Následuje
Evropská liga UEFA

Etická komise se pokouší o sabotáž mé kandidatury, tvrdí Čong Mong-jun

Soul – Mezinárodní fotbalová federace FIFA zatím marně hledá světlo na konci tunelu korupčních skandálů. Kandidátovi na nového předsedu Čong Mong-junovi hrozí patnáctiletý disciplinární trest. Podle bývalého předsedy korejského svazu jde o záměrnou sabotáž jeho kandidatury před únorovým hlasováním.

Kandidát na šéfa FIFA Čong Mun Čon podezření z korupce odmítá

"Hlavním důvodem, proč jsem se stal terčem, je skutečnost, že jsem se rozhodl oponovat současnému rozložení sil ve FIFA. Jde o komplot, aby mi zabránili zúčastnit se prezidentských voleb," uvedl Čong Mong-jun.

Podle vlastních slov čelí porušení šesti článků etického kodexu FIFA ve spojitosti s podporou korejské kandidatury na pořádání mistrovství světa v roce 2022 a se založením fondu na podporu fotbalu. Nejistota panuje i kolem jeho plateb, které před pěti lety odešly do Haiti a do Pákistánu. "Etická komise mě neobvinila z porušení zákonů ani z korupce, úplatkářství nebo konfliktu zájmů. Opírají se pouze o to, že jsem nespolupracoval s jejich vyšetřováním a že jsem porušil pravidla o zachování mlčenlivosti," dodal.

Čong Mong-jun:

"Na rozdíl od pánů Blattera, Valckeho nebo Platiniho mě nevyšetřují z podvodů, podplácení nebo střetu zájmů. Na Haiti a do Pákistánu jsem peníze poslal, ale za posledních šestnáct let jsem takto podpořil mnoho dalších zemí - třeba Turecko, Bangladéš, Čínu nebo Barmu."

Čong Mong-jun současně předložil dva dopisy podepsané bývalým sekretářem FIFA Jéromem Valckem, podle kterých byly korejská kandidatura i založení fondu vyšetřeny a shledány v souladu s regulemi asociace. "Z ničeho mě tehdy neobvinili, přesto mi teď hrozí patnáctiletým trestem. Ale zdá se, jak se blíží volby, že i dávno vyřešené problémy mají tendenci se vracet," uvedl.

Podle korejského miliardáře, který v minulosti působil i jako viceprezident FIFA, jde zcela jasně o záměrný útok s cílem zastavit jeho kandidaturu na funkci prezidenta. "A nejde jen o moji kandidaturu, ale o to, že sabotují celé volby i FIFA samotnou," prohlásil. "Dokonce už jsem četl v novinách, že až budou všichni uchazeči zastaveni, Blatter oznámí, že zůstává v čele FIFA. Volbám vážně hrozí, že se z nich stane fraška," přidal.

Kromě Čong Mong-juna se o prezidentskou funkci uchází také šéf UEFA Michel Platini a jordánský princ Alí bin Husajn, který před čtyřmi měsíci ve volbách s Blatterem neuspěl. Právě na tehdejším kongresu FIFA se rozjela rozsáhlá korupční aféra, v jejímž rámci bylo z úplatkářství obviněno 14 lidí, devět funkcionářů FIFA a pět spolupracovníků marketingových firem, zabývajících se mimo jiné prodejem vysílacích práv. Spojováni jsou s úplatky přesahujícími za poslední dvě desetiletí 150 milionů dolarů (3,7 miliardy korun).

Devětasedmdesátiletý Blatter, který vedl FIFA od roku 1998, ve stínu skandálu oznámil, že ve funkci skončí, a před dvěma týdny se i on stal terčem vyšetřování. Aféra stála místo také Valckeho, jenž je pro změnu podezřelý, že se podílel na prodeji lístků na mistrovství světa na černém trhu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy