Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Panorama

Radovi vadí vysoké platy mladých hráčů a z případného konce v Dukle se nestresuje

Nelichotivá šňůra: z osmi zápasů jen jeden bod a předposlední místo v ligové tabulce. Tak jsou na tom fotbalisté Dukly Praha. Jejich kouč Petr Rada chce proto v zimní pauze hlavně tým posílit o fotbalisty střední generace s ligovými zkušenostmi. O své místo se rekordman v počtu odkoučovaných ligových zápasů nebojí a snaží se tým dobře připravit na boj o záchranu.

Petr Rada
zdroj: fkdukla.cz

Ten jediný bod v mizérii závěru podzimu si připsala Dukla se Spartou za zaslouženou remízu 1:1. Ale Radu mrzí hlavně utkání třeba s Bohemkou (1:3), Slováckem nebo Jabloncem (oba 1:2).

"Ty jsme mohli vyhrát," tvrdí a žehrá na nezkušenost kádru. "Většinu těch zápasů jsme prohráli o branku, a přitom jsme často vedli. Platíme nováčkovskou daň za nezkušenost a naivitu. Góly jsme dostávali většinou po našich školáckých chybách," vysvětluje svérázný kouč, který vedl i reprezentaci, ale i Spartu a Slavii.

Mladí nehrají, ale kvůli penězům jinam nejdou

Hráčskou kariéru strávil Rada většinou v Dukle, z níž se dostal i do reprezentace. Ale zahrál si také Bundesligu a vyzkoušel si i fotbal v zámoří, kde hrál v Torontu. Přesto udělal po postupu s Duklou do první ligy chybu.

"Rozdíl mezi první a druhou ligou je velký. My jsme ale před sezonou podcenili posilování kádru. Poslední zápasy podzimu jsme hráli jen s Mešanovičem, který má za sebou sto šedesát ligových zápasů, zatímco zbylých deset hráčů mělo před sezonou nulu. To je znát," vysvětluje s tím, že další starší a zkušené fotbalisty Řezníčka, Vondráška a Horu, brzdila zranění.

Proto potřebuje posily a má je vyhlídnuté. "Máme jich vytipovaných víc, ale vidím jediný velký handicap v tom, že nejlepší čtyřka ligy, včetně Ostravy, má mladé hráče, kteří moc nenastupují, ale berou takové peníze, že ostatní na ně nedosáhnou," říká a hned dodává, že mluví za Duklu.

"Největší překážka v českém fotbale je, že ti mladí mají hned velké peníze. Nikomu nic nezávidím, je to o šikovnosti manažerů a klubů, jak se dohodnou. Ale na druhou stranu si myslím, že je to ke smůle těch hráčů. Protože mají velké peníze, nechtějí jít nikam jinam, i když nehrají. To by přitom mělo být na prvním místě – když se neprosazuji v silném klubu, tak mám jít hostovat jinam, abych byl vidět. Hrát za zápas půl hodiny nebo deset minut, to těm klukům moc nepřinese. Ale ve smlouvě mají takové peníze, že je těžko někdo z menších klubů vezme. Potom se divíme, že mladí nehrají," vysvětluje vitální chlapík, který odkopal jedenáct zápasů za reprezentaci.

Přiznává, že ale netuší jaké smlouvy a peníze hráči v tuzemské lize mají. "Ale vím, že ve velkých klubech jsou úplně jinde, než v průměrných. Nikdy jsem se o to, jaké mají hráči smlouvy, nezajímal. Já ani nechci vědět, kolik kdo bere, protože pak na vás někdo může tlačit, že ten má tolik a nehraje... Mě zajímají jen výkony, ale myslím si, že tohle je u nás největší problém," dodává.

Nakupovat s rozumem

Dukla potřebuje posily, ale s příliš vysokými částkami na přestupy počítat nemůže. Majitel klubu Petr Paukner, jenž se svým Carbounionem Bohemia už léta drží ekonomicky klub nad vodou, totiž volí ekonomicky střízlivý přístup, který s nákupy velkých a drahých hvězd nepočítá.

"Zaplať pánbůh, že tu je. Bez něho by Dukla nefungovala. I on vidí, že potřebujeme posílit. Ve druhé lize jsme přivedli nadstandardní hráče, kteří nám pomohli nahoru, ať to byl Hora, Vondrášek, Moulis nebo Mešanovič, ale tam byly ekonomické stropy, které se daly zvládnout. Myslím si, že to pan Paukner nedělá špatně, naši hráči mají standardní ligové podmínky a berou slušné peníze. A když někomu končí smlouva a my ho chceme dál, tak je majitel schopný mu přidat," vysvětluje, jak to v Dukle chodí.

Rada a jeho realizační tým si vybral hráče, které by chtěl mít na jaře v týmu. "Potom je tu sportovní úsek, kde je pan Staněk. Tomu řekneme, koho chceme, a uvidíme, jaké jsou naše ekonomické možnosti. Ekonomicky přijatelné jsou podle mého tři – čtyři miliony, ale spíš je to o konkrétní dohodě. Ovšem na prvním místě je vždycky, že se hráče zeptám, jestli opravdu do Dukly chce, a pak si už musí dojednat smlouvu s vedením on," vysvětluje šestašedesátiletý trenér.

Kolik hráčů by chtěl druhý nejstarší kouč v první lize mít na jaře na soupisce, to ví jasně. "Pro oživení kádru. Aby dostal takovou tu potřebnou injekci, to vidím na čtyři až pět hráčů s ligovými zkušenostmi. Máme hodně mladých a pak pět zkušených přes třiatřicet let. Chybí nám střední generace od čtyřiadvaceti do osmadvaceti. Chceme vytvořit kádr s výhledem na tři čtyři roky dopředu," popisuje, co má tým zvednout ze dna tabulky.

Trenéra odvolává majitel klubu

Zkušeností má na rozdávání a moc dobře ví, že jeho situace není zrovna komfortní. Těžkou hlavu si z toho ale nedělá. "Takhle to ve fotbalovém světě funguje. Když uhrajete z osmi zápasů jediný bod, tak se na pozici trenéra každý ptá. Je tady majitel, s nímž máme dohodu, a on rozhoduje, jestli tu budu, nebo ne. Na to jsme si dali ruce. Nedávno jsme spolu seděli a řekl mi: Když něco bude, tak vám to oznámím sám," říká Rada s tím, že co majitel Dukly řekne, to také platí. "Za tu dobu, co tu jsem, se nestalo, že by nesplnil to, co řekl. A to je pro mě i pro hráče hodně důležité," dodává.

Pokračuje s tím, že samozřejmě každé odvolání od nedokončené práce mrzí... "Já jsem ale už ve věku, kdy mě to tolik nestresuje jako ve čtyřiceti. Pokud to má přijít, tak to přijde. Samozřejmě jsou manažeři, kteří zastupují trenéry, vidí tu situaci a tak se ptají. To je normální," popisuje konkurenční boj mezi kouči v lize. Ale řeší jiné věci: "Spíš mě mrzí ta situace, ve které jsme."

Radovi vůbec nevadí, že druhá část ligy začíná už prvního února. "Příprava je krátká a to mám rád, dlouhé přípravy nemusím. Měsíc úplně stačí. Naplánovali jsme si přípravu, kterou nám vedení klubu odsouhlasilo, jedeme na soustředění do Turecka, kde máme dohodnuté soupeře. Ale hlavní je, aby přišli ti noví hráči," uzavírá.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články