Fanoušky není potřeba démonizovat. Komunikujete-li s nimi, prostředí se kultivuje, věří Splavec ze Slavie
Fotbalová sezona je v plném proudu. Vedle nejvyšší domácí soutěže už jsou v čilém běhu i evropské poháry. Do Evropské ligy se chce kvalifikovat pražská Slavia, kterou čeká v play-off ukrajinská Zorja Luhansk. Pro mnoho lidí v okolí Edenu to ale znamená, že je bude do noci mimo jiné trápit hluk. I takováto témata nyní kluby řeší. Jak kultivovat český fotbal?
"Rozdělil bych to do tří základních pilířů. První je kultivace prostředí jako takového, na tom se podílí všechny kluby, které řídí profesionální soutěže. Chceme zvyšovat návštěvnost a služby a podmínky v sektorech hostí byly na některých stadionech trochu nedůstojné," říká v rozhovoru pro Českou televizi ředitel strategické komunikace Slavie Jakub Splavec.
"Týmy sundávají sítě, dráty, je tam vidět posun, že pokud se k fanouškům chováme korektně, oni se podle toho chovají také," doplňuje Splavec.
Druhý pilíř, který řeší konkrétně Slavia, je vylepšování doprovodného programu. "Fanzóny, program pro rodiny. Když dnes tatínek chce jít o víkendu na fotbal, může jít s celou rodinou. Třetí pilíř je společenská odpovědnost, což je náš projekt Za hranice hřiště," dodává Splavec.
Bezpečnostní opatření Slavia koordinuje s policií. "Chtěli bychom, aby se psi, vrtulníky a antony objevovali co nejméně, což bylo vidět třeba na výjezdě v Košicích minulý týden," připomíná Splavec utkání 3. předkola EL s Dniprem.
Ligové dění pravidelně komentuje Fotbal fokus podcast:
"Bezpečnostní kritéria se určují dle rizikovosti utkání. Hodnotíme předpokládaný počet diváků, rizikových fanoušků, vyhodnocujeme dřívější utkání. Těžkooděnci se využívají především na vysoce riziková utkání," říká mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.
"Vítáme určitě snahu klubů a komunikaci s fanoušky, tento přístup kvitujeme," dodává.
"V Německu, Anglii, ale i Itálii a Francii existují pozice SLO (supporter liaison officer, pozn. red.), které dnes mají i české kluby. To je styčný důstojník klubů, prostředník v komunikaci s fanoušky. To je to, co tomu pomáhá. Fanoušky není potřeba démonizovat. Kroky, že si kluby zřídily SLO a snaží se komunikovat, to je ten důvod," je přesvědčen Splavec.
Velkým problémem je podle člena vedení sešívaných také doprava. "Sám bydlím asi tři minuty od Edenu a vím, že velkým problémem je, že pokud se třeba hraje od šesti večer a člověk se vrací z chalupy, má velký problém zaparkovat," tvrdí Splavec.
"My to řešíme dnes tak, že se snažíme ve spolupráci s Českými drahami a městskou dopravou přijet vlakem. Motivujeme fanoušky a zatím to velice funguje. Vlakem se klidně dopraví i pět tisíc fanoušků, což je zátěž, kterou chceme od Edenu odendat," dodává.
Slávisté se ve dvojutkání s Luhanskem pokusí potvrdit roli jasných favoritů a navázat na postup přes jiný ukrajinský tým Dnipro z předchozího předkola. Odveta se odehraje za týden v polském Lublinu, kde má Luhansk pohárový azyl kvůli ruskému terorismu na Ukrajině.