysvětlit. Věřím, že si poté jako Fotbalová asociace budeme moci udělat na celou záležitost ucelený názor," uvedl sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Pětapadesátiletý Francouz Valcke, jenž byl generálním sekretářem FIFA od roku 2007, byl už v polovině září z funkce uvolněn. Přestože FIFA obvinění nekonkretizovala, podle všeho se týkalo jeho účasti v nelegálním prodeji vstupenek na loňské mistrovství světa v Brazílii na černém trhu.

Čong Mong-jun byl shledán vinným z porušení etického kodexu FIFA ve spojitosti s podporou korejské kandidatury na pořádání mistrovství světa v roce 2022. "Můj trest zcela podkopal legitimnost a férovost příštích prezidentských voleb. Pokud ve FIFA zůstávají lidé, kteří jdou jen za vlastními sobeckými zájmy a urychlují tím pád FIFA, historie je bude tvrdě soudit. Spolu s nimi i prezidenta Blattera, který morálně zbankrotoval FIFA," prohlásil Čong Mong-jun.

Podle předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha by FIFA měla rychle očistit a zvážit externího kandidáta na místo Blattera. "Co je moc, toho je příliš. Doufáme, že nyní už konečně všichni ve FIFA pochopí, že nemohou dál zůstávat pasivní. Musí jednat rychle, aby znovu získali důvěryhodnost," uvedl Bach.

Vývoj korupční kauzy ve FIFA:

27. května - Dva dny před kongresem federace s volbou předsedy zatkla švýcarská policie v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů FIFA kvůli podezření z korupce. Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů obviněno 14 lidí, z toho devět funkcionářů FIFA a pět spolupracovníků marketingových firem.

29. května - Navzdory korupčnímu skandálu byl do funkce předsedy opět zvolen devětašedesátiletý Švýcar Sepp Blatter.

2. června - Čtyři dny po svém znovuzvolení dal Blatter funkci k dispozici, později bylo rozhodnuto, že nové volby se uskuteční 26. února 2016.

2. července - Americké úřady oficiálně požádaly Švýcarsko o vydání sedmi fotbalových funkcionářů, kteří byli zatčeni v souvislosti s korupčním skandálem FIFA.

15. července - Do USA byl ze Švýcarska vydán první ze sedmi zatčených funkcionářů, někdejší viceprezident FIFA Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů.

25. září - Švýcarské úřady začaly v souvislosti s korupční kauzou vyšetřovat i Blattera, který je podezřelý ze zpronevěry a zneužití pravomoci, a šéfa UEFA Francouze Michela Platiniho, jenž v roce 2011 dostal od FIFA podezřelou platbu ve výši dvou milionů švýcarských franků.

8. října - Etická komise FIFA pozastavila Blatterovi a Platinimu na 90 dní výkon funkce. Na tři měsíce byl suspendován také generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy