Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1988: Hry v Soulu 2

Blatter navzdory vyšetřování zatím zůstane v čele FIFA

Curych - Sepp Blatter chce navzdory tomu, že ho vyšetřují švýcarské úřady, zůstat prezidentem Mezinárodní fotbalové federace FIFA až do únorových voleb. Devětasedmdesátiletý funkcionář tvrdí, že se nedopustil ničeho nezákonného nebo nevhodného.

Sepp Blatter
zdroj: ČTK/AP

Blatter se dnes objevil v curyšském sídle FIFA poprvé od minulého týdne, kdy byl u výslechu jako podezřelý v případu zpronevěry a zneužití pravomoci. "Prezident Blatter mluvil se zaměstnanci FIFA a informoval je o tom, že spolupracuje s úřady, že neudělal nic nezákonného nebo nevhodného a že zůstane prezidentem FIFA," uvedli jeho právníci.

Blatter čelí obvinění, že v roce 2005 prodal tehdejšímu místopředsedovi FIFA Jacku Warnerovi vysílací práva pro středoamerickou oblast na mistrovství světa hluboko pod cenou. Dalším bodem vyšetřování je podezřelá platba z roku 2011, kdy Blatter z účtů FIFA poslal současnému šéfovi UEFA Michelu Platinimu dva miliony švýcarských franků.

Mělo jít o odměny za práci, kterou bývalý francouzský reprezentant pro světovou federaci odvedl v letech 1999 až 2002. "Co se tohoto případu týče, prezident Blatter švýcarským úřadům řekl, že pan Platini měl s FIFA platný zaměstnanecký vztah a byl od roku 1998 jeho poradcem. Vysvětlil vyšetřovatelům, že platby byly řádnou odměnou za odvedenou práci a ničím jiným," uvedli Blatterovi právníci.

Platini vypovídal minulý týden jako svědek a také on se dnes k případu vyjádřil. Uvedl, že částka představovala odměnu za práci na plný úvazek pro FIFA. Bývalý Blatterův spojenec a jeho pozdější kritik nabídl, že podá vysvětlení k platbám i etické komisi FIFA.

Je nám líto, video expirovalo.
Ronaldo: Celý systém světového fotbalu se hroutí

Blatter stojí v čele FIFA od roku 1998. Ve stínu korupční aféry a zatčení devíti funkcionářů federace během květnových voleb oznámil, že dá svou funkci k dispozici. Nový předseda by měl být zvolen na konci února. Jedním z možných nástupců je i Platini. Kromě něj kandidaturu oficiálně oznámili také někdejší viceprezident FIFA Korejec Čong Mong-jun a jordánský princ Alí bin Husajn, který před čtyřmi měsíci v souboji s Blatterem neuspěl.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy