Golf Time

Šok v Teplicích. "Skláři" vynulovali Plzeň, Slavia nezaváhala s Hradcem Králové

Skvělá forma v letní přípravě je zapomenuta. Fotbalisté Plzně prohráli v prvním kole nejvyšší soutěže v Teplicích 0:1 gólem, který ve 28. minutě vstřelil z pokutového kopu Daniel Trubač. Slavia naopak roli favorita ustála a doma zdolala Hradec Králové 2:0. Vlastní příznivce potěšili také nováčci z Karviné, kteří deklasovali Zlín 4:1. Bilancí 1+2 se blýskl Lukáš Budínský. Venku uspěli hráči Bohemians 1905, v Pardubicích loupili po hubeném vítězství 1:0.

Slavia nezaváhala s Hradcem poprvé po třech zápasech a oplatila mu venkovní porážku 0:1 z úvodního kola minulého ročníku i domácí remízu 1:1 z posledního střetnutí základní části. Trenérovi Jozefu Weberovi tudíž výsledkově nevyšla soutěžní premiéra na lavičce "votroků".

Sešívané poslal před více než 17 tisícovkami diváků do vedení už ve 4. minutě nizozemský útočník Mick van Buren a v 70. minutě přidal pojistku střídající Mojmír Chytil, který se dočkal prvního soutěžního gólu v červenobílém dresu.

Slavia potvrdila, že se jí v Edenu daří, v součtu s minulou sezonou neprohrála na vlastním stadionu už 19 ligových utkání po sobě.

Slavia Praha –⁠ FC Hradec Králové 2:0 (1:0)

Branky: 4. van Buren, 70. Chytil. Rozhodčí: Všetečka - Nádvorník, Váňa - Machálek (video). ŽK: Pilař, Krejčí, Kučera (všichni Hradec). Diváci: 17 311.

Slavia: Kolář - Vlček, Ogbu, Holeš - Douděra (87. Masopust), Zafeiris (80. Ševčík), Oscar, Jurásek (61. Lingr) - van Buren, Schranz (61. Provod) - Jurečka (61. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Hradec Králové: Bajza - Klíma, Heidenreich, Čech - Gabriel, Kodeš, Kučera (86. Rada), Horák (72. Koubek) - Pilař (46. Juliš), Krejčí (80. Leibl) - Vašulín (87. Pudhorocký). Trenér: Weber.

Plzeň skolil z penalty Trubač

Plzni nevyšla obnovená premiéra pod trenérem Miroslavem Koubkem, který s ní získal v sezoně 2014/15 titul a do klubu se vrátil po osmi letech.

Klíčový moment utkání nastal ve 26. minutě. Fila se nejprve prodral přes dva bránící hráče až do pokutového území, kde ho podrazil Hejda a sudí Černý nařídil penaltu, kterou střelou po zemi doprostřed proměnil Trubač, pro něhož to byla 14. ligová trefa v kariéře.

Hráči Viktorie se jen velmi ztěžka dostávali před branku domácích, za celý zápas vystřelili pouze jednou mezi tyče a z platonického tlaku nevytěžili nic.

Teplice i proto zdolaly favorizovaného soupeře po osmi ligových střetnutích a navázaly na vydařený konec uplynulé sezony. Domácí neporazitelnost prodloužily na pět duelů. Naopak Viktoria, jež ve čtvrtek vstoupí do kvalifikace Evropské konferenční ligy proti kosovské Dritě, vyhrála jediný z posledních osmi zápasů mezi tuzemskou elitou.

FK Teplice – Viktoria Plzeň 1:0 (1:0)

Branka: 28. Trubač z pen. Rozhodčí: Černý – Hájek, Antoníček - Petřík (video). ŽK: Jukl, Urbanec – Durosinmi, Květ, Staněk, Kalvach. Diváci: 8141.

Teplice: Grigar  Knapík, Chaloupek, Mičevič – Radosta, Jukl, Mareček, Urbanec – Trubač (81. Havelka) – Gning (90. Vachoušek), Fila (71. Jásir). Trenér: Frťala.

Plzeň: Staněk – Řezník, Hejda (36. Dweh), Jemelka, Sýkora (74. Mosquera) – Květ (57. Traoré), Kalvach – Jirka, Vlkanova (57. Bucha), Kopic (57. Chorý) – Durosinmi. Trenér: Koubek.

Příznivce Bohemians 1905 rozjásal Hůlka

Na předkolo Evropské konferenční ligy proti lídrovi norské nejvyšší soutěže Bodö/Glimt se naopak úspěšně naladili Bohemians 1905. Vítězství čtvrtého celku minulého ročníku zařídil brzkým gólem stoper Lukáš Hůlka. Od 68. minuty dohrávali domácí bez vyloučeného střídajícího záložníka Jakuba Matouška.

Rozhodující moment přišel už v 5. minutě, když Hybšův centr z rohového kopu usměrnil do sítě hlavičkující Hůlka. Stoper Pražanů skóroval ve druhém z posledních tří ligových duelů.

Pardubice měly blízko k vyrovnání ve 25. minutě po velkém závaru na brankové čáře, kdy ani na několik pokusů nepřekonaly hostujícího gólmana. Situaci ještě přezkoumával videorozhodčí, ale míč podle něj brankovou čáru nepřekročil. Neuspěli ani Tischler s Ichou, oba zamířili jen doprostřed branky.

Po vyloučení Matouška mohl pojistku na triumf Pražanů přidat jeho jmenovec Jan Matoušek, jenž po samostatném úniku dokonce prostřelil Kinského, ale domácí brankář balon doběhl. "Klokani", kteří se v evropských pohárech představí po 36 letech, zdolali Východočechy v nejvyšší soutěži potřetí za sebou a opět bez inkasovaného gólu.

FK Pardubice – Bohemians Praha 1905 0:1 (0:1)

Branka: 5. Hůlka. Rozhodčí: Batík – Paták, Pospíšil – Hocek (video). ŽK: Krobot, Kováč (trenér) – Jan Matoušek, Köstl. ČK: 68. Jakub Matoušek (Pardubice). Diváci: 3817.

Pardubice: Kinský – Surzyn, Halinský, Donát, Helešic (78. Zlatohlávek) – Icha – Patrák (61. Jakub Matoušek), Hlavatý, Tischler (61. Darmovzal), Pikul (79. Černý) – Krobot (79. Sychra). Trenér: Kováč.

Bohemians 1905: Reichl – Hůlka, Křapka, Hybš – Köstl (87. Kovařík), Jindřišek, Jánoš, Dostál – Jan Matoušek (78. Mužík), Kozák (46. Hrubý) – Prekop (63. Puškáč). Trenér: Veselý.

Karviná ozdobila návrat mezi elitu kanonádou

Karviná prožila snový comeback do ligy. Hlavní postavou utkání byl nový kapitán domácích Budínský, který během prvního poločasu vstřelil gól a další dva připravil precizní rozehrávkou standardní situace pro Rajmunda Mikuše a Jaroslava Svozila. Střídající David Tkáč sice po změně stran snížil, ale Daniel Bartl už po pěti minutách vrátil nováčkovi tříbrankový náskok.

Slezané doma v lize porazili "ševce" po třech zápasech a dopřáli trenérovi Tomáši Hejduškovi ideální premiéru v nejvyšší soutěži. Mezi tuzemskou elitou dali naposledy čtyři góly téměř přesně před čtyřmi lety právě svému sobotnímu soupeři na jeho stadionu.

MFK Karviná – FC Zlín 4:1 (3:0)

Branky: 6. Mikuš, 27. Budínský, 34. Svozil, 53. Bartl – 48. Tkáč. Rozhodčí: Vokoun – Kubr, Mokrusch – Klíma (video). ŽK: Simerský, Slončík, Vukadinovič (všichni Zlín). Diváci: 2967.

Karviná: Lapeš – Čurma, Svozil, Krčík, Mikuš – Boháč (72. D. Žák), Budínský – Memič (63. Moses), Bartl (72. Málek), Papalelé (84. Akinyemi) – Ezeh (63. Doležal). Trenér: Luhový.

Zlín: Dostál – Cedidla, Simerský, Didiba (46. Vukadinovič), Čelůstka – Kolář – Reiter (46. Slončík), Janetzký, Dramé (46. Tkáč) – Fantiš, F. Žák (72. Kovinič). Trenér: Vrba.